(bez tytułu)

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 21 lipca 1983 r.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjmuje z uznaniem decyzję Rady Państwa o uchyleniu stanu wojennego z dniem 22 lipca 1983 r.
Wprowadzenie stanu wojennego było koniecznością. Najwyższe potrzeby kazały "poświęcić wiele, aby ocalić wszystko". W rezultacie wprowadzenia stanu wojennego zażegnano groźbę wojny domowej, położono kres anarchii, podjęto trudne dzieło uzdrawiania zdezorganizowanej i pogrążonej w głębokim kryzysie gospodarki. Po upływie półtora roku coraz powszechniejsze staje się przeświadczenie, iż wprowadzenie stanu wojennego było nieuchronną koniecznością.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w krótkim czasie osiągnięto istotne postępy w normalizacji życia gospodarczego oraz społeczno-politycznego. Szczególnie godny podkreślenia jest fakt, że środki nadzwyczajne stosowane były z umiarem i rozsądkiem, a rygory i ograniczenia znoszono tak szybko, jak tylko pozwalały na to okoliczności. Działały aktywnie władze przedstawicielskie, a przede wszystkim Sejm. Kontynuowano realizację uchwalonego na IX Zjeździe Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i kongresach Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego programu socjalistycznej odnowy. Rozpoczęto wprowadzanie w życie głębokiej reformy gospodarczej. Uchwalono szereg ustaw umacniających gwarancję praworządności, tworzących ramy prawne dla rozwoju samorządności i ruchu zawodowego, rozwoju kultury, rozszerzenia świadczeń socjalnych państwa wobec obywateli, bardziej skutecznej walki z różnymi przejawami patologii społecznej, a także ustawy dotyczące tak ważnej problematyki, jak reforma gospodarcza, oświata i szkolnictwo wyższe, ustrój rad narodowych. We właściwym kierunku rozwijały się stosunki między państwem a kościołem.

Umocniły się struktury państwa i wzrosła skuteczność działań organów państwowych, aktywniej zaczęły działać organizacje i stowarzyszenia stojące na gruncie prawa i konstytucyjnych zasad ustrojowych, odradza się ruch związkowy.

W trudnych miesiącach stanu wojennego zacieśniało się współdziałanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego. Znajdowało ono wyraz na każdej płaszczyźnie pracy państwowej i społecznej. Towarzyszyło temu zrozumienie i aktywne zaangażowanie środowisk wyznaniowych, zwłaszcza katolików świeckich.

Zniesienie stanu wojennego stanowi nowy ważny krok na drodze normalizacji życia politycznego i społecznego, choć nie do końca jeszcze przezwyciężone zostały trudności gospodarcze i polityczne. Nie wszędzie w dostatecznym stopniu przywrócono poczucie obowiązku i odpowiedzialności za dobrą pracę i poszanowanie dla prawa, nie wszędzie odbudowano naruszone więzi między władzą i obywatelami. Zniesienie stanu wojennego powinno przyczynić się do dalszego zespolenia i jednoczenia wszystkich obywateli w konstruktywnym wysiłku patriotycznym dla przezwyciężenia kryzysu.

Osiągnięciu oczekiwanej normalizacji sprzyjać powinny uchwalone przez Sejm ustawy wyposażające przejściowo władze w nieodzowne w istniejących warunkach uprawnienia.

Sejm wyraża przekonanie, za którym przemawia całe dotychczasowe doświadczenie, że Rząd gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego uprawnienia te wykorzysta z pożytkiem dla dobra kraju, że również w społeczeństwie, w każdym jego środowisku umacniać się będzie poczucie patriotycznej odpowiedzialności, że rozsądek brać będzie górę nad emocjami, a troska o dobro powszechne dominować będzie nad interesami partykularnymi. Tę nadzieję Sejm potwierdził aktem szerokiej amnestii politycznej.

Dziś, gdy znosimy stan wojenny, uznajemy, że historyczna zasługa w ocaleniu kraju, skutecznym i rozsądnym wyprowadzeniu go znad skraju przepaści przypada Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego, dowódcom Wojska Polskiego, którzy wzięli na swoje barki ciężar odpowiedzialności w tym przełomowym okresie. Sejm wyraża im swe uznanie.

