Kierowanie do pracy funkcjonariuszy zwolnionych ze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

ZARZĄDZENIE Nr 32
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1985 r.
w sprawie kierowania do pracy funkcjonariuszy zwolnionych ze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 38, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu używa się określenia:
1)
funkcjonariusz - rozumie się przez to funkcjonariusza zwolnionego ze Służby Bezpieczeństwa lub Milicji Obywatelskiej, który nie ukończył: mężczyzna - 55 lat życia, kobieta - 50 lat i nie został zaliczony do jednej z grup inwalidów,
2)
wojewódzki urząd spraw wewnętrznych - rozumie się przez to wojewódzki urząd spraw wewnętrznych właściwy ze względu na miejsce zamieszkania funkcjonariusza,
3)
organ zatrudnienia - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia stopnia podstawowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania funkcjonariusza.
§  2.
1.
Funkcjonariusza kieruje się na jego wniosek do pracy w uspołecznionym zakładzie pracy.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, gdy brak jest możliwości skierowania do pracy w uspołecznionym zakładzie pracy, można skierować funkcjonariusza, za jego zgodą, do jednostki gospodarki uspołecznionej organizującej produkcję lub usługi w formie pracy nakładczej - do zatrudnienia w tej pracy.
3.
Funkcjonariusz składa wniosek o zatrudnienie w wojewódzkim urzędzie spraw wewnętrznych, który przekazuje ten wniosek do organu zatrudnienia.
4.
Organ zatrudnienia kieruje funkcjonariusza do pracy w porozumieniu z szefem wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych.
§  3.
1.
Funkcjonariusza należy skierować do pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom fachowym. W razie niemożności skierowania do takiej pracy, funkcjonariusza - za jego zgodą - można skierować do innej pracy.
2.
Uspołeczniony zakład pracy zatrudni funkcjonariusza skierowanego przez organ zatrudnienia, uwzględniając wskazania zawarte w skierowaniu. Zatrudnienie funkcjonariusza następuje na ogólnych zasadach, z uwzględnieniem warunków zatrudnienia i wynagrodzeń określonych w taryfikatorze kwalifikacyjnym obowiązującym w danym zakładzie pracy.
§  4.
1.
Funkcjonariusza należy skierować do pracy w miejscowości, w której ma stałe miejsce zamieszkania, lub w miejscowości pobliskiej, jeżeli do miejsca pracy jest możliwy dojazd państwowymi środkami komunikacji.
2.
Za zgodą funkcjonariusza można skierować go do pracy w innej miejscowości niż określona w ust. 1, jeżeli zakład pracy, który zatrudni funkcjonariusza, zapewni mu pomoc w uzyskaniu lokalu mieszkalnego.
§  5.
1.
Jeżeli funkcjonariusz odmawia podjęcia proponowanej pracy z uwagi na to, że nie odpowiada jego kwalifikacjom fachowym lub z powodu znacznej odległości od miejsca zamieszkania albo z innych uzasadnionych przyczyn - powinien zawiadomić o odmowie organ zatrudnienia i wojewódzki urząd spraw wewnętrznych.
2.
Szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych w porozumieniu z organem zatrudnienia dokonuje oceny zasadności odmowy podjęcia pracy przez funkcjonariusza.
3.
W razie nieuzasadnionej odmowy podjęcia pracy przez funkcjonariusza, organ zatrudnienia po uzgodnieniu z szefem wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych kieruje funkcjonariusza do pracy na zasadach ogólnych.
§  6.
Funkcjonariuszowi, który sam wskaże zakład pracy, w którym chciałby podjąć pracę - bez pośrednictwa organu zatrudnienia - i zgłosi się do tego organu o wydanie skierowania do pracy, organ zatrudnienia wydaje takie skierowanie.
§  7.
1.
W razie istnienia przeszkody uniemożliwiającej skierowanie funkcjonariusza do pracy w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku o zatrudnienie, organ zatrudnienia zawiadamia o tym wojewódzki urząd spraw wewnętrznych.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, nie zwalnia organu zatrudnienia oraz szefa wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych od obowiązku skierowania funkcjonariusza do pracy niezwłocznie po ustaniu przeszkody uniemożliwiającej skierowanie go do pracy.
§  8.
1.
W razie rozwiązania stosunku pracy z funkcjonariuszem, który nabył prawo do emerytury milicyjnej w wymiarze niższym niż za 30 lat wysługi emerytalnej i chce nadal pracować - funkcjonariusza tego kieruje się do pracy w trybie określonym w niniejszym zarządzeniu.
2.
Funkcjonariusz, o którym mowa w ust. 1, składa wniosek o skierowanie go do pracy w wojewódzkim urzędzie spraw wewnętrznych w terminie 30 dni od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy, a jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodu przedłużającej się choroby lub usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn - w ciągu 30 dni od dnia ustania przyczyny, która spowodowała rozwiązanie stosunku pracy.
3.
Prawo ponownego skierowania do pracy w trybie określonym w zarządzeniu nie przysługuje w razie rozwiązania z funkcjonariuszem stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy lub w razie porzucenia pracy.
§  9.
W miarę istniejących możliwości mogą być kierowani do pracy, na ich prośbę, według zasad określonych w zarządzeniu, także funkcjonariusze, którym przysługuje emerytura milicyjna z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej lub którzy ukończyli: mężczyźni - 55 lat życia, kobiety - 50 lat.
§  10.
Traci moc zarządzenie nr 17 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 marca 1976 r. w sprawie kierowania do pracy funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zwolnionych ze służby (Monitor Polski Nr 10, poz. 49).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.1.2

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kierowanie do pracy funkcjonariuszy zwolnionych ze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.
Data aktu: 24/12/1985
Data ogłoszenia: 30/01/1986
Data wejścia w życie: 30/01/1986