Uprawianie dalekowschodnich sportów walki.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 5 lipca 1984 r.
w sprawie uprawiania dalekowschodnich sportów walki.

Na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1, 5 i 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1978 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu (Dz. U. Nr 18, poz. 82) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady uprawiania dalekowschodnich sportów walki, z wyjątkiem judo.
§  2.
Style dalekowschodnich sportów walki, dopuszczone do uprawiania na terenie kraju, określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  3.
1.
Treningi sportowe oraz zajęcia rekreacyjne w zakresie dalekowschodnich sportów walki są prowadzone w klubach sportowych.
2.
Zajęcia rekreacyjne w zakresie dalekowschodnich sportów walki mogą również prowadzić ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej oraz jednostki kultury fizycznej Zrzeszenia Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.
§  4.
Polski Związek Karate określi warunki, jakie powinny być spełnione przez kluby sportowe, ogniska i jednostki wymienione w § 3 przed rozpoczęciem treningów i zajęć.
§  5.
Polski Związek Karate, w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie zarządzenia, opracuje zasady włączenia do Związku stylów dalekowschodnich sportów walki wymienionych w załączniku nr 1, nie objętych w dniu wejścia w życie zarządzenia działalnością Związku.
§  6.
1.
Polski Związek Karate opracowuje programy szkolenia instruktorów dalekowschodnich sportów walki.
2.
Programy, o których mowa w ust. 1, wymagają zatwierdzenia przez Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu.
3.
Zarząd Główny Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej opracowuje programy szkolenia instruktorów rekreacji w zakresie dalekowschodnich sportów walki.
4.
Programy, o których mowa w ust. 3, wymagają wcześniejszego zaopiniowania przez Polski Związek Karate i zatwierdzenia przez Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu.
§  7.
1.
W klubach, o których mowa w § 3 ust. 1, treningi i zajęcia mogą prowadzić wyłącznie instruktorzy posiadający uprawnienia instruktora sportu, wydane przez Polski Związek Karate lub Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zagranicznych instruktorów dalekowschodnich sportów walki, zaproszonych do prowadzenia treningów w Polsce.
3.
Polski Związek Karate w terminie do dnia 31 grudnia 1984 r. ustali zasady weryfikacji zagranicznych uprawnień instruktorskich posiadanych przez obywateli polskich.
§  8.
1.
Prawo zapraszania zagranicznych instruktorów dalekowschodnich sportów walki posiada wyłącznie Polski Związek Karate oraz kluby sportowe w nim stowarzyszone, działające w tym zakresie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
W uzasadnionych wypadkach zarządy główne Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej oraz Rada Naczelna Zrzeszenia Studentów Polskich mogą występować do Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu o wyrażenie zgody na zaproszenie zagranicznych instruktorów dalekowschodnich sportów walki.
3.
Zaproszenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, wymaga wcześniejszego zaopiniowania przez właściwą komisję stylową Polskiego Związku Karate.
§  9.
1.
Stopnie uczniowskie i mistrzowskie w zakresie dalekowschodnich sportów walki mogą być nadawane wyłącznie przez Polski Związek Karate.
2.
