Czterdziestolecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 21 lipca 1984 r.
z okazji czterdziestolecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zebrany na uroczystym posiedzeniu w dniu 21 lipca 1984 r. w Warszawie, kieruje do wszystkich Polaków, do wszystkich obywateli naszego państwa i rodaków za granicą gorące pozdrowienia z okazji czterdziestolecia Polski Ludowej.
Ogłoszony 40 lat temu - 22 lipca 1944 r. w Chełmie, na pierwszym wyzwolonym od hitlerowskiego okupanta skrawku polskiej ziemi - Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego wieścił odrodzenie Polski w niepodległym bycie państwowym i początek rewolucji ludowo-demokratycznej, która dała władzę ludowi pracującemu i otworzyła przed naszym narodem drogę socjalistycznego rozwoju. Miliony Polaków uzyskały możliwość awansu społecznego i cywilizacyjnego na skalę nieznaną w naszych dziejach. Było to historyczne zwycięstwo lewicy polskiej - komunistów, socjalistów, ludowców i demokratów. Było to spełnienie społecznych i patriotycznych dążeń pokoleń polskich robotników, chłopów oraz postępowej inteligencji. Było to ziszczenie idei, które od stulecia ożywiały i pobudzały do czynu ludzi światłych i szlachetnych.

Powstanie Polski Ludowej miało decydujące znaczenie dla pomyślnego rozwiązania podstawowych problemów naszego narodu.

Wysiłek zbrojny Ludowego Wojska Polskiego, zorganizowanego przez władzę ludową i wyposażonego dzięki pomocy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, przyczynił się do rozgromienia Rzeszy Niemieckiej.

Niezłomna walka wyzwoleńcza narodu polskiego, prowadzona w kraju oraz na wszystkich frontach II wojny światowej, dzięki słusznej polityce sojuszu ze Związkiem Radzieckim, zapoczątkowanej przez obóz lewicy polskiej, przyniosła odzyskanie przez Polskę piastowskich ziem nad Odrą, Nysą Łużycką i Bałtykiem. Polska Ludowa odrodziła się jako państwo jednorodne narodowościowo, w najkorzystniejszym kształcie terytorialnym. Ukształtowane w wyniku II wojny światowej granice Polski są ostateczne. Jakiekolwiek próby kwestionowania tych granic godzą nie tylko w interes narodowy Polaków, lecz także w pokój i bezpieczeństwo europejskie.

Radykalne przemiany społeczno-ekonomiczne - reforma rolna i upaństwowienie przemysłu odebrały znaczenie polityczne i siłę gospodarczą klasom posiadającym, stworzyły warunki do wykorzystania zasobów kraju dla odbudowy i rozwoju gospodarki, głębokich przemian w strukturze klasowej i społeczno-zawodowej, systematycznej poprawy sytuacji ludzi pracy i stopniowego urzeczywistniania zasad sprawiedliwości społecznej oraz rozwoju oświaty i kultury. Polityka konsekwentnej obrony interesów ludzi pracy oraz pojednania i współdziałania wszystkich patriotów pozwoliła władzy ludowej w krótkim czasie uzyskać poparcie większości społeczeństwa i pokonać siły reakcji. Stworzone w tym przełomowym okresie podstawy nowego ustroju społeczno-politycznego oraz zasady polityki międzynarodowej i wewnętrznej sprawdziły się w praktyce i stanowią obecnie fundament naszego państwa.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej składa hołd bojownikom o Polskę Ludową i jej twórcom, bohaterskiemu pokoleniu wojny wyzwoleńczej i rewolucji ludowo-demokratycznej, które poniosło największe ofiary i dobrze zasłużyło się Ojczyźnie.

W ciągu czterech dziesięcioleci socjalistycznego budownictwa dokonały się zasadnicze i pomyślne zmiany we wszystkich dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Ogromnym wysiłkiem narodu stworzony został nowoczesny przemysł, burzliwie rozwinęły się miasta, znacznie wzrosła produkcja rolna i poziom materialny i kulturalny wsi, zlikwidowano bezrobocie i analfabetyzm. Uprzemysłowienie kraju, rewolucja oświatowa i kulturalna gruntownie przeobraziły strukturę zawodową i poziom wykształcenia społeczeństwa. Najliczniejszą klasą społeczną, zajmującą przodującą pozycję w produkcji i w życiu politycznym, stała się klasa robotnicza; zmieniła się zasadniczo ekonomiczna i polityczna sytuacja chłopów. Wielokrotnie wzrosła liczebność inteligencji i jej twórcza rola. Rozwijany jest system świadczeń społecznych, obejmujących cały naród. Zrodzone przez socjalizm poczucie godności człowieka pracy oraz przywiązanie do idei sprawiedliwości społecznej przeniknęły do powszechnej świadomości.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kieruje słowa szacunku i uznania do budowniczych siły gospodarczej Polski, do robotników, rolników i inteligencji, twórców kultury, nauki i postępu technicznego oraz pracowników oświaty i służby zdrowia - do wszystkich, których myśl i praca torują drogę awansowi cywilizacyjnemu naszego narodu.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyraża uznanie i wdzięczność żołnierzom Sił Zbrojnych za ich ofiarną i pełną poświęcenia służbę i owocną pracę dla Ojczyzny, funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, których wysiłek zapewnia bezpieczne warunki życia i pracy narodu.

Kierujemy serdeczne pozdrowienia do pracowników administracji państwowej i gospodarczej oraz innych służb publicznych, którzy ofiarnie realizują politykę naszego państwa.

