Szczegółowe zasady i tryb obniżania należnego podatku od towarów i usług o kwoty podatku obrotowego oraz ewidencja, której prowadzenie zwalnia od obowiązku dokonywania spisu z natury.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu obniżania należnego podatku od towarów i usług o kwoty podatku obrotowego oraz ewidencji, której prowadzenie zwalnia od obowiązku dokonywania spisu z natury.

Na podstawie art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127), zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Obowiązek dokonania spisu z natury, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127), zwanej dalej "ustawą", nie dotyczy podatników podatku od towarów i usług, zwanych dalej "podatnikami", którzy przed dniem wejścia w życie ustawy prowadzili ewidencję ilościową, wartościową lub ilościowo-wartościową, umożliwiającą ustalenie wartości zapasów na dzień zakończenia działalności handlowej lub gastronomicznej, przed dniem 5 lipca 1993 r.
2. 
Podatnicy wymienieni w ust. 1 są zobowiązani do zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o wartości zapasów towarów, o których mowa w tym przepisie, w terminie do dnia 20 lipca 1993 r.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą podatników posiadających zapasy następujących towarów wyprodukowanych w kraju i pochodzących z zagranicy:
1)
wyrobów przemysłu spirytusowego i drożdżowego, z wyłączeniem drożdży (SWW - 244),
2)
wyrobów winiarskich (SWW - 247),
3)
piwa (SWW - 2483),
4)
wyrobów tytoniowych (SWW - 2552),
5)
paliw do silników (SWW - 0242-2),
6)
olejów smarowych i specjalnych (SWW - 0243).

- w części dotyczącej zapasów tych towarów.

