Ustanowienie odznaki honorowej "Wzorowy Kierowca".

UCHWAŁA Nr 5
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 1987 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Wzorowy Kierowca".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę honorową "Wzorowy Kierowca", zwaną dalej "odznaką".
2.
Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
§  2.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem oraz wyrazem uznania dla wzorowej zawodowej i społecznej postawy kierowców pojazdów samochodowych oraz motorniczych tramwajów, zwanych dalej "kierowcami".
§  3.
Odznaka może być nadawana zawodowym kierowcom zatrudnionym w jednostkach gospodarki uspołecznionej lub będącym członkami zrzeszeń prywatnego transportu, należących do Naczelnej Rady Zrzeszeń Transportu Prywatnego, a także żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej oraz funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, żołnierzom jednostek wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz pracownikom resortu spraw wewnętrznych - za wzorową postawę oraz współudział w wychowywaniu młodych kadr kierowców.
§  4.
1.
Odznaka jest okrągła, o średnicy 30 mm, wykonana z metalu koloru brązowego, srebrnego lub złotego, zależnie od stopnia odznaki. Licowa strona przedstawia koło samochodowe, wewnątrz którego na oksydowanym lub patynowym tle znajduje się sylwetka stylizowanego wizerunku samochodu ciężarowego w kolorze odznaki. Nad sylwetką samochodu jest umieszczona emaliowana czerwona tarcza z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Poniżej sylwetki znajduje się emaliowana biało-czerwona wstęga o szerokości 4 mm; w środkowej części wstęgi na tle koloru odznaki jest wyryty czarny dwuwierszowy napis: "WZOROWY KIEROWCA". Odwrotna strona odznaki jest gładka; znajduje się na niej zakrętka lub zapięcie agrafkowe.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  5.
Odznaka może być nadana kierowcy, który w zawodzie tym wzorowo przepracował:
1)
co najmniej 5 lat w jednym zakładzie pracy - brązowa,
2)
co najmniej 10 lat i otrzymał brązową odznakę przed co najmniej pięcioma laty - srebrna,
3)
co najmniej 15 lat i otrzymał srebrną odznaką przed co najmniej pięcioma laty - złota.
§  6.
1.
Żołnierzom pełniącym czynną służbę wojskową oraz osobom spełniającym zastępczo obowiązek tej służby do uzyskania odznaki zalicza się okres zatrudnienia w zawodzie kierowcy z ostatniego miejsca pracy.
2.
Żołnierzom zwolnionym z czynnej służby wojskowej oraz pozostałym osobom wymienionym w ust. 1 okres pełnienia służby w charakterze kierowcy zalicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do uzyskania odznaki odpowiedniego stopnia, jeżeli podjęli pracę w zawodzie kierowcy przed upływem terminów określonych w przepisach ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1984 r. Nr 7, poz. 31) oraz ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 134, z 1972 r. Nr 53, poz. 341 i 342, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i Nr 47, poz. 282, z 1979 r. Nr 15, poz. 97 i z 1983 r. Nr 16, poz. 78), normujących zasady zaliczania odbytej służby wojskowej do okresu zatrudnienia.
§  7.
1.
Odznaka jest nadawana z okazji Dnia Transportowca i Drogowca. Odznakę nadaje i wręcza uroczyście wraz z legitymacją:
1)
wojewoda (prezydent miasta: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) właściwy ze względu na miejsce zatrudnienia kierowcy,
2)
żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej - Minister Obrony Narodowej lub organ przez niego upoważniony,
3)
funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, żołnierzom jednostek wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i pracownikom resortu spraw wewnętrznych - Minister Spraw Wewnętrznych lub organ (dowódca - kierownik jednostki) przez niego upoważniony.
2.
Odznakę może również wręczać osoba upoważniona przez właściwy organ wymieniony w ust. 1.
§  8.
1.
Uzasadniony wniosek o nadanie odznaki przedstawia wojewodzie kierownik zakładu pracy zatrudniającego kierowcę. Wniosek powinien być zaopiniowany przez organizacje polityczne i społeczne działające na terenie zakładu pracy.
2.
Wniosek o nadanie odznaki żołnierzowi, funkcjonariuszowi Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej oraz pracownikowi resortu obrony narodowej lub spraw wewnętrznych przedstawia właściwemu ministrowi dowódca - kierownik jednostki.
§  9.
1.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
2.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej noszą odznakę w sposób określony w przepisach dotyczących umundurowania, obowiązujących w resortach obrony narodowej i spraw wewnętrznych.
§  10.
Organy nadające odznakę prowadzą ewidencję osób wyróżnionych odznaką. Kartą ewidencyjną jest zatwierdzony wniosek o nadanie odznaki.
§  11.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania wyróżnionej osoby na karę pozbawienia praw publicznych.
2.
Organ, który nadał odznakę, może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
§  12.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  13.
W razie zgubienia, zniszczenia albo kradzieży odznaki lub legitymacji wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
§  14.
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetów terenowych organów administracji państwowej nadających odznakę, a jeżeli odznakę nadaje Minister Obrony Narodowej lub Minister Spraw Wewnętrznych - ze środków budżetu centralnego w części dotyczącej odpowiednio Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  15.
Minister Komunikacji ustali wzory:
1)
wniosku o nadanie odznaki "Wzorowy Kierowca",
2)
legitymacji odznaki "Wzorowy Kierowca".
§  16.
1.
Traci moc uchwała nr 313 Rady Ministrów z dnia 24 września 1963 r. w sprawie odznaki "Wzorowy Kierowca" (Monitor Polski Nr 73, poz. 362).
2.
Pozostają w mocy decyzje o przyznaniu odznaki wydane na podstawie uchwały wymienionej w ust. 1.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "WZOROWY KIEROWCA"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.3.23

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Wzorowy Kierowca".
Data aktu: 13/01/1987
Data ogłoszenia: 12/02/1987
Data wejścia w życie: 12/02/1987