Realizacja podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 19 października 1991 r.
w sprawie realizacji podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że działania Rządu w zakresie prywatyzacji mieszczą się zasadniczo w ramach zakreślonych uchwałą z dnia 23 lutego 1991 r., choć zmiany własnościowe następują wolniej niż zakładano. Przyczyny tego stanu rzeczy leżą w znacznym opóźnieniu przygotowania przez Rząd niezbędnych aktów prawnych i koncepcji, takich jak:
-
rozwiązania umożliwiające przekształcenia w rolnictwie,
-
ustawa o reprywatyzacji,
-
ustawa o powszechnej prywatyzacji,
-
koncepcja zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa i nadzoru właścicielskiego w skomercjonalizowanych przedsiębiorstwach,
-
kontrakty na zarządzanie,
-
wzorcowe regulaminy i statuty funduszy i towarzystw wspólnego inwestowania.

Pod grupową prywatyzację stworzono jedynie fundamenty w postaci części studiów sektorowych. Do tej pory brakuje satysfakcjonującego wsparcia prywatyzacji komunalnej, szczególnie różnorodnych form doradztwa, szkoleń i poradników dla zarządów gmin. Z drugiej strony do opóźnień w prywatyzacji przyczynia się także brak zainteresowania inwestorów, zwłaszcza krajowych, oraz niestabilna sytuacja gospodarcza i polityczna.

Sukcesem Rządu jest utworzenie giełdy i Komisji Papierów Wartościowych oraz zorganizowanie 13 delegatur terenowych. Prywatyzacja małych przedsiębiorstw drogą likwidacji przebiega w zadowalającym tempie.

Ministerstwo Przekształceń Własnościowych nie dopracowało się metod współpracy z radami nadzorczymi jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, co doprowadza do konfliktów.

Wpływy do budżetu państwa z tytułu prywatyzacji kształtują się znacznie poniżej założeń.

Sejm ocenia negatywnie podjęte przez Rząd faktyczne działania związane z realizacją programu powszechnej prywatyzacji w sytuacji braku jasnej koncepcji tego programu. Przedstawione przedsiębiorstwom i społeczeństwu kolejne etapy realizacji programu bez przygotowania i przedstawienia Sejmowi ostatecznej koncepcji tego programu, projektów aktów prawnych niezbędnych do jego wdrożenia oraz oszacowania następstw masowej prywatyzacji w zakresie równowagi rynkowej, budżetu i rynku kapitałowego, Sejm uważa za niewłaściwe.

Sejm, mając jednak na względzie dobro przedsiębiorstw, które już wprowadzone są na tę ścieżkę prywatyzacji, zaleca podjęcie decyzji w sprawie ich przekształcenia. Sejm zaleca również kontynuowanie przygotowań do wyposażenia kapitałowego funduszy emerytalnych oraz do utworzenia funduszy inwestycyjnych, które pomogą w podjęciu działań restrukturyzacyjnych. Sejm zaleca Rządowi wstrzymanie wdrożenia tej części programu, która zakłada powszechne rozdawnictwo udziałów w funduszach inwestycyjnych, oraz przedstawienie alternatywnych rozwiązań wraz z oceną ich skutków.

Sejm zobowiązuje również Rząd do podjęcia działań zmierzających do zmiany programów nauczania w zakresie przedmiotów ekonomicznych, bezzwłocznego wprowadzenia podstawowych elementów wiedzy ekonomicznej do szkół oraz przygotowania programu edukacji ekonomicznej społeczeństwa.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.36.263

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Realizacja podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.
Data aktu: 19/10/1991
Data ogłoszenia: 04/11/1991