§  2. 
1. 
Podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu i gastronomii, z wyłączeniem podatników określonych w art. 53 ust. 1, mają prawo do obniżenia należnego podatku od towarów i usług, zwanego dalej "podatkiem", o całość lub część podatku obrotowego, zawartego w cenach towarów nabytych przed dniem 5 lipca 1993 r., oraz o kwotę podatku obrotowego, pobranego przez urząd celny od towarów sprowadzonych lub nadesłanych z zagranicy przed tą datą.
2. 
Obniżenie podatku należnego, o którym mowa w ust. 1, następuje w okresie od 5 lipca 1993 r. do 31 grudnia 1993 r. zgodnie z zasadami określonymi w § 3-6.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą podatników:
1)
zwolnionych od podatku na podstawie art. 14 ust. 1, 2, 5 i 6 ustawy,
2)
wykonujących wyłącznie czynności, o których mowa w art. 2 ustawy, dotyczące towarów wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 47 ustawy,
3)
eksportujących towary i usługi zwolnione od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy,
4)
świadczących wyłącznie usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz zwolnione od podatku na podstawie art. 47 ustawy,
5)
którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 9 i 46 ust. 1 ustawy.
§  3. 
1. 
Podatnicy, o których mowa w § 2 ust. 1, obowiązani są do ustalenia na dzień 5 lipca 1993 r. kwoty podatku obrotowego, zawartej w cenach towarów nabytych przed tym dniem, lub kwoty podatku obrotowego pobranej przez urząd celny od towarów sprowadzonych lub nadesłanych z zagranicy, zwanych dalej "towarami importowanymi".
2. 
Kwoty podatku, o którym mowa w ust. 1, ustalane są wyłącznie dla towarów stanowiących zapasy podatnika nie później niż w dniu 5 lipca 1993 r. przed rozpoczęciem sprzedaży.
3. 
Ilość poszczególnych towarów stanowiących zapasy, o których mowa w ust. 2, ustala się na podstawie spisu z natury przeprowadzonego nie później niż na dzień 5 lipca 1993 r. przed rozpoczęciem sprzedaży.
4. 
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do podatników, którzy prowadzili ewidencję ilościową lub ilościowo-wartościową umożliwiającą ustalenie stanu zapasów bez sporządzania spisu z natury, z tym że są oni obowiązani do sporządzenia spisu towarów wymienionych w § 1 ust. 3.
5. 
Ustalenie kwoty podatku obrotowego, o której mowa w ust. 1, następuje na podstawie rachunków (faktur) określających kwotę podatku obrotowego zawartego w cenie nabytego towaru lub dokumentów odprawy celnej z wykazaną kwotą podatku obrotowego pod warunkiem, że należność za zakupione towary oraz należności celne i podatkowe za towary importowe zostały zapłacone lub zostaną zapłacone do dnia 15 sierpnia 1993 r.
6. 
Kwotę podatku obrotowego, o której mowa w ust. 1, oblicza się poprzez ilości towarów ustalonych na podstawie ust. 3 lub 4 przez kwotę podatku obrotowego przypadającego na jednostkę towaru, z zastrzeżeniem § 4.
§  4. 
1. 
Przy ustalaniu kwoty podatku obrotowego, o której mowa w § 3, nie uwzględnia się towarów nabytych lub importowanych przez podatnika przed dniem 1 stycznia 1992 r.
2. 
Jeżeli podatnik nabył lub sprowadził towary z zagranicy przed dniem 17 grudnia 1992 r., a towary te opodatkowane były stawkami podatku obrotowego wyższymi niż 20% dla towarów krajowych lub 25% dla towarów importowanych, kwotę podatku obrotowego obniżającą należny podatek ogranicza się do:
1)
kwoty stanowiącej równowartość 20% ceny zakupu dla towarów krajowych,
2)
kwoty stanowiącej równowartość 25% podstawy opodatkowania dla towarów importowanych.
3. 
Jeżeli podatnik nabył lub sprowadził towary z zagranicy po dniu 17 grudnia 1992 r., a towary te opodatkowane były stawkami podatku obrotowego wyższymi niż 24% dla towarów krajowych lub 30% dla towarów importowanych, kwotę podatku obrotowego obniżającą należny podatek ogranicza się do:
1)
kwoty stanowiącej równowartość 24% ceny zakupu dla towarów krajowych,
2)
kwoty stanowiącej równowartość 30% podstawy opodatkowania dla towarów importowanych, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. 
W odniesieniu do towarów importowanych przez podatnika po dniu 17 grudnia 1992 r. kwotę podatku obrotowego obniżającą należny podatek zmniejsza się o kwotę stanowiącą 6% podstawy opodatkowania.
§  5. 
1. 
Podatnicy obowiązani są poinformować właściwy urząd skarbowy o łącznej kwocie podatku obrotowego, ustalonej na podstawie § 3 i 4, do dnia 30 sierpnia 1993 r. z chwilą złożenia deklaracji podatkowej za lipiec 1993 r.
2. 
Podatnicy, którzy nie wykonują obowiązku określonego w ust. 1, tracą prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku obrotowego.
§  6. 
1. 
W okresie od dnia 5 lipca 1993 r. do dnia 31 grudnia 1993 r. podatnicy obniżają podatek należny o kwotę podatku obrotowego, o której mowa w § 5 ust. 1, przed zastosowaniem odliczenia wynikającego z art. 19 ust. 1 ustawy, w następujący sposób:
1)
w lipcu i sierpniu 1993 r. - do wysokości nie przekraczającej 50% podatku należnego za każdy z tych miesięcy,
2)
od września do grudnia 1993 r. - podatek należny obniża się o pozostałą kwotę podatku obrotowego w czterech częściach równych.
2. 
Podatnicy mogą obniżyć podatek należny za lipiec i sierpień 1993 r. o kwotę podatku obrotowego, o której mowa w § 5 ust. 1, do wysokości 100% podatku należnego, jeżeli stosowane przez nich w tych miesiącach ceny sprzedaży wraz z podatkiem nie będą wyższe od cen ostatnio stosowanych przez podatników przed wejściem w życie ustawy.
§  7. 
1. 
Przepisy § 2-5 stosuje się również do podatników wytwarzających towary lub świadczących usługi opodatkowane podatkiem, przy wykorzystaniu towarów nabytych lub importowanych przed dniem 5 lipca 1993 r. zawierających podatek obrotowy.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podatnicy obniżają podatek należny o kwotę podatku obrotowego za lipiec, sierpień i wrzesień 1993 r. w trzech równych częściach.
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.24.243

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb obniżania należnego podatku od towarów i usług o kwoty podatku obrotowego oraz ewidencja, której prowadzenie zwalnia od obowiązku dokonywania spisu z natury.
Data aktu: 12/05/1993
Data ogłoszenia: 15/05/1993
Data wejścia w życie: 05/07/1993