Środki aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.

UCHWAŁA Nr 229
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1981 r.
w sprawie środków aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.

W celu pobudzenia produkcji i skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego na potrzeby związane z zaopatrzeniem ludności w mięso i jego przetwory Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług wprowadzi niezwłocznie na okres do dnia 31 grudnia 1981 r. sprzedaż nieżywnościowych towarów konsumpcyjnych oraz niektórych towarów niekonsumpcyjnych, objętych załącznikiem do uchwały, wyłącznie rolnikom indywidualnym dostarczającym żywiec rzeźny wieprzowy i wołowy do uspołecznionych punktów skupu.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług spowoduje przesunięcie towarów, o których mowa w ust. 1, do sklepów wytypowanych zgodnie z § 3.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy sprzedaży górnikom, objętej przepisami uchwały nr 199 Rady Ministrów z dnia 11 września 1981 r. w sprawie środków zapewniających zwiększenie wydobycia węgla kamiennego oraz innych surowców, wydobywanych w kopalniach głębinowych, oraz sprzedaży towarów dla młodych małżeństw w ramach udzielanych im kredytów.
4.
Wstrzymuje się do dnia 31 stycznia 1982 r. wykonanie umów sprzedaży w trybie przedpłat na towary nieżywnościowe konsumpcyjne objęte załącznikiem do uchwały.
5.
Osobom, którym w ramach przedpłat przesunięto termin realizacji na okres po dniu 31 stycznia 1982 r., w razie zmiany cen przysługuje prawo nabycia towaru po cenie obowiązującej zgodnie z pierwotnie określonym terminem odbioru.
§  2.
Ministrowie nadzorujący zakłady dostarczające towary, o których mowa w § 1 ust. 1, ustalą z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług rozdzielniki dostaw tych towarów do województw na potrzeby związane ze skupem żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.
§  3.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wstrzymają niezwłocznie sprzedaż towarów, o których mowa w § 1 ust. 1, oraz wytypują na terenach miejskich i wiejskich sklepy uprawnione wyłącznie do sprzedaży tych towarów rolnikom indywidualnym w zamian za dostarczony żywiec rzeźny wieprzowy i wołowy.
§  4. 1
(uchylony).
§  5.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ustali w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, oraz Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej relacje wartości towarów w stosunku do wartości skupionego żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego, zasady ich sprzedaży i rozliczeń.
§  6.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" współdziałanie w wykonaniu uchwały z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1981 r.

ZAŁĄCZNIK

LISTA

ARTYKUŁÓW PRZEZNACZONYCH DO WYŁĄCZNEJ SPRZEDAŻY ROLNIKOM INDYWIDUALNYM DOSTARCZAJĄCYM ŻYWIEC RZEŹNY WIEPRZOWY i WOŁOWY DO USPOŁECZNIONYCH PUNKTÓW SKUPU

1. Automaty pralnicze

2. Pralki wirnikowe i wirówki

3. Zamrażarki

4. Chłodziarki

5. Maszyny do szycia

6. Odbiorniki radiowe ogółem

7. Odbiorniki telewizyjne do odbioru w kolorze

8. Odbiorniki telewizyjne czarno-białe

9. Zestawy radio-magnetofon

10. Meble ogółem

w tym:

komplety stołowe,

komplety kombinowane,

segmenty mieszkalne,

segmenty kuchenne,

komplety kuchenne

11. Rowery

12. Motocykle

13. Motorowery

14. Samochody osobowe Fiat 126p

15. Opony traktorowe

16. Opony do maszyn rolniczych

17. Materiały budowlane

w tym:

cement,

elementy ścienne,

eternit,

papa,

tarcica iglasta,

wyroby hutnicze.

18. Maszyny, narzędzia i urządzenia rolnicze

w tym:

ciągniki T-25,

ciągniki C-330,

ciągniki C-360.

wiązałki ciągnikowe

rozsiewacze wapna RCW

roztrząsacze obornika 1-osiowe

roztrząsacze obornika 2-osiowe

siewniki zbożowe zawieszane

kopaczki elewatorowe

kosiarki listwowe zawieszane

kosiarki rotacyjne

przetrząsaczo-zgrabiarki ciągnikowe

przyczepy ciągnikowe "Sanok"

sadzarki ciągnikowe do ziemniaków

ścinacze zielonek "Orkan"

grabie konne

przetrząsacze widłowe

przetrząsaczo-zgrabiarki konne

młocarnie MZC-4

młocarnie MSC-7B

pługi dwuskibowe

pługi trzyskibowe

brony trzy- i pięciopolowe

kultywatory zawieszane

rozsiewacze "Kos"

śrutowniki SD-1

parniki

rozdrabniacze uniwersalne

silniki elektryczne trójfazowe

silniki elektryczne jednofazowe

sieczkarnie

kopaczki konne

siewniki konne

wialnie

brony talerzowe

beczki rolnicze

kosiarki konne

pługi konne

silniki spalinowe

wentylatory

wozy gumowe

obsypniki P-431

1 § 4 uchylony przez § 6 uchwały nr 257 z dnia 7 grudnia 1981 r. w sprawie dopłaty do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej (M.P.81.31.282) z dniem 23 grudnia 1981 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.28.256

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Środki aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.
Data aktu: 29/10/1981
Data ogłoszenia: 11/11/1981
Data wejścia w życie: 11/11/1981, 01/11/1981