Fundusz surowców wtórnych.

UCHWAŁA Nr 13
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lutego 1983 r.
w sprawie funduszu surowców wtórnych.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244), w celu zapewnienia warunków do dalszej aktywizacji wykorzystania odpadów i surowców wtórnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się fundusz surowców wtórnych, zwany dalej "funduszem", którym dysponuje Minister Gospodarki Materiałowej po porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych i zarządami centralnych związków spółdzielczych.
§  2.
1.
Dochodami funduszu są:
1)
wpłaty dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej prowadzące działalność produkcyjną, budowlaną, usługową i handlową, które uznają za nieopłacalne zagospodarowywanie we własnym zakresie odpadów powstających w wyniku tej działalności i sprzedadzą je innym jednostkom lub osobom fizycznym do zagospodarowania; wysokość wpłat wynosi 3% wartości sprzedanych odpadów,
2) 1
wpłaty dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej, które niszczą użyteczne odpady lub obniżają ich wartość użytkową w wyniku nieselektywnego zbierania i gromadzenia:
a)
w wysokości stanowiącej równowartość ponoszonych przez gospodarkę narodową z tego tytułu strat, określoną cenami stosowanymi w obrocie odpadami,
b)
w wysokości stanowiącej pięciokrotną równowartość ponoszonych przez gospodarkę narodową z tego tytułu strat, określoną cenami stosowanymi w obrocie odpadami, jeżeli jednostki te nie ujawniają przypadków niegospodarności oraz nie dokonują w związku z tym wpłat, o których mowa pod lit. a), a ujawnienie nastąpi w wyniku przeprowadzonych kontroli.
3)
dobrowolne wpłaty specjalistycznych jednostek organizacyjnych i prowadzących zbiórkę (skup) oraz innych jednostek prowadzących przetwórstwo surowców wtórnych,
4)
dotacje z budżetu Państwa.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do przeznaczenia w 1983 r. na fundusz kwoty 100 mln zł z rezerwy budżetu centralnego.
3.
Minister Gospodarki Materiałowej określa zasady i tryb dokonywania wpłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.
§  3.
Fundusz jest przeznaczony na:
1)
udzielanie pomocy finansowej jednostkom gospodarczym, w formie dotacji lub niskoprocentowych i nie oprocentowanych pożyczek, na tworzenie warunków do pozyskiwania i efektywnego wykorzystywania odpadów jako surowców wtórnych, produkcji wyrobów z tych surowców, świadczenia usług w zakresie napraw zużytych części, zespołów, opakowań itp. opartych w całości lub w części na tych surowcach oraz finansowanie inwestycji, modernizacji, remontów i zakupów związanych z przerobem surowców wtórnych,
2)
uzupełniające lub dodatkowe finansowanie prac naukowo-badawczych i rozwojowych związanych z pozyskiwaniem, uszlachetnianiem i wykorzystaniem odpadów jako surowców wtórnych,
3)
organizowanie konkursów, giełd, wystaw, akcji propagandowych, informacyjnych i innych przedsięwzięć aktywizujących gospodarkę surowcami wtórnymi oraz przyznawanie gratyfikacji za osiągnięcia w zagospodarowywaniu odpadów jako surowców wtórnych.
§  4.
1.
Pożyczki, o których mowa w § 3 pkt 1, podlegają spłacie w terminie uzgodnionym z dysponentem funduszu.
2.
W razie osiągnięcia planowej zdolności produkcyjnej w terminie przewidzianym w zadaniu inwestycyjnym, spłata pożyczki może zostać obniżona przez Ministra Gospodarki Materiałowej do wysokości 50% udzielonej pożyczki.
§  5.
1.
Środki funduszu są gromadzone na wyodrębnionym rachunku Urzędu Gospodarki Materiałowej w Narodowym Banku Polskim.
2.
Nie wykorzystane w danym roku środki funduszu przechodzą na rok następny.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 101 z dnia 21 lipca 1984 r. (M.P.84.19.133) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 sierpnia 1984 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.8.48

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusz surowców wtórnych.
Data aktu: 11/02/1983
Data ogłoszenia: 10/03/1983
Data wejścia w życie: 10/03/1983