Zakres działania Ministra - Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Gospodarczej.

UCHWAŁA Nr 164
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 sierpnia 1981 r.
w sprawie zakresu działania Ministra - Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Gospodarczej.

W związku z powołaniem przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ministra-członka Rady Ministrów oraz powierzeniem mu spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem reformy gospodarczej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Minister - Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Gospodarczej, zwany dalej "Pełnomocnikiem Rządu", realizuje zadania wynikające z ustaleń Rady Ministrów i Prezydium Rządu w zakresie przygotowania i przeprowadzenia reformy gospodarczej.
§  2.
1.
Do zakresu działania Pełnomocnika Rządu należy programowanie, organizowanie, współdziałanie i kontrolowanie poczynań administracji państwowej niezbędnych do przeprowadzenia reformy gospodarczej.
2.
W szczególności do zakresu działania Pełnomocnika Rządu należy:
1)
opracowywanie projektów aktów normatywnych i ustalanie szczegółowego harmonogramu prac związanych z przygotowaniem i wdrażaniem reformy zgodnie z wytycznymi Rady Ministrów,
2)
opracowywanie wytycznych o sposobie wykonania harmonogramu przez organy administracji,
3)
opiniowanie i uzgadnianie opracowanych przez ministrów projektów w zakresie reformy gospodarczej,
4)
udzielanie pomocy w organizowaniu doradztwa dla przedsiębiorstw i jednostek administracyjnych w zakresie rozwiązań systemowych reformy,
5)
zapewnienie zbieżności kierunków pracy działań wszystkich instytucji i jednostek organizacyjnych zaangażowanych w realizację reformy,
6)
kontrola przebiegu prac nad przygotowaniem i wdrożeniem reformy,
7)
inspirowanie oraz kontrolowanie realizacji rozwiązań organizacyjnych, związanych z reformą gospodarczą,
8)
zlecanie instytutom naukowym, instytucjom państwowym oraz poszczególnym osobom opracowania ekspertyz, projektów rozwiązań systemowo-organizacyjnych potrzebnych do realizacji zadań związanych z programowaniem i koordynowaniem przeprowadzania reformy gospodarczej,
9)
inspirowanie i inicjowanie zmian w rozwiązaniach systemowych, które okażą się niezbędne dla wdrażania reformy gospodarczej.
3.
Pełnomocnik Rządu w zakresie swego działania:
1)
inicjuje opracowywanie i przedstawia Radzie Ministrów projekty aktów normatywnych oraz informacje i wnioski dotyczące przebiegu wdrażania reformy gospodarczej, a także występuje z inicjatywą do Prezesa Rady Ministrów o uchylenie aktów prawnych sprzecznych z założeniami reformy gospodarczej,
2)
wydaje - w ramach obowiązujących przepisów - zarządzenia, wytyczne i instrukcje,
3)
organizuje współdziałanie ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego w sprawach przygotowania i wdrażania reformy gospodarczej oraz kontroluje przebieg tej działalności.
§  3.
Zastępcę Pełnomocnika Rządu w randze podsekretarza stanu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Pełnomocnika Rządu.
§  4.
1.
Pełnomocnik Rządu wykonuje zadania określone w § 2 i 3 przy pomocy Biura stanowiącego komórkę organizacyjną Urzędu Rady Ministrów. W skład Biura wchodzi Zespół Ekspertów do Spraw Reformy.
2.
Pełnomocnik Rządu sprawuje nadzór nad działalnością naukowo-badawczą i szkoleniową zespołu do spraw reformy, wydzielonego w ramach Instytutu Organizacji Zarządzania i Doskonalenia Kadr.
3.
Członkowie Zespołu Ekspertów do Spraw Reformy są zatrudniani w trybie oddelegowania ze stałego miejsca pracy lub przeniesienia służbowego. Uposażenie członków zespołu określi Pełnomocnik Rządu w porozumieniu z Szefem Urzędu Rady Ministrów.
4.
Środki finansowe przeznaczone na działalność Biura, fundusze na prace ekspertyzalne ustali - na wniosek Pełnomocnika Rządu - Szef Urzędu Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów.
5.
Organizację Biura określi Szef Urzędu Rady Ministrów w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.20.190

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zakres działania Ministra - Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Gospodarczej.
Data aktu: 10/08/1981
Data ogłoszenia: 26/08/1981
Data wejścia w życie: 26/08/1981