Sejm wyraża swe uznanie dla tysięcy żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy na różnych posterunkach pełnili służbę wojskową i państwową, dla komisarzy wojskowych, którzy wnieśli do pracy państwowej doświadczenie organizacyjne, rzeczowość i wysokie wymagania moralne.

Ludowe Wojsko Polskie dobrze zasłużyło się Ojczyźnie. Potwierdziło swój związek z ludem, hart i głęboki patriotyzm. Potwierdziło, że tak jak dotychczas zawsze stać będzie na straży pokoju i bezpieczeństwa kraju.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej składa wyrazy podziękowania dla funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, którzy ofiarnie wykonywali swe trudne obowiązki, chroniąc ład i porządek w kraju, spokój i bezpieczeństwo obywateli.

Sejm stwierdza, że wysiłki władz państwowych zmierzające do przezwyciężania istniejących zagrożeń, opanowania anarchii i kryzysu gospodarczego, znajdowały stopniowe poparcie coraz szerszych kół społeczeństwa, czego szczególnym wyrazem stał się rozwój Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Ruch ten zajął poczesne miejsce w naszym życiu społecznym i politycznym. Wyrazem tego jest dokonana przez Sejm zmiana Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Sejm wyraża przekonanie, że rola Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego będzie owocna, że w jego działalności ucieleśnią się najlepsze doświadczenia narodu w budowaniu Polski Ludowej, że kontynuować on będzie patriotyczne, postępowe tradycje, korzystając również z bogatego dorobku Frontu Jedności Narodu.

Nie ma dziś przed Polską innej drogi, jak zgodna, racjonalna i wydajna praca wszystkich na gruncie socjalistycznych warunków ustrojowych.

Żyjemy w świecie pełnym napięć i niebezpieczeństw. Naszym mocnym oparciem są bliskie stosunki przyjaźni i współpracy ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i z bratnimi krajami socjalistycznymi. Stawiamy czoła nieprzyjaznym wobec naszego kraju akcjom niektórych rządów zachodnich. Opowiadamy się za współpracą ze wszystkimi krajami, ale stanowczo przeciwstawiamy się wszelkim działaniom godzącym w interes naszego państwa i odmawiamy komukolwiek prawa do wtrącania się w nasze wewnętrzne sprawy. Z uwagą odnotowujemy te głosy na zachodzie, które kwestionują celowość polityki izolacji i sankcji wobec Polski.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej składa wyrazy najwyższego uznania Prezesowi Rady Ministrów, gen. armii Wojciechowi Jaruzelskiemu, który w najtrudniejszym dla Polski okresie stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i podjął szczególny ciężar odpowiedzialności za losy państwa i narodu, dobrze wypełniając swój patriotyczny obowiązek. Rząd pod Jego kierownictwem umocnił struktury władzy i przyczynił się w istotny sposób do rozwoju socjalistycznej demokracji, podjął wielkie dzieło naprawy Rzeczypospolitej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyraża głębokie przekonanie, że istnieją wszelkie przesłanki do tego, aby wejściu w nowy etap towarzyszyło zarówno zrozumienie trudności zadań, jakie musimy podjąć, jak i przekonanie o słuszności drogi, którą obraliśmy.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej potwierdza swe pełne zaufanie dla gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego jako Prezesa Rady Ministrów i wyraża głębokie przekonanie, że w szczególnym okresie, w jakim żyjemy, Rząd pod Jego przewodnictwem zmierzał będzie równie skutecznie jak dotychczas do dalszej normalizacji życia społeczno-gospodarczego oraz podejmował niezbędne działania dla zapewnienia krajowi warunków harmonijnego rozwoju.

Sejm wspierał będzie w tym zakresie poczynania Rządu gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego.

W przeddzień Święta Lipcowego Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do wszystkich Polaków z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności. Niech dzień 22 lipca przywoła refleksję nad potrzebą jednoczenia wysiłków w dziele rozwoju naszej Ojczyzny, niech wspólny narodowy trud jak najszybciej przyniesie oczekiwane rezultaty dla dobra kraju i nas wszystkich.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.26.137

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: (bez tytułu)
Data aktu: 21/07/1983
Data ogłoszenia: 05/08/1983