Środki aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.

UCHWAŁA Nr 229
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1981 r.
w sprawie środków aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.

W celu pobudzenia produkcji i skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego na potrzeby związane z zaopatrzeniem ludności w mięso i jego przetwory Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług wprowadzi niezwłocznie na okres do dnia 31 grudnia 1981 r. sprzedaż nieżywnościowych towarów konsumpcyjnych oraz niektórych towarów niekonsumpcyjnych, objętych załącznikiem do uchwały, wyłącznie rolnikom indywidualnym dostarczającym żywiec rzeźny wieprzowy i wołowy do uspołecznionych punktów skupu.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług spowoduje przesunięcie towarów, o których mowa w ust. 1, do sklepów wytypowanych zgodnie z § 3.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy sprzedaży górnikom, objętej przepisami uchwały nr 199 Rady Ministrów z dnia 11 września 1981 r. w sprawie środków zapewniających zwiększenie wydobycia węgla kamiennego oraz innych surowców, wydobywanych w kopalniach głębinowych, oraz sprzedaży towarów dla młodych małżeństw w ramach udzielanych im kredytów.
4.
Wstrzymuje się do dnia 31 stycznia 1982 r. wykonanie umów sprzedaży w trybie przedpłat na towary nieżywnościowe konsumpcyjne objęte załącznikiem do uchwały.
5.
Osobom, którym w ramach przedpłat przesunięto termin realizacji na okres po dniu 31 stycznia 1982 r., w razie zmiany cen przysługuje prawo nabycia towaru po cenie obowiązującej zgodnie z pierwotnie określonym terminem odbioru.
§  2.
Ministrowie nadzorujący zakłady dostarczające towary, o których mowa w § 1 ust. 1, ustalą z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług rozdzielniki dostaw tych towarów do województw na potrzeby związane ze skupem żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.
§  3.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wstrzymają niezwłocznie sprzedaż towarów, o których mowa w § 1 ust. 1, oraz wytypują na terenach miejskich i wiejskich sklepy uprawnione wyłącznie do sprzedaży tych towarów rolnikom indywidualnym w zamian za dostarczony żywiec rzeźny wieprzowy i wołowy.
§  4. 1
(uchylony).
§  5.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ustali w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, oraz Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej relacje wartości towarów w stosunku do wartości skupionego żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego, zasady ich sprzedaży i rozliczeń.
§  6.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" współdziałanie w wykonaniu uchwały z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1981 r.

ZAŁĄCZNIK

LISTA

ARTYKUŁÓW PRZEZNACZONYCH DO WYŁĄCZNEJ SPRZEDAŻY ROLNIKOM INDYWIDUALNYM DOSTARCZAJĄCYM ŻYWIEC RZEŹNY WIEPRZOWY i WOŁOWY DO USPOŁECZNIONYCH PUNKTÓW SKUPU

1. Automaty pralnicze

2. Pralki wirnikowe i wirówki

3. Zamrażarki

4. Chłodziarki

5. Maszyny do szycia

6. Odbiorniki radiowe ogółem

7. Odbiorniki telewizyjne do odbioru w kolorze

8. Odbiorniki telewizyjne czarno-białe

9. Zestawy radio-magnetofon

10. Meble ogółem

w tym:

komplety stołowe,

komplety kombinowane,

segmenty mieszkalne,

segmenty kuchenne,

komplety kuchenne

11. Rowery

12. Motocykle

13. Motorowery

14. Samochody osobowe Fiat 126p

15. Opony traktorowe

16. Opony do maszyn rolniczych

17. Materiały budowlane

w tym:

cement,

elementy ścienne,

eternit,

papa,

tarcica iglasta,

wyroby hutnicze.

18. Maszyny, narzędzia i urządzenia rolnicze

w tym:

ciągniki T-25,

ciągniki C-330,

ciągniki C-360.

wiązałki ciągnikowe

rozsiewacze wapna RCW

roztrząsacze obornika 1-osiowe

roztrząsacze obornika 2-osiowe

siewniki zbożowe zawieszane

kopaczki elewatorowe

kosiarki listwowe zawieszane

kosiarki rotacyjne

przetrząsaczo-zgrabiarki ciągnikowe

przyczepy ciągnikowe "Sanok"

sadzarki ciągnikowe do ziemniaków

ścinacze zielonek "Orkan"

grabie konne

przetrząsacze widłowe

przetrząsaczo-zgrabiarki konne

młocarnie MZC-4

młocarnie MSC-7B

pługi dwuskibowe

pługi trzyskibowe

brony trzy- i pięciopolowe

kultywatory zawieszane

rozsiewacze "Kos"

śrutowniki SD-1

parniki

rozdrabniacze uniwersalne

silniki elektryczne trójfazowe

silniki elektryczne jednofazowe

sieczkarnie

kopaczki konne

siewniki konne

wialnie

brony talerzowe

beczki rolnicze

kosiarki konne

pługi konne

silniki spalinowe

wentylatory

wozy gumowe

obsypniki P-431

1 § 4 uchylony przez § 6 uchwały nr 257 z dnia 7 grudnia 1981 r. w sprawie dopłaty do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej (M.P.81.31.282) z dniem 23 grudnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024