Ustalenie siedzib i terytorialnego zakresu działania wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 października 1990 r.
w sprawie ustalenia siedzib i terytorialnego zasięgu działania wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Na podstawie art. 20 ust. 9 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. Nr 31, poz. 138, z 1989 r. Nr 4, poz. 24 i z 1990 r. Nr 20, poz. 121) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wojskowe jednostki organizacyjne prokuratury działają w siedzibach:
1)
Naczelna Prokuratura Wojskowa - W Warszawie;
2)
prokuratury okręgów wojskowych:
a)
Prokuratura Warszawskiego Okręgu Wojskowego - w Warszawie,
b)
Prokuratura Pomorskiego Okręgu Wojskowego - w Bydgoszczy,
c)
Prokuratura Śląskiego Okręgu Wojskowego - we Wrocławiu;
3)
prokuratury rodzajów sił zbrojnych:
a)
Prokuratura Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej - w Poznaniu,
b)
Prokuratura Marynarki Wojennej - w Gdyni;
4)
wojskowe prokuratury garnizonowe:
a)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Warszawie,
b)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Krakowie,
c)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Lublinie,
d)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Olsztynie,
e)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Rzeszowie,
f)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Bydgoszczy,
g)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Elblągu,
h)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Koszalinie,
i)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Łodzi,
j)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Szczecinie,
k)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa we Wrocławiu,
l)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Gliwicach,
ł)
Wojskowa Prokuratora w Opolu,
m)
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Zielonej Górze.
§  2.
1.
Naczelnemu Prokuratorowi Wojskowemu podlegają bezpośrednio prokuratorzy okręgów wojskowych i prokuratorzy rodzajów sił zbrojnych.
2. 1
Prokuratorowi Warszawskiego Okręgu Wojskowego podlegają bezpośrednio wojskowi prokuratorzy garnizonowi prokuratur wymienionych w § 1 pkt 4 lit. a)-e) i lit. g).
3. 2
Prokuratorowi Pomorskiego Okręgu Wojskowego podlegają bezpośrednio wojskowi prokuratorzy garnizonowi prokuratur wymienionych w § 1 pkt 4 lit. f) i h)-j).
4.
Prokurtorowi Śląskiego Okręgu Wojskowego podlegają bezpośrednio wojskowi prokuratorzy garnizonowi prokuratur wymienionych w § 1 pkt 4 lit. k)-m).
§  3.
Terytorialny zakres działania wojskowych prokuratur garnizonowych oraz prokuratur rodzajów sił zbrojnych określa załącznik do zarządzenia.
§  4.
1.
Wojskowe prokuratury garnizonowe oraz prokuratury rodzajów sił zbrojnych, na których obszarze działania znajdują się dowództwa jednostek wojskowych i komendy oddziałów obrony cywilnej, są właściwe również w stosunku do pododdziałów tych jednostek i oddziałów obrony cywilnej, chociażby pododdziały stacjonowały na obszarze działania innych prokuratur.
2.
W szczególnych przypadkach, gdy wymaga tego dobro postępowania przygotowawczego bądź przemawiają za tym względy ekonomiki procesowej, postępowanie przygotowawcze wszczyna i prowadzi prokurator właściwy dla miejsca przestępstwa (zdarzenia), niezależnie od zasad określonych w ust. 1.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  3

TERYTORIALNY ZAKRES DZIAŁANIA WOJSKOWYCH PROKURATUR GARNIZONOWYCH ORAZ PROKURATUR RODZAJÓW SIŁ ZBROJNYCH

I. Prokuratury Warszawskiego Okręgu Wojskowego obejmują swoją właściwością:

1) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Warszawie -województwa: białostockie, ciechanowskie, łomżyńskie, ostrołęckie, radomskie, z zastrzeżeniem właściwości dla Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Lublinie w stosunku do jednostek Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej stacjonujących w garnizonach w Radomiu i w Nowym Mieście nad Pilicą, oraz województwa: siedleckie, skierniewickie i warszawskie;

2) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Krakowie - województwa: bielskie, kieleckie, krakowskie, nowosądeckie i tarnowskie;

3) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Lublinie - województwa: bialskopodlaskie, chełmskie, lubelskie, z zastrzeżeniem pkt 1, oraz województwo zamojskie;

4) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Olsztynie - województwa olsztyńskie i suwalskie;

5) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Rzeszowie - województwa: krośnieńskie, przemyskie, rzeszowskie i tarnobrzeskie;

6) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Elblągu - województwo elbląskie.

II. Prokuratury Pomorskiego Okręgu Wojskowego obejmują swoją właściwością:

1) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Bydgoszczy - województwa: bydgoskie, toruńskie i włocławskie;

2) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Koszalinie - województwa: koszalińskie i słupskie;

3) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Łodzi - województwa: piotrkowskie, płockie, sieradzkie i łódzkie;

4) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Szczecinie - województwo szczecińskie, z zastrzeżeniem części III pkt 4.

III. Prokuratury Śląskiego Okręgu Wojskowego obejmują swoją właściwością:

1) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa we Wrocławiu - województwa: jeleniogórskie, kaliskie, legnickie, wałbrzyskie i wrocławskie;

2) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Gliwicach - województwo katowickie;

3) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Opolu - województwa częstochowskie i opolskie;

4) Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Zielonej Górze - województwa: gorzowskie, z zastrzeżeniem właściwości dla Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Szczecinie w stosunku do jednostek podległych dowództwu Pomorskiego Okręgu Wojskowego, oraz województwo zielonogórskie.

IV. Prokuratura Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Poznaniu obejmuje swoją właściwością województwa: leszczyńskie, pilskie, konińskie i poznańskie oraz jednostki Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej stacjonujące w garnizonach Babimost i Jarocin, a ponadto prowadzi postępowanie karne we wszystkich sprawach o wypadki lotnicze, których sprawcy podlegają orzecznictwu sądów wojskowych.

V. Prokuratura Marynarki Wojennej w Gdyni obejmuje swoją właściwością województwo gdańskie oraz jednostki Marynarki Wojennej stacjonujące w garnizonach Darłowo i Ustka, a ponadto prowadzi postępowanie karne we wszystkich sprawach katastrof i awarii morskich jednostek pływających, których sprawcy podlegają orzecznictwu sądów wojskowych.

1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 5 marca 1992 r. (M.P.92.10.71) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 kwietnia 1992 r.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 5 marca 1992 r. (M.P.92.10.71) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 kwietnia 1992 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 5 marca 1992 r. (M.P.92.10.71) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 kwietnia 1992 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024