Doświadczenia czterdziestolecia potwierdzają słuszność i niepodważalność naczelnych kanonów polityki zagranicznej Polski Ludowej; sojuszu i przyjaźni ze Związkiem Radzieckim i państwami socjalistycznymi, proletariackiego internacjonalizmu, skoordynowanej polityki zagranicznej i obronnej w ramach Układu Warszawskiego; szerokiej współpracy i wzrastającej integracji gospodarczej w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej; konsekwentnego działania na rzecz bezpieczeństwa i pokoju w Europie i na świecie oraz realizacji zasad pokojowego współistnienia; rozwijania współpracy i dobrych stosunków ze wszystkimi państwami na zasadach respektowania suwerenności i wzajemnych korzyści. Polityka ta dobrze służy bezpieczeństwu Polski oraz umacnianiu jej pozycji w Europie i świecie.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kieruje serdeczne pozdrowienia do najbliższych przyjaciół Polski, do narodu radzieckiego i do wszystkich narodów zaprzyjaźnionych państw socjalistycznych. Nasza jedność sprawdziła się, jest i będzie niezłomna i nienaruszalna.

Zacieśnianie tej jedności ma znaczenie szczególne obecnie, gdy imperializm potęguje wyścig zbrojeń, usiłuje podważyć od lat ustalony ład międzynarodowy, stwarza nowe i poważne zagrożenia dla pokoju światowego.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej potwierdza wolę narodu polskiego życia w pokoju i przyjaźni ze wszystkimi narodami i państwami na podstawie zasad Karty Narodów Zjednoczonych, aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz przestrzegania zawartych porozumień międzynarodowych.

W wielkim dziele budowy naszego ustroju społecznego nie uniknęliśmy błędów. Wynikały one z naruszania zasad ustrojowych socjalizmu, z osłabienia więzi władzy z klasą robotniczą, z ludźmi pracy. Najpoważniejszemu ekonomicznemu i politycznemu kryzysowi musieliśmy stawić czoła w ostatnim okresie, kiedy to na skutek błędów polityki lat siedemdziesiątych doszło do głębokiego zachwiania gospodarczego, gwałtownie spotęgowanego przez anarchię i wykorzystywanego przez wewnętrzne i zewnętrzne siły antysocjalistyczne. Powstało poważne zagrożenie pokoju wewnętrznego i bezpieczeństwa zewnętrznego, najżywotniejszych interesów narodu i państwa.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej potwierdza, że obecnie najważniejszym zadaniem jest umacnianie procesu normalizacji wewnętrznej w kraju, konsekwentna realizacja odnowy socjalistycznej, reformy gospodarczej, umacnianie instytucji demokracji socjalistycznej i struktur władzy państwowej.

Wybory do rad narodowych, przeprowadzone w oparciu o nową, zdemokratyzowaną ordynację wyborczą, potwierdziły postępy w stabilizacji politycznej i poparcie większości społeczeństwa dla programu socjalistycznej odnowy.

Wyrażamy przekonanie, że nowe rady, których ustawowa pozycja została znacznie umocniona, z wielkim zaangażowaniem i w ścisłej więzi ze społeczeństwem będą realizować swoje zadania i programy wyborcze.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do wszystkich Polaków w kraju i za granicą, aby swoją pracą i postawą wspomagali rozwój Ojczyzny, ochraniali jej dobre imię, przeciwstawiali się wszystkiemu, co szkodzi jej interesom.

Polacy muszą pamiętać, że - jak uczy nas historia - Polska słaba i rozbita wewnętrznie może stać się obiektem gry politycznej nieprzyjaznych jej sił. Dlatego musimy konsekwentnie zwalczać wszelkie próby ingerencji w nasze wewnętrzne sprawy. Urządzajmy nasz kraj tak, by był nam bezpiecznym domem. Kierujmy się realistyczną myślą polityczną, służącą umacnianiu suwerenności Polski, przeciwstawiajmy się jątrzeniu i nietolerancji. Zwalczajmy przeszkody, które opóźniają postęp społeczno-gospodarczy kraju i utrwalanie zasad sprawiedliwości społecznej.

Mamy jeszcze poważne trudności, zwłaszcza na polu gospodarczym. Ciężko odczuwamy konsekwencje zadłużenia. Szkody wyrządzają restrykcje gospodarcze, narzucane przez politykę Stanów Zjednoczonych. Niektóre grupy społeczne wciąż pozostają nieufne i niechętne porozumieniu i współdziałaniu. Droga do pokonania trudności została wytyczona uchwałami IX Nadzwyczajnego Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a jej słuszność potwierdza praktyka.

Jest to droga rzetelnej pracy i powszechnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Jest to droga zacieśniania partnerskiej współpracy przewodniej siły narodu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ze Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym i Stronnictwem Demokratycznym. Jest to droga porozumienia narodowego i umacniania Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, zaangażowanego w zespolenie wysiłków wszystkich twórczych sił narodu, wszystkich pokoleń, wszystkich środowisk społecznych i zawodowych, ludzi wierzących i niewierzących.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyraża głębokie przekonanie, że patriotyczna i utalentowana młodzież polska poświęci wszystkie swoje siły budowaniu własnej i całego narodu przyszłości.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do wszystkich Polaków z gorącym wezwaniem: wykorzystując pełnię naszych praw, wykonujmy wszystkie nasze obowiązki, zespalajmy się w pracy dla socjalistycznej Ojczyzny.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.18.127

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Czterdziestolecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 21/07/1984
Data ogłoszenia: 31/07/1984