Rządowy program rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej do 1990 r.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 24 czerwca 1983 r.
w sprawie rządowego programu rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej do 1990 r.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po rozpatrzeniu przedstawionego przez Radę Ministrów programu rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej do 1990 r. przyjmując za podstawę:
-
uchwałę wspólnego plenarnego posiedzenia Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w sprawie rozwoju wsi i rolnictwa,
-
narodowy plan społeczno-gospodarczy na lata 1983-1985,
-
założenia reformy gospodarczej,

kierując się troską o zapewnienie dostatecznego poziomu wyżywienia społeczeństwa oraz osiągnięcie samowystarczalności żywnościowej kraju poprzez lepsze wykorzystanie i rozwój potencjału wytwórczego rolnictwa i całej gospodarki żywnościowej, przyspieszenie przestawiania gospodarki narodowej na rzecz lepszego zaspokajania potrzeb kompleksu żywnościowego - uznaje za słuszne zawarte w przedstawionym Sejmowi programie kierunki rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej do 1990 r.

Sejm zobowiązuje Rząd do zapewnienia w rocznych i wieloletnich planach społeczno-gospodarczych niezbędnych warunków ekonomicznych, materialnych, technicznych, organizacyjnych i prawnych umożliwiających realizację programu.

Uwzględniając opinie i wnioski komisji sejmowych, Rady Społeczno-Gospodarczej przy Sejmie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz organizacji społeczno-zawodowych rolników, Sejm zobowiązuje Rząd do rozpatrzenia następujących wniosków:

1.
Przyjmując, że podstawą wewnętrznej równowagi rozwoju rolnictwa jest tempo wzrostu produkcji roślinnej i jej właściwa struktura, należy podjąć działania zmierzające do znacznego zwiększenia produkcji nawozów mineralnych, a zwłaszcza azotowych, ponad wielkości przyjęte w programie.
2.
W rozwoju produkcji rolniczej kluczowa rola przypada przemysłowi maszynowemu, elektrotechnicznemu, energetycznemu oraz chemicznemu. Jeżeli zakładany wzrost dostaw maszyn i urządzeń technicznych oraz paliw i energii do 1990 r. zaspokaja niezbędne potrzeby rolnictwa i gospodarki żywnościowej, to w zakresie dostaw środków produkcji pochodzenia chemicznego występują poważne zagrożenia realizacji przyjętych w programie dostaw oraz głęboki deficyt w stosunku do potrzeb. Dotyczy to zwłaszcza produkcji nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, dodatków do pasz oraz ogumienia do ciągników i maszyn rolniczych. Sejm zobowiązuje Rząd do przedstawienia w terminie do dnia 30 kwietnia 1984 r. programu rozwoju chemii rolnej do 1990 r., zapewniającego pełniejsze pokrycie potrzeb rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego.
3.
Decydująca rola w ograniczeniu strat wyprodukowanych surowców rolniczych oraz w programie zaopatrzenia ludności w artykuły żywnościowe przypada przemysłowi rolno-spożywczemu. Problematyka kierunków i dynamiki rozwoju przemysłu rolno-spożywczego powinna być bardziej szczegółowo rozwinięta w narodowym planie społeczno-gospodarczym na lata 1986-1990. W najbliższych latach należy zapewnić przedsiębiorstwom przemysłu rolno-spożywczego korzystniejsze warunki realizacji inwestycji modernizacyjnych oraz warunki rozwoju drobnej wytwórczości i rzemiosła spożywczego.
4.
Należy dążyć do zapewnienia kompleksowej modernizacji bazy materialno-technicznej rynkowych ogniw gospodarki żywnościowej (zaopatrzenie w środki produkcji i skup produktów rolnych, handel detaliczny żywnością i żywienie zbiorowe zarówno otwarte, jak i przyzakładowe) oraz doskonalenia funkcjonowania mechanizmów rynkowych i struktur organizacyjnych handlu artykułami żywnościowymi.
5.
W polityce inwestycyjnej kompleksu gospodarki żywnościowej priorytetowo powinny być traktowane: melioracje gruntów rolnych i zaopatrzenie wsi w wodę, rozwój przemysłów wytwarzających środki produkcji dla rolnictwa oraz przemysłu rolno-spożywczego, rozwój infrastruktury technicznej obszarów wiejskich (telefonizacja wsi, poprawa stanu dróg lokalnych i dojazdowych dróg rolniczych, modernizacja sieci energetycznej, rozbudowa sieci zakładów usługowych) oraz ochrona środowiska naturalnego. W przekroju regionalnym priorytetowo powinien być potraktowany program kompleksowego zagospodarowania Żuław Wiślanych.
6.
W trakcie realizacji programu rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej Rząd powinien zmierzać do poprawy przyjętych w programie wskaźników wzrostu spożycia artykułów żywnościowych, a zwłaszcza mięsa i jego przetworów.
7.
W kształtowaniu polityki wyżywieniowej Sejm uznaje za słuszne założenia zawarte w stanowisku Rady Gospodarki Żywnościowej, sformułowane na jej posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 1983 r., a w szczególności: racjonalizacji środków spożycia, poprawy jakości artykułów żywnościowych i prowadzenia szerokiej działalności w zakresie edukacji konsumentów.
8.
W celu aktywizacji eksportu rolno-spożywczego jako jednej z dróg zapewnienia samowystarczalności żywnościowej kraju oraz poprawy efektywności tego eksportu Sejm uznaje za konieczne opracowanie programu specjalizacji eksportowej w rolnictwie i całej gospodarce żywnościowej. Dążyć należy do pełniejszego wyzyskania możliwości współpracy naukowo-technicznej i gospodarczej z krajami socjalistycznymi w sferze gospodarki żywnościowej.
9.
W realizacji zadań określonych programem rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej Sejm przywiązuje niezwykle doniosłą wagę do konsekwentnego wdrażania w życie zasad polityki rolnej i społecznej, określonych przez wspólne plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, oraz ciągłego doskonalenia instrumentów i mechanizmów ekonomicznych reformy gospodarczej w dostosowaniu do społecznej i produkcyjnej specyfiki rolnictwa i całej gospodarki żywnościowej.

Sejm przywiązuje równie wielką wagę do rozwoju społeczno-zawodowych organizacji rolników indywidualnych, samorządu pracowniczego i związków zawodowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej, samorządu spółdzielczości wiejskiej i organów samorządu wiejskiego.

10.
Sejm z aprobatą odnosi się do inicjatywy Rządu w sprawie opracowania wielostronnego "Programu zabezpieczenia socjalnego wsi do 1990 r." i przedłożenia go do rozpatrzenia przez Sejm.

* * *

Sejm uznaje za celowe opracowanie przez Rząd ogólnego harmonogramu prac związanych z realizacją tego programu oraz niezbędnych programów szczegółowych.

Sejm zobowiązuje także Rząd do corocznego przedkładania Sejmowi sprawozdań o stanie rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Pierwsze takie sprawozdanie powinno być przedstawione Sejmowi do końca maja 1984 r.

Sejm zwraca się do rolników indywidualnych, pracowników państwowych gospodarstw rolnych, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz załóg zakładów pracy, zwłaszcza zakładów pracujących na rzecz rolnictwa, a także do działaczy rad narodowych i pracowników administracji o współdziałanie w realizacji programu rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej do 1990 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.22.123

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rządowy program rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej do 1990 r.
Data aktu: 24/06/1983
Data ogłoszenia: 30/06/1983