Rządowe założenia polityki rolnej.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 19 grudnia 1990 r.
w sprawie rządowych założeń polityki rolnej.

W związku z tym, że przedstawione Sejmowi przez Rząd założenia polityki rolnej są zbyt ogólne - nie określono w nich pola rzeczywistej działalności Rządu, zakresu jego interwencji i środków, jakie realnie będzie miał do dyspozycji - Sejm zobowiązuje Rząd do przedstawienia nowej wersji założeń polityki rolnej i programu działań na 1991 r. Rząd przedłoży Sejmowi nową wersję tego dokumentu w terminie poprzedzającym drugie czytanie w Sejmie ustawy budżetowej na 1991 r.

Założenia polityki rolnej powinny w szczególności uwzględniać:

1)
propozycje działań zmierzających do zahamowania spadku w produkcji zwierzęcej, ze szczególnym uwzględnieniem pogłowia bydła i produkcji mleka,
2)
określenie warunków kredytowania rolnictwa w kierunku proporcjonalnego obniżania zmiennej stopy oprocentowania kredytów w celu wzrostu ich efektywności,
3)
cele i sposoby interwencjonizmu państwowego w rolnictwie w powiązaniu z eksportem i importem artykułów rolno-spożywczych oraz rolę Agencji Rynku Rolnego jako instrumentu polityki rolnej,
4)
kompleksowe traktowanie produkcji rolniczej w powiązaniu ze sferą przedprodukcyjną i przetwórczą,
5)
opracowanie i przedstawienie Sejmowi projektów aktów prawnych regulujących najistotniejsze problemy rolnictwa, między innymi ustawy o gospodarstwie rolnym oraz przekształceniach w państwowych gospodarstwach rolnych i spółdzielczości rolniczej,
6)
przedstawienie konkretnych działań ochrony środowiska rolniczego, z uwzględnieniem odpowiednich środków na te cele.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.1.1

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rządowe założenia polityki rolnej.
Data aktu: 19/12/1990
Data ogłoszenia: 10/01/1991