Wzorcowe programy zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Szefowi Obrony Cywilnej Kraju.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 19 lipca 1996 r.
w sprawie wzorcowych programów zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Szefowi Obrony Cywilnej Kraju.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Szefowi Obrony Cywilnej Kraju, zwanych dalej "jednostkami resortu obrony narodowej".
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
1.
Ustala się wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, zwanych dalej "jednostkami resortu spraw wewnętrznych".
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
1.
Plany i programy zajęć wychowania fizycznego w resorcie obrony narodowej realizują:
1)
jednostki wojskowe, w tym jednostki obrony cywilnej,
2)
szkolnictwo wojskowe,
3)
wojskowe ośrodki szkolenia sportowego,
4)
stowarzyszenia kultury fizycznej.
2.
Plany i programy zajęć wychowania fizycznego w resorcie spraw wewnętrznych realizują;
1)
szkolnictwo resortowe,
2)
służby szkoleniowe centralnych i terenowych jednostek resortowych,
3)
stowarzyszenia kultury fizycznej.
§  4.
Proces wychowania fizycznego w jednostkach, o których mowa w § 3, podlega nadzorowi i kontroli organów określonych odpowiednio przez Ministra Obrony Narodowej i Ministrów Spraw Wewnętrznych.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORCOWY PROGRAM ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W JEDNOSTKACH RESORTU OBRONY NARODOWEJ

§  1.
1.
Wychowanie fizyczne realizowane w resorcie obrony narodowej ma na celu kształtowanie i doskonalenie cech motorycznych, umiejętności fizycznych i dyspozycji psychofizycznych, niezbędnych w służbie i działaniach bojowych.
2.
Podstawowym zadaniem wychowania fizycznego w resorcie obrony narodowej jest kształtowanie, metodami i środkami wychowania fizycznego, wysokiego poziomu stanu zdrowia żołnierzy i przygotowanie ich odporności na stresy związane z walką i trudami służby oraz do działań samodzielnych i w zespołach w zmiennych warunkach służby wojskowej i walki.
§  2.
Wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego w jednostkach resortu obrony narodowej zawiera:
1)
tematy obejmujące środki bezpośrednio przygotowujące żołnierzy do obrony, takie jak: walka wręcz, ćwiczenia w ośrodku sprawności fizycznej, sporty obronne oraz "szkoła przeżycia",
2)
tematy obejmujące środki pośrednio przygotowujące do obrony oraz uzupełniające, do których zalicza się: gimnastykę poranną, ćwiczenia siłowe i ogólnousprawniające, gimnastykę, atletykę terenową, pływanie, narciarstwo, wspinaczkę wysokogórską, sportowe gry zespołowe i indywidualne,
3)
zajęcia sprawdzające dla kadry zawodowej, słuchaczy szkół wojskowych i żołnierzy służby zasadniczej w formie obowiązkowych testów sprawnościowych, przeprowadzane komisyjnie raz, dwa razy w roku.
§  3.
1.
Ustala się tematykę zajęć wychowania fizycznego oraz liczbę godzin w skali rocznej według poniższego zestawienia:
Numer tematu Nazwa tematu Liczba godzin w skali rocznej
1 2 3
1 Teoria wychowania fizycznego 5-20
2 Atletyka terenowa 20-50
3 Gimnastyka i ćwiczenia siłowe 20-50
4 Walka wręcz 18-50
5 Pływanie 15-30
6-9 Sportowe gry zespołowe i indywidualne 15-30
10 Marsze 15-50
11 Narciarstwo 20-60
12 Wspinaczka wysokogórska 20-60
13 Wioślarstwo 15-30
14 Jazda konna 15-30
15 Kompleksowy trening fizyczny 20-30
16 Zajęcia sportowe z różnych dziedzin sportu i rekreacji ruchowej 104
17 Sprawdziany 10-20
2.
Zajęcia wychowania fizycznego planuje się cyklicznie w układzie miesięcznym i tygodniowym i stosuje się je w zależności od wysiłku żołnierza, poniesionego podczas realizacji innych przedmiotów nauczania.
3.
