Rozwój drobnej wytwórczości.

UCHWAŁA Nr 112
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 czerwca 1981 r.
w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości. *

W celu zapewnienia warunków umożliwiających przyspieszenie rozwoju drobnej wytwórczości oraz zagwarantowania pełnej samodzielności, samorządności i samofinansowania jednostek drobnej wytwórczości, na podstawie art. 9 i 25 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111), art. 7 ust. 4, art. 8 ust. 4 i art. 14 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244), art. 2 i 3 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399), art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281), art. 1, 2 i 4 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz art. 42 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Do jednostek drobnej wytwórczości zalicza się:
1)
przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego,
2)
jednostki przemysłu kluczowego, w których dyrektor i samorząd załogi w porozumieniu z jednostką nadrzędną uznają, że prowadzą one działalność, o której mowa w § 2,
3)
spółdzielnie i zakłady własne związków spółdzielni,
4)
jednostki wchodzące w skład organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą,
5)
zakłady i spółdzielnie rzemieślnicze, przedsiębiorstwa i działające na podstawie ustawy o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej i ustawy o wykonywaniu i organizacji rzemiosła oraz osoby prowadzące wytwórczość ludową i artystyczną,
6)
spółki osób prawnych i fizycznych wymienionych w pkt 1-5, w tym spółki z udziałem zagranicznych osób prawnych i fizycznych.
§  2.
1.
Głównymi zadaniami jednostek drobnej wytwórczości w działalności gospodarczej są:
1)
wytwarzanie wyrobów i świadczenie usług na zaopatrzenie rynku,
2)
kooperacja z jednostkami drobnej wytwórczości oraz z przedsiębiorstwami przemysłu kluczowego,
3)
wytwarzanie wyrobów i świadczenie usług dla rolnictwa oraz rozwijanie przetwórstwa rolno-spożywczego,
4)
specjalistyczna produkcja małoseryjna i jednostkowa, wytwarzanie i regeneracja części zamiennych,
5)
produkcja eksportowa i współpraca gospodarcza z zagranicą,
6)
wykorzystywanie surowców i materiałów miejscowych, wtórnych i odpadowych, zagospodarowywanie nieczynnych maszyn i urządzeń oraz lokali i powierzchni produkcyjnych,
7)
wytwarzanie materiałów budowlanych, budownictwo jednorodzinne i inwentarskie oraz wykonywanie remontów mieszkań, obiektów handlowych, usługowych, oświaty, ośrodków służby zdrowia, żłobków i przedszkoli, a także obiektów kultury,
8)
produkcja nakładcza.
2.
Zadania, o których mowa w ust. 1, wykonywane przez jednostki drobnej wytwórczości będące spółdzielniami pracy inwalidów, spółdzielniami ludowymi i artystycznymi oraz organizacjami społecznymi prowadzącymi działalność gospodarczą powinny być podporządkowane celom społecznym, określonym w statutach tych jednostek.
§  3.
1.
Jednostkom drobnej wytwórczości zapewnia się jednakowe warunki rozwoju i działania.
2.
Dla realizacji zasady, o której mowa w ust. 1, zainteresowani ministrowie w sprawach należących do ich zakresu działania wydadzą niezbędne przepisy oraz zapewnią opracowanie projektów aktów prawnych dotyczących:
1)
ujednolicenia trybu i warunków zaopatrywania jednostek drobnej wytwórczości w materiały, surowce, maszyny i urządzenia,
2)
gospodarki terenami oraz lokalami produkcyjnymi i usługowymi,
3)
zasad udzielania zamówień na roboty i usługi.
3.
Minister Finansów ustali zakres zwolnień i ulg podatkowych dla nowo tworzonych jednostek drobnej wytwórczości.
§  4.
1.
Zasady systemu ekonomiczno-finansowego uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości określa załącznik do uchwały.
2.
Zasady, o których mowa w ust. 1, mogą być również stosowane przez spółdzielnie rzemieślnicze.
§  5.
Przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego oraz jednostki przemysłu kluczowego, o których mowa w § 1 pkt 2, prowadzą działalność według zasad, o których mowa w § 4 ust. 1. Pozostałe jednostki drobnej wytwórczości prowadzą działalność według zasad, o których mowa w § 4 ust. 1, na podstawie decyzji swoich organów samorządowych.
§  6.
1.
Samorząd załogi zakładu prowadzącego działalność gospodarczą określoną w § 2, działającego w ramach przedsiębiorstwa państwowego, może na wniosek zatrudnionych wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie wyodrębnienia go w samodzielną jednostkę drobnej wytwórczości. Wydanie decyzji odmawiającej utworzenia takiej jednostki wymaga uzasadnienia.
2.
Wyodrębnienie zakładu spółdzielczego następuje w trybie i na zasadach określonych w ustawie o spółdzielniach i ich związkach.
§  7.
Ministrowie i wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) zapewnią warunki do powoływania zakładów drobnej wytwórczości tworzonych m.in. ze środków finansowych ludności. Zakłady te mogą powstawać w formie spółdzielni, spółek osób fizycznych lub spółek osób prawnych i fizycznych.
§  8.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości samodzielnie opracowują plany swojej działalności.
2.
W narodowych planach społeczno-gospodarczych działalność drobnej wytwórczości ujmowana jest odrębnie i orientacyjnie.
§  9.
Ceny towarów i usług ustalają samodzielnie jednostki drobnej wytwórczości według kryteriów rynkowych, z wyjątkiem podstawowych artykułów żywnościowych, na które ceny ustala, na podstawie odrębnych przepisów, Rada Ministrów.
§  10.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości mogą prowadzić działalność eksportową i importową oraz współpracę kooperacyjną z przedsiębiorstwami państw zaliczonych do II obszaru płatniczego. Rozwój współpracy powinien następować szczególnie z państwami, z którymi zawarte są odpowiednie umowy międzypaństwowe.
2.
Uspołecznione jednostki drobnej wytwórczości mogą tworzyć przedsiębiorstwa eksportowo-importowe działające na rzecz tych jednostek.
3.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Finansów na wniosek zainteresowanych uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości udziela zgody na samodzielne prowadzenie działalności eksportowo-importowej, jeżeli zostały zapewnione warunki rozwoju eksportu.
4.
Przepisy § 16 zasad stanowiących załącznik do uchwały stosuje się do zakładów rzemieślniczych.
§  11.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości mogą dokonywać zakupów bezpośrednio w zakładach produkcyjnych, organizacjach obrotu zaopatrzeniowego i rynkowego, u producentów rolnych oraz prowadzić skup surowców, materiałów i urządzeń pochodzenia krajowego i zagranicznego od ludności na potrzeby produkcyjne i usługowe.
2.
Jednostki drobnej wytwórczości mogą dokonywać w przedsiębiorstwach przemysłu kluczowego bezpośrednich zakupów surowców odpadowych i wtórnych oraz nie wykorzystanych maszyn i urządzeń, bez pośrednictwa specjalistycznych jednostek zajmujących się ich rozprowadzaniem, na zasadach określonych przez Ministra Gospodarki Materiałowej.
3.
Organy administracji państwowej i organizacje obrotu zaopatrzeniowego rozdzielające materiały i surowce zapewnią w planach rozdziałów jednostkom drobnej wytwórczości odpowiednie wielkości materiałów i surowców niezbędnych dla stworzenia warunków umożliwiających przyspieszenie ich rozwoju.
4.
W zależności od potrzeb jednostki drobnej wytwórczości mogą tworzyć wojewódzkie, regionalne lub branżowe jednostki zaopatrzeniowe w formie dobrowolnych zrzeszeń.
§  12.
1.
Minister Finansów ustali w terminie do dnia 30 czerwca 1981 r. zasady:
1)
uproszczonej ewidencji księgowej w uspołecznionych jednostkach drobnej wytwórczości,
2)
rozliczeń uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości z budżetem,
3)
prowadzenia rachunków dewizowych w bankach przez jednostki drobnej wytwórczości.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w terminie do dnia 30 czerwca 1981 r. wprowadzi uproszczoną sprawozdawczość statystyczną dla jednostek drobnej wytwórczości.
§  13.
Do jednostek drobnej wytwórczości działających według przepisów uchwały nie stosuje się przepisów:
1)
uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie podatku dochodowego od spółdzielczości (Monitor Polski z 1970 r. Nr 40, poz. 299 i z 1972 r. Nr 10, poz. 70 i Nr 50, poz. 265),
2)
uchwały nr 183 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej organizacji spółdzielczych (Monitor Polski z 1971 r. Nr 33, poz. 213 i z 1973 r. Nr 15, poz. 94),
3)
uchwały nr 55 Rady Ministrów z dnia 9 marca 1973 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej organizacji rzemieślniczych (Monitor Polski Nr 15, poz. 93),
4)
uchwały nr 79 Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1976 r. w sprawie kontroli cen (Monitor Polski Nr 19, poz. 84),
5)
uchwały nr 111 Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1978 r. w sprawie utworzenia w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" funduszu rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach (Monitor Polski Nr 27, poz. 95),
6)
uchwały nr 95 Rady Ministrów z dnia 30 września 1980 r. w sprawie zaostrzenia kontroli ustalania i przestrzegania cen detalicznych (Monitor Polski Nr 25, poz. 135).
§  14.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 63 Rady Ministrów z dnia 22 marca 1971 r. w sprawie zakresu i kierunków działalności uspołecznionej drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 27, poz. 171),
2)
uchwała nr 167 Rady Ministrów z dnia 31 października 1979 r. w sprawie zasad systemu ekonomiczno-finansowego uspołecznionego przemysłu drobnego.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1981 r.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY

SYSTEMU EKONOMICZNO-FINANSOWEGO USPOŁECZNIONYCH JEDNOSTEK DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI

§  1.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości samodzielnie opracowują plany swojej działalności.
2.
Jednostki drobnej wytwórczości prowadzą swoją działalność na zasadach rozrachunku gospodarczego, pokrywając wydatki z osiąganych przychodów, z uwzględnieniem celów społecznych określonych w ich statutach.
§  2.
1.
Jednostka drobnej wytwórczości dokonuje samodzielnie wyboru jednego z dwóch rozwiązań dotyczących tworzenia funduszów i kształtowania wynagrodzeń.
2.
Zasady tworzenia funduszów i kształtowania wynagrodzeń według rozwiązania A określają przepisy § 3-5.
3.
Zasady tworzenia funduszów i kształtowania wynagrodzeń według rozwiązania B określają przepisy § 6 i 7.

Rozwiązanie A

§  3.
1.
Przez dochód brutto jednostki drobnej wytwórczości rozumie się jej przychód ze sprzedaży wyrobów, towarów i usług wraz z otrzymanymi dotacjami, pomniejszony o poniesione koszty (z wyłączeniem kosztów osobowych) oraz należny podatek obrotowy i dodatnie różnice budżetowe, skorygowany o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.
2.
Właściwy organ finansowy może wyrazić zgodę na uwzględnienie przy obliczaniu dochodu brutto jednostki drobnej wytwórczości również różnicy zapasów produkcji (wyrobów gotowych i produkcji nie zakończonej) oraz rozliczeń międzyokresowych.
3.
Dochód brutto jednostki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Stawkę podatku dochodowego, określoną procentem jego udziału w dochodzie brutto, ustala się w wysokości 20%.
4.
Minister Finansów może zastosować ulgi w podatku dochodowym, w tym również z tytułu oprocentowania wniesionych wkładów członków spółdzielni.
5.
Dochód brutto pomniejszony o podatek dochodowy jest dochodem jednostki podlegającym podziałowi na:
1)
fundusz wynagrodzeń (płace, premie, nagrody, podatek od funduszu płac, składki na ubezpieczenia społeczne),
2)
fundusz rozwoju, a w spółdzielniach fundusze zasobowy i inwestycyjny,
3)
wpłaty na działalność statutową organizacji społecznych,
4)
zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy,
5)
fundusz rezerwowy,
6)
pokrycie kosztów utrzymania zjednoczeń, związków i zrzeszeń,
7)
oprocentowanie udziałów członkowskich w spółdzielniach,
8)
inne fundusze.
6.
Propozycje podziału dochodu przedstawia kierownik jednostki (zarząd spółdzielni), a zatwierdza samorząd załogi (samorząd spółdzielni).
7.
W jednostkach drobnej wytwórczości, wchodzących w skład organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą, wielkość wpłat z dochodu na cele ustalone w ust. 5 pkt 3 określa zarząd stowarzyszenia.
§  4.
1.
Fundusz wynagrodzeń może być zasilany z funduszu rezerwowego.
2.
Fundusz rezerwowy służy również do zasilania innych funduszy tworzonych w tej jednostce drobnej wytwórczości.
§  5.
1.
W razie gdy środki funduszu wynagrodzeń i funduszu rezerwowego, a także bieżący dochód jednostki drobnej wytwórczości, nie wystarczają na sfinansowanie roszczeń wynikających z umów o pracę, umów o dzieło i regulaminów nagradzania pracowników:
1)
ulegają wstrzymaniu wypłaty nagród dla wszystkich pracowników oraz premii dla członków kierownictwa jednostki i innych pracowników wskazanych w wewnętrznych regulaminach premiowania,
2)
jeżeli wstrzymanie wypłat, o których mowa w pkt 1, nie zlikwiduje powstałego deficytu, bank finansujący działalność jednostki może udzielić jej kredytu w wysokości niezbędnej do zaspokojenia roszczeń, z wyjątkiem tych, o których mowa w pkt 1. Kredyt ten powinien być spłacony z dochodu jednostki w ciągu sześciu miesięcy od daty jego zaciągnięcia.
2.
Jeżeli państwowa jednostka drobnej wytwórczości nie będzie mogła spłacić kredytu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, na wniosek banku i z jego udziałem właściwy organ administracji państwowej zmienia kierownika jednostki oraz zapewnia opracowanie programu uzdrowienia działalności jednostki.
3.
W razie nieskuteczności działań, o których mowa w ust. 2, właściwy organ administracji państwowej podejmuje decyzję o likwidacji jednostki drobnej wytwórczości.

Rozwiązanie B

§  6.
1.
Zyskiem brutto jednostki drobnej wytwórczości jest kwota stanowiąca różnicę między wartością sprzedaży według cen realizacji a kosztem własnym tej sprzedaży, skorygowana o saldo strat i zysków nadzwyczajnych. Różnica ta podlega zwiększeniu o dotacje przedmiotowe i zmniejszeniu o podatek obrotowy oraz dodatnie różnice budżetowe.
2.
Zysk brutto zwiększa się (zmniejsza) o skutki stosowanych obciążeń z tytułu rozliczeń finansowych w eksporcie i imporcie, dopłaty z tytułu eksportu oraz dotacji.
3.
Zysk brutto podlega opodatkowaniu progresywnym podatkiem dochodowym.
4.
Stawki progresywnego podatku dochodowego ustala Minister Finansów, z tym że przy uzyskaniu rentowności poniżej 3% zysk jest wolny od opodatkowania, a powyżej 15% rentowności stawka podatku wynosi 60%. Podatek liczy się w sposób składany, oddzielnie dla każdego przedziału rentowności. Procent rentowności określa się przez ustalenie stosunku zysku brutto do kosztów przerobu. Za koszty przerobu w działalności handlowej przyjmuje się koszty handlowe.
5.
Minister Finansów może stosować ulgi w podatku dochodowym, jeżeli udział wartości usług stanowi ponad 30% wartości łącznej sprzedaży produkcji i usług, z tytułu oprocentowania wniesionych wkładów członków spółdzielni oraz inne ulgi.
6.
Zysk brutto pomniejszony o podatek dochodowy stanowi zysk netto (a w spółdzielniach czystą nadwyżkę), który podlega podziałowi na:
1)
fundusz rozwoju, a w spółdzielniach fundusze zasobowy i inwestycyjny,
2)
odpisy uzupełniające na zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy,
3)
fundusz udziału pracowników w zyskach (premie i zakładowy fundusz nagród),
4)
wpłaty na działalność statutową organizacji społecznych,
5)
pokrycie kosztów utrzymania zjednoczeń, związków i zrzeszeń,
6)
oprocentowanie udziałów członkowskