Realizacja podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 19 października 1991 r.
w sprawie realizacji podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że działania Rządu w zakresie prywatyzacji mieszczą się zasadniczo w ramach zakreślonych uchwałą z dnia 23 lutego 1991 r., choć zmiany własnościowe następują wolniej niż zakładano. Przyczyny tego stanu rzeczy leżą w znacznym opóźnieniu przygotowania przez Rząd niezbędnych aktów prawnych i koncepcji, takich jak:
-
rozwiązania umożliwiające przekształcenia w rolnictwie,
-
ustawa o reprywatyzacji,
-
ustawa o powszechnej prywatyzacji,
-
koncepcja zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa i nadzoru właścicielskiego w skomercjonalizowanych przedsiębiorstwach,
-
kontrakty na zarządzanie,
-
wzorcowe regulaminy i statuty funduszy i towarzystw wspólnego inwestowania.

Pod grupową prywatyzację stworzono jedynie fundamenty w postaci części studiów sektorowych. Do tej pory brakuje satysfakcjonującego wsparcia prywatyzacji komunalnej, szczególnie różnorodnych form doradztwa, szkoleń i poradników dla zarządów gmin. Z drugiej strony do opóźnień w prywatyzacji przyczynia się także brak zainteresowania inwestorów, zwłaszcza krajowych, oraz niestabilna sytuacja gospodarcza i polityczna.

Sukcesem Rządu jest utworzenie giełdy i Komisji Papierów Wartościowych oraz zorganizowanie 13 delegatur terenowych. Prywatyzacja małych przedsiębiorstw drogą likwidacji przebiega w zadowalającym tempie.

Ministerstwo Przekształceń Własnościowych nie dopracowało się metod współpracy z radami nadzorczymi jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, co doprowadza do konfliktów.

Wpływy do budżetu państwa z tytułu prywatyzacji kształtują się znacznie poniżej założeń.

Sejm ocenia negatywnie podjęte przez Rząd faktyczne działania związane z realizacją programu powszechnej prywatyzacji w sytuacji braku jasnej koncepcji tego programu. Przedstawione przedsiębiorstwom i społeczeństwu kolejne etapy realizacji programu bez przygotowania i przedstawienia Sejmowi ostatecznej koncepcji tego programu, projektów aktów prawnych niezbędnych do jego wdrożenia oraz oszacowania następstw masowej prywatyzacji w zakresie równowagi rynkowej, budżetu i rynku kapitałowego, Sejm uważa za niewłaściwe.

Sejm, mając jednak na względzie dobro przedsiębiorstw, które już wprowadzone są na tę ścieżkę prywatyzacji, zaleca podjęcie decyzji w sprawie ich przekształcenia. Sejm zaleca również kontynuowanie przygotowań do wyposażenia kapitałowego funduszy emerytalnych oraz do utworzenia funduszy inwestycyjnych, które pomogą w podjęciu działań restrukturyzacyjnych. Sejm zaleca Rządowi wstrzymanie wdrożenia tej części programu, która zakłada powszechne rozdawnictwo udziałów w funduszach inwestycyjnych, oraz przedstawienie alternatywnych rozwiązań wraz z oceną ich skutków.

Sejm zobowiązuje również Rząd do podjęcia działań zmierzających do zmiany programów nauczania w zakresie przedmiotów ekonomicznych, bezzwłocznego wprowadzenia podstawowych elementów wiedzy ekonomicznej do szkół oraz przygotowania programu edukacji ekonomicznej społeczeństwa.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.36.263

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Realizacja podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.
Data aktu: 19/10/1991
Data ogłoszenia: 04/11/1991