Regulamin nadawania stopni, o których mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Polski Związek Karate ustali normy egzaminacyjne dla poszczególnych stopni uczniowskich i mistrzowskich.
§  10.
1.
Uzyskanie stopni mistrzowskich poza granicami kraju wymaga uprzedniej zgody Polskiego Związku Karate.
2.
Polski Związek Karate określi zasady weryfikacji stopni mistrzowskich, uzyskanych poza granicami kraju.
§  11.
Dokumentem stwierdzającym posiadanie stopnia uczniowskiego lub mistrzowskiego w dalekowschodnich sportach walki jest dyplom Polskiego Związku Karate.
§  12.
1.
Polski Związek Karate określi wysokość opłat za egzaminy na stopnie uczniowskie i mistrzowskie.
2.
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, wymaga zatwierdzenia przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu.
3.
Wpływy z opłat za egzaminy na stopnie uczniowskie podlegają następującemu podziałowi:
1)
50% wpływów organizator egzaminu przekazuje w ciągu 14 dni od daty egzaminu na konto Polskiego Związku Karate,
2)
z pozostałych 50% wpływów organizator pokrywa:
a)
koszty własne egzaminu,
b)
wynagrodzenie dla egzaminatora w kwocie 500 zł za każdą przeegzaminowaną grupę liczącą 15-20 osób,
c)
koszty delegacji egzaminatora.
§  13.
1.
Prawo organizowania zawodów, imprez krajowych i międzynarodowych oraz publicznych pokazów w zakresie dalekowschodnich sportów walki posiada wyłącznie Polski Związek Karate i kluby sportowe w nim stowarzyszone.
2.
Udział w systemie rozgrywek sportowych mogą brać osoby, które są członkami organizacji sportowych stowarzyszonych w Polskim Związku Karate, posiadają status zawodnika oraz
1)
uczestniczą w treningach specjalistycznych przez okres co najmniej dziewięciu miesięcy,
2)
w okresie, o którym mowa w pkt 1, uzyskały pozytywne wyniki w trzech kolejnych lekarskich badaniach okresowych.
§  14.
1.
Do treningów i zajęć rekreacyjnych w zakresie dalekowschodnich sportów walki mogą być dopuszczone osoby, które ukończyły 14 rok życia.
2.
Osoby, które ukończyły 12 rok życia, mogą brać udział wyłącznie w ogólnorozwojowych ćwiczeniach przygotowawczych do treningu specjalistycznego w zakresie dalekowschodnich sportów walki.
3.
Szczegółowe zasady opieki zdrowotnej związanej z uprawianiem dalekowschodnich sportów walki zawiera załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  15.
1.
Osoby ubiegające się o dopuszczenie do treningów i zajęć rekreacyjnych w zakresie dalekowschodnich sportów walki obowiązane są przedstawić organizatorowi zajęć:
1)
zaświadczenie o stanie zdrowia,
2)
zgodę rodziców lub opiekunów - w odniesieniu do osób niepełnoletnich,
3)
opinię szkoły - jeżeli są uczniami.
2.
Jednostka organizująca treningi lub zajęcia rekreacyjne jest obowiązana przed ich rozpoczęciem przedstawić listę kandydatów do wiadomości właściwego miejscowo urzędu spraw wewnętrznych.
3.
Urząd spraw wewnętrznych może w uzasadnionych wypadkach zgłosić zastrzeżenie co do dopuszczenia określonej osoby do treningów i zajęć rekreacyjnych.
4.
Zastrzeżenie, o którym mowa w ust. 3, jest wiążące dla jednostki prowadzącej treningi i zajęcia rekreacyjne w zakresie dalekowschodnich sportów walki.
§  16.
1.
Jednostki organizacyjne prowadzące treningi i zajęcia rekreacyjne w zakresie dalekowschodnich sportów walki nie mogą:
1)
prowadzić treningów lub zajęć, organizować zawodów i pokazów w tzw. pełnym kontakcie (full contact),
2)
nauczać używania i używać broni na treningach i zajęciach.