Realizacja poszczególnych tematów, wymienionych w ust. 1, jest uzależniona od rodzaju wojsk i bazy szkoleniowo-sportowej, a liczba godzin przeznaczonych na ich realizację - od zadań stawianych poszczególnym rodzajom wojsk i służb.
4.
Zajęcia w zakresie wspinaczki wysokogórskiej, narciarstwa, wioślarstwa, jazdy konnej i pływania można organizować metodą kursową według decyzji dowódcy jednostki, w zależności od okresu wcielenia, posiadanej bazy własnej lub przydzielonej oraz innych czynników.
§  4.
Programowe zajęcia wychowania fizycznego w jednostkach resortu obrony narodowej są obowiązkowe i realizowane w godzinach służbowych w następującym wymiarze godzin:
1)
żołnierze zawodowi - nie mniej niż 4 godziny tygodniowo,
2)
podchorążowie, kadeci, elewi wojskowych szkół zawodowych, żołnierze odbywający przeszkolenie w ośrodkach szkoleniowych i żołnierze wojsk specjalnych - 6 godzin tygodniowo, w tym 2 godziny zajęć sportowych,
3)
pozostali żołnierze - nie mniej niż 4 godziny tygodniowo, w tym 2 godziny zajęć sportowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORCOWY PROGRAM ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W JEDNOSTKACH RESORTU SPRAW WEWNĘTRZNYCH

§  1.
1.
Zajęcia wychowania fizycznego prowadzone przez jednostki resortu spraw wewnętrznych obejmują żołnierzy jednostek podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Policji oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
2.
W służbach, o których mowa w ust. 1, zajęcia wychowania fizycznego są programowaną, integralną i obowiązkową składową szkolenia i mają na celu osiąganie przez żołnierzy, funkcjonariuszy i strażaków poziomu sprawności fizycznej niezbędnej dla należytego wykonywania zadań służbowych, a w szczególności:
1)
kształtowanie i doskonalenie cech wolicjonalnych, motorycznych i wydolności ogólnej,
2)
kształtowanie specyficznych i ogólnych umiejętności sportowych, utylitarnych dla służb resortu spraw wewnętrznych.
§  2.
Wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek resortu spraw wewnętrznych obejmuje:
1)
ogólne wychowanie fizyczne w wymiarze co najmniej 40% ogólnego wymiaru godzin, w tym:
a)
gimnastykę (poranną, podstawową i przyrządową),
b)
lekką atletykę, w tym atletykę terenową,
c)
pływanie z elementami ratownictwa, w tym pływanie w wodach otwartych,
d)
sporty wodne,
e)
sportowe gry zespołowe, w tym rugby,
2)
wychowanie fizyczne o charakterze specjalnym w wymiarze co najmniej 50% ogólnego wymiaru godzin, w tym:
a)
sporty walki (judo, boks, karate, jujitsu, aikido i elementy innych wschodnich sztuk walki),
b)
strzelectwo,
3)
testy sprawności fizycznej prowadzone corocznie według ustaleń służb szkoleniowych poszczególnych jednostek resortu spraw wewnętrznych.
§  3.
1.
Program zajęć, o którym mowa w § 2, jest realizowany w wymiarze co najmniej 2 godzin tygodniowo, wchodzących w czas służby i obowiązkowo obejmuje całe stany osobowe.
2.
Wymiar godzin, o którym mowa w ust. 1, może być zwiększony decyzją kierownika jednostki resortu spraw wewnętrznych, jeżeli wynika to z planów dydaktycznych szkolnictwa resortowego, ośrodków szkolenia oraz potrzeb służb operacyjnych i specjalistycznych.
§  4.
1.
Realizacja wzorcowego programu zajęć wychowania fizycznego odbywa się na podstawie rocznych planów szkolenia obejmujących dwa okresy:
1)
letni (od dnia 1 maja do dnia 31 października),
2)
zimowy (od dnia 1 listopada do dnia 30 kwietnia).
2.
Plany szkolenia, o którym mowa ust. 1, po ich zatwierdzeniu przez kierowników poszczególnych jednostek resortu spraw wewnętrznych, są realizowane z zastosowaniem form lekcji wychowania fizycznego, treningu sportowego i zajęć o charakterze specyficznym dla służb resortu.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024