Powołanie organów cenzury przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontroli rozmów telefonicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie powołania organów cenzury przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontroli rozmów telefonicznych.

Na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) oraz w związku z przepisami rozdziału I rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wykonania przepisów o stanie wojennym w zakresie łączności (Dz. U. Nr 29, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Główny Urząd Cenzury jako jednostkę organizacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Powołuje się w województwach, w których wprowadzony został stan wojenny, wojewódzkie urzędy cenzury jako jednostki organizacyjne komend wojewódzkich (równorzędnych) Milicji Obywatelskiej.
3.
W województwach, w których wprowadzony został stan wojenny, powołuje się rejonowe urzędy cenzury jako komórki organizacyjne wojewódzkich urzędów cenzury.
4.
Urzędy cenzury, o których mowa w ust. 1 - 3, zwane będą dalej "organami cenzury".
5.
Wykaz miejscowości stanowiących siedziby organów cenzury stanowi załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Organy cenzury są uprawnione do cenzurowania i kontrolowania krajowych i zagranicznych przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej oraz rozmów telefonicznych w sieci użytku publicznego.
2.
Organy cenzury są uprawnione do cenzurowania, zatrzymywania i konfiskowania w całości lub części przesyłek pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej, zacierania określonych informacji w przesyłkach pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej, a także do przerywania rozmów telefonicznych oraz połączeń teleksowych i telegraficznych, jeżeli ich treść zagraża interesom bezpieczeństwa lub obronności państwa.
3.
Organy cenzury prowadzą cenzurę i kontrolę w sposób selektywny, uzależniony od sytuacji i potrzeb.
§  3.
1.
Organy cenzury działają w wydzielonych pomieszczeniach dla:
1)
Głównego Urzędu Cenzury - w budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,
2)
wojewódzkich urzędów cenzury - w budynkach komend wojewódzkich (równorzędnych) Milicji Obywatelskiej,
3)
rejonowych urzędów cenzury - w budynkach komend miejskich Milicji Obywatelskiej.
2.
Organy cenzury mogą działać w innych budynkach niż określone w ust. 1, odpowiednio przygotowanych i zaadaptowanych, których ochronę zapewniają siły resortu spraw wewnętrznych.
§  4.
1.
Cenzura przesyłek pocztowych krajowych i zagranicznych jest wykonywana przez organy cenzury.
2.
Cenzura paczek krajowych jest wykonywana przez funkcjonariuszy organów cenzury oraz wytypowanych pracowników resortu łączności, upoważnionych przez kierownika głównego lub wojewódzkiego organu cenzury do wykonywania czynności cenzorskich, pod nadzorem funkcjonariuszy organów cenzury.
3.
Cenzura paczek zagranicznych jest wykonywana w urzędach pocztowo - celnych. Funkcjonariusz organu administracji celnej przeprowadza kontrolę celną w obecności funkcjonariusza organu cenzury.
4.
Cenzura korespondencji telekomunikacyjnej przekazywanej za pomocą urządzeń będących w dyspozycji resortu łączności oraz kontrola rozmów telefonicznych w sieci użytku publicznego jest wykonywana przez wyznaczonych pracowników resortu łączności, upoważnionych przez kierownika głównego lub wojewódzkiego organu cenzury do wykonywania czynności cenzorskich, pod nadzorem funkcjonariuszy organów cenzury.
5.
Korespondencja telekomunikacyjna, jak fototelegrafia, faksymile, transmisja danych, telemetria itp., abonentów korzystających z sieci telekomunikacyjnej resortu łączności podlega cenzurze u abonenta.
§  5.
Przekazywanie przesyłek pocztowych do ocenzurowania pomiędzy placówkami pocztowo - telekomunikacyjnymi, a urzędami cenzury odbywa się siłami i środkami resortu łączności.
§  6.
Wszelkie zmiany w zakresie komunikacji pocztowej oraz likwidowania, tworzenia lub przemieszczania węzłów pocztowo- telekomunikacyjnych podlegają uzgodnieniu pomiędzy odpowiednimi jednostkami organizacyjnymi resortu łączności i Głównym Urzędem Cenzury.
§  7.
Szczegółowe zasady działania organów cenzury oraz zasady współdziałania z jednostkami organizacyjnymi Państwowego Przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon " określają wytyczne wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Łączności.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ MIEJSCOWOŚCI STANOWIĄCYCH SIEDZIBY ORGANÓW CENZURY

I. Główny Urząd Cenzury

- Warszawa

II. Wojewódzkie (równorzędne) Urzędy Cenzury

- Biała Podlaska

- Białystok

- Bielsko-Biała

- Bydgoszcz

- Chełm

- Ciechanów

- Częstochowa

- Elbląg

- Gdańsk

- Gorzów Wielkopolski

- Jelenia Góra

- Kalisz

- Katowice

- Kielce

- Konin

- Koszalin

- Kraków

- Krosno

- Legnica

- Leszno

- Lublin

- Łomża

- Łódź

- Nowy Sącz

- Olsztyn

- Opole

- Ostrołęka

- Piła

- Piotrków Trybunalski

- Płock

- Poznań

- Przemyśl

- Radom

- Rzeszów

- Siedlce

- Sieradz

- Skierniewice

- Słupsk

- Suwałki

- Szczecin

- Tarnobrzeg

- Tarnów

- Toruń

- Wałbrzych

- Warszawa

- Włocławek

- Wrocław

- Zamość

- Zielona Góra

III. Rejonowy Urząd Cenzury

- Gdynia

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.30.275

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie organów cenzury przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontroli rozmów telefonicznych.
Data aktu: 12/12/1981
Data ogłoszenia: 14/12/1981
Data wejścia w życie: 14/12/1981, 13/12/1981