2.
Przez broń, o której mowa w ust. 1 pkt 2, należy rozumieć każdą broń pełną i sieczną oraz każdy przedmiot, w tym również tradycyjnie wykorzystywany w dalekowschodnich sportach walki, który może być użyty jako broń, bez względu na jego rozmiary i faktyczne zastosowanie.
3.
Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy mieczy używanych w kendo oraz drewnianych kijów i mieczy używanych w aiki do.
4.
Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu może w szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek Polskiego Związku Karate, uchylić zakaz, o którym mowa w ust. 1.
§  17.
1.
Polski Związek Karate zobowiązany jest do prowadzenia w klubach, ogniskach i jednostkach określonych w § 3 merytorycznej kontroli procesu szkolenia i jego zgodności z przepisami zarządzenia.
2.
Polski Związek Karate określi zasady prowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, oraz skład i tryb powoływania komisji prowadzących kontrole.
3.
Zasady prowadzenia kontroli, tryb powoływania komisji oraz jej skład wymagają zatwierdzenia przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu.
4.
Polski Związek Karate w zaleceniach pokontrolnych wskazuje stwierdzone uchybienia i określa termin ich usunięcia.
5.
W razie ponownego stwierdzenia uchybień Polski Związek Karate może:
1)
w stosunku do klubów sportowych stowarzyszonych w Związku - wydać decyzję o wstrzymaniu zajęć w danym stylu do czasu usunięcia uchybień,
2)
w stosunku do klubów sportowych nie będących członkami Związku oraz ognisk i jednostek wymienionych w § 3 ust. 2 - wystąpić do organu nadrzędnego o wydanie zakazu prowadzenia zajęć do czasu usunięcia uchybień,
3)
w stosunku do instruktorów:
a)
sportu - wszcząć postępowanie dyscyplinarne,
b)
rekreacji - skierować do zarządów głównych Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej oraz Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
§  18.
1.
Zarząd Polskiego Związku Karate prowadzi rejestr instruktorów sportu oraz rejestr osób uprawiających dalekowschodnie sporty walki w organizacjach sportowych, począwszy od stopnia wyszkolenia odpowiadającego stopniowi trzeciemu kyu w karate.
2.
Komisje stylowe Polskiego Związku Karate prowadzą rejestr osób uprawiających dany styl dalekowschodnich sportów walki do stopnia wyszkolenia odpowiadającego czwartemu kyu w karate.
3.
Polski Związek Karate określi zasady prowadzenia rejestrów.
4.
Zarządy główne Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej oraz Rada Naczelna Zrzeszenia Studentów Polskich prowadzą rejestry instruktorów rekreacji ze specjalnością dalekowschodnich sportów walki i instruktorów prowadzących zajęcia z wykorzystaniem elementów dalekowschodnich sportów walki oraz osób uczestniczących w zajęciach przez okres powyżej dziewięciu miesięcy.
§  19.
1.
Prawo nawiązywania kontaktów z zagranicznymi organizacjami dalekowschodnich sportów walki posiada wyłącznie Polski Związek Karate i kluby w nim stowarzyszone - na ogólnie obowiązujących zasadach.
2.
Polski Związek Karate jest jedyną organizacją upoważnioną do reprezentowania dalekowschodnich sportów walki w międzynarodowych organizacjach.
3.
Zgłoszenie przystąpienia i udziału w pracach organizacji międzynarodowych, o których mowa w ust. 2, może nastąpić wyłącznie za zgodą Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ STYLÓW DALEKOWSCHODNICH SPORTÓW WALKI, DOPUSZCZONYCH DO UPRAWIANIA NA TERENIE KRAJU

1. Aiki do

2. Do shin kan

3. Ju jitsu

4. Karate:

a) Kyokushinkaj

b) Kyoksul

c) Shotokan

d) Sportowe (semi contact)

e) Tsunami

f) Wado-riu

5. Kendo

6. Kung-fu Wu-shu

7. Taekwon-do

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN NADAWANIA STOPNI UCZNIOWSKICH I MISTRZOWSKICH W ZAKRESIE DALEKOWSCHODNICH SPORTÓW WALKI

§  1.
1.
Stopnie uczniowskie i mistrzowskie w zakresie dalekowschodnich sportów walki mogą być zdobywane wyłącznie w drodze egzaminu.
2.
Egzaminy mogą przeprowadzać:
1)
egzaminatorzy klubowi, powołani spośród osób, które mają:
a)
co najmniej stopień wyszkolenia odpowiadający stopniowi 1 dan w karate,
b)
uprawnienia instruktora sportu,
c)
ukończony 21 rok życia,
2)
egzaminatorzy związkowi, powołani spośród osób, które mają:
a)
co najmniej stopień wyszkolenia odpowiadający stopniowi 2 dan w karate,
b)
uprawnienia instruktora sportu I klasy,
c)
ukończony 25 rok życia.
3.
Egzaminatorów, o których mowa w ust. 2, powołuje Zarząd Polskiego Związku Karate na wniosek Komisji Nadawania Stopni Polskiego Związku Karate na okres 1 roku kalendarzowego.
4.
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 2 pkt 1, mogą przeprowadzać egzaminy w zakresie stopni uczniowskich odpowiadających stopniom 9-4 kyu w karate.
5.
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 2 pkt 2, mogą samodzielnie przeprowadzać egzaminy w zakresie stopni uczniowskich odpowiadających stopniom 9-1 kyu w karate oraz brać udział w komisji przeprowadzającej egzaminy na stopnie mistrzowskie.
6.
Egzaminy na stopnie mistrzowskie przeprowadza komisja, w skład której wchodzą:
1)
egzaminator związkowy, wyznaczony każdorazowo przez Komisję Nadawania Stopni Polskiego Związku Karate,
2)
egzaminator posiadający uprawnienia międzynarodowej organizacji do nadawania stopni mistrzowskich, zaproszony przez Polski Związek Karate.
§  2.
1.
Z egzaminu sporządza się protokół, który powinien zawierać:
1)
określenie rodzaju egzaminu,
2)
miejsce i datę egzaminu,
3)
imię i nazwisko, datę urodzenia i miejsce zamieszkania egzaminatora,
4)
imię i nazwisko, datę urodzenia i miejsce zamieszkania egzaminowanych,
5)
wynik egzaminu.
2.
Organizator egzaminu przesyła protokół do Zarządu Polskiego Związku Karate w terminie 14 dni od daty egzaminu.
§  3.
Komisja Nadawania Stopni Polskiego Związku Karate, na wniosek klubu nie mającego własnego egzaminatora albo na wniosek ognisk lub jednostek wymienionych w § 3 ust. 2 zarządzenia, wyznaczy do przeprowadzenia egzaminu egzaminatora z innego klubu.
§  4.
Osoby przystępujące do egzaminu na stopnie uczniowskie wpłacają opłatę za egzamin organizatorowi, a osoby przystępujące do egzaminu na stopnie mistrzowskie bezpośrednio na konto Polskiego Związku Karate.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SZCZEGÓŁOWE ZASADY OPIEKI ZDROWOTNEJ ZWIĄZANEJ Z UPRAWIANIEM DALEKOWSCHODNICH SPORTÓW WALKI

1. Badania wstępne osób, o których mowa w § 15 ust. 1 zarządzenia, obejmują:

1) badanie antropometryczne,

2) badanie internistyczne,

3) badanie chirurgiczno-ortopedyczne,

4) badanie stomatologiczne,

5) badanie laryngologiczne,

6) badanie ostrości wzroku za pomocą tablic i badania okulistyczne w razie stwierdzenia wady wzroku,

7) badanie radiologiczne klatki piersiowej lub aktualny wynik próby tuberkulinowej,

8) badanie ogólne moczu, OB, składu morfologicznego krwi.

2. Badania okresowe zawodników oraz osób uczestniczących w treningach i zajęciach specjalistycznych obejmują:

1) badanie antropometryczne,

2) badanie internistyczne,

3) badanie chirurgiczno-ortopedyczne,

4) badanie stomatologiczne,

5) badanie laryngologiczne - raz w roku,

6) badanie ostrości wzroku i badanie okulistyczne w razie wady wzroku,

7) badanie ginekologiczne - raz w roku,

8) badanie elektrokardiologiczne - raz w roku,

9) badanie radiologiczne klatki piersiowej lub wynik próby tuberkulinowej - raz w roku,

10) badanie ogólne moczu, OB, składu morfologicznego krwi - raz w roku,

11) badanie ogólnej wydolności fizycznej - raz w roku.

3. Badania okresowe określone w ust. 2 pkt 1-4 i 6 powinny być przeprowadzane co 3 miesiące.

4. Badanie elektroencefalograficzne i neurologiczne należy wykonywać:

1) przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych,

2) po walce, w której zawodnik doznał urazu głowy z chwilową lub całkowitą utratą przytomności.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.19.134

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uprawianie dalekowschodnich sportów walki.
Data aktu: 05/07/1984
Data ogłoszenia: 09/08/1984
Data wejścia w życie: 09/08/1984