Zasady kontynuowania w 1993 r. pomocy państwa w spłacie kredytów zaciągniętych na cele budownictwa mieszkaniowego.

UCHWAŁA Nr 52
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1993 r.
w sprawie zasad kontynuowania w 1993 r. pomocy państwa w spłacie kredytów zaciągniętych na cele budownictwa mieszkaniowego.

W celu stworzenia warunków wykonania ustawy budżetowej na rok 1993 oraz kontynuowania pomocy państwa w spłacie należnego bankom oprocentowania od kredytów mieszkaniowych, na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18, Nr 34, poz. 150, Nr 94, poz. 421, Nr 107, poz. 464 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85, Nr 33, poz. 143 i Nr 64, poz. 322) i w związku z art. 16 ustawy budżetowej na rok 1993 z dnia 12 lutego 1993 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 64) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Do końca 1993 r. pomoc państwa w spłacie indywidualnych kredytów długoterminowych (hipotecznych), udzielonych po dniu 20 października 1991 r. na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, będzie polegała na przejściowym wykupieniu, ze środków budżetowych, należności banków z tytułu odsetek od tych kredytów, jeżeli zostały one zaciągnięte na:
1)
budowę lub zakup domu jednorodzinnego oraz lokalu w domu wielomieszkaniowym - zasiedlanych po raz pierwszy,
2)
nadbudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego,
3)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
4)
remont, modernizację lub rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań.
2.
Do kosztów budowy domów i lokali, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zalicza się koszty budowy studni i szamb.
3.
Wykupienie ze środków budżetu państwa należności banku z tytułu odsetek nie spłaconych przez kredytobiorcę następuje, jeżeli:
1)
kwota kredytu nie przekracza:
a)
czterdziestosiedmiokrotności miesięcznego udokumentowanego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy, z kwartału poprzedzającego datę zawarcia umowy kredytowej - z przeznaczeniem na inwestycje mieszkaniowe realizowane na podstawie umów kredytowych zawartych do dnia 31 grudnia 1989 r.,
b)
trzydziestosześciokrotności miesięcznego udokumentowanego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy, z kwartału poprzedzającego datę zawarcia umowy kredytowej - z przeznaczeniem na inwestycje mieszkaniowe nie wymienione pod lit. a),
2)
kwota kredytu nie przekracza 80% kosztów inwestycji i robót wymienionych w ust. 1 i 2,
3)
kredyt jest zabezpieczony hipotecznie lub - do czasu założenia księgi wieczystej - w inny sposób określony przez bank,
4)
kredytobiorca zobowiąże się do przeznaczania na spłatę kredytu, wraz z odsetkami, nie mniej niż 25% miesięcznych dochodów swojego gospodarstwa domowego przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych w całym okresie spłaty i umożliwi kontrolę tego warunku przez bank,
5)
bank zobowiąże się do ograniczenia roszczeń z tytułu spłaty kredytu i odsetek do kwoty określonej w pkt 4, a kredytobiorca - do zwrotu odsetek wykupionych ze środków budżetu państwa, z zastrzeżeniem że zwrot będzie następował z zachowaniem zasad określonych w pkt 4.
4.
Odsetki nie spłacone przez kredytobiorców i nie wykupione ze środków budżetu państwa dopisuje się do stanu zadłużenia kredytobiorcy wobec banku.
5.
Wysokość oprocentowania kredytów, wysokość odsetek podlegających wykupieniu ze środków budżetu państwa w 1993 r., sposób rozliczeń wynikających z tytułu wykupienia odsetek oraz upoważnienie do przyjmowania od kredytobiorców należności z tytułu spłaty tych odsetek - określają umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z bankami kredytującymi budownictwo mieszkaniowe.
§  2.
1.
Do końca 1993 r. pomoc państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych nie wymienionych w § 1 ust. 1 będzie polegała na przejściowym wykupieniu ze środków budżetowych należności banków z tytułu odsetek od tych kredytów, jeżeli zostały one zaciągnięte na:
1)
budowę mieszkań spółdzielczych,
2)
budowę domu jednorodzinnego albo lokalu w domu wielomieszkaniowym na zaspokojenie własnych potrzeb właściciela lokalu lub domu,
3)
nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,
4)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
5)
remont, modernizację i rewaloryzcję lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań.
2.
Wykupienie ze środków budżetu państwa należności banku z tytułu odsetek nie spłaconych przez kredytobiorcę następuje, jeżeli:
1)
kredytobiorca zobowiąże się do przeznaczania na spłatę kredytu, wraz z odsetkami, nie mniej niż 20% miesięcznych dochodów swojego gospodarstwa domowego przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych w całym okresie spłaty i umożliwi kontrolę tego warunku przez bank,
2)
bank zobowiąże się do ograniczenia wobec kredytobiorcy roszczeń z tytułu spłaty kredytu i odsetek do kwoty określonej w pkt 1, a kredytobiorca - do zwrotu odsetek przejściowo wykupionych ze środków budżetu państwa, z zastrzeżeniem że zwrot będzie następował z zachowaniem zasad określonych w pkt 1.
3.
Odsetki nie spłacone przez kredytobiorców i nie wykupione ze środków budżetu państwa dopisuje się do stanu zadłużenia kredytobiorcy wobec banku.
4.
Wysokość oprocentowania kredytów, wysokość odsetek podlegających wykupieniu ze środków budżetu państwa w 1993 r., sposób rozliczeń wynikających z tytułu wykupienia odsetek oraz upoważnienie do przyjmowania od kredytobiorców należności z tytułu spłaty tych odsetek - określają umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z bankami kredytującymi budownictwo mieszkaniowe.
§  3.
1.
Jeżeli dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy w przeliczeniu na osobę spadnie w wyniku utraty pracy poniżej 75% najniższej emerytury z poprzedniego kwartału, na wniosek kredytobiorcy spłata kredytu i odsetek może być zawieszona, a należności banku zostaną przejściowo wykupione ze środków budżetu państwa.
2.
Okres zawieszenia spłaty, o którym mowa w ust. 1, nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
§  4.
Jeżeli dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy, stanowiący podstawę określenia wysokości spłaty kredytu wraz z odsetkami, okaże się niższy od sumy dochodów członków tego gospodarstwa, stanowiących podstawę wyliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok, kredytobiorca jest zobowiązany do odpowiedniego uzupełnienia wniesionych spłat, w terminie do dnia 31 maja roku następnego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.33.335

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady kontynuowania w 1993 r. pomocy państwa w spłacie kredytów zaciągniętych na cele budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 22/06/1993
Data ogłoszenia: 02/07/1993
Data wejścia w życie: 02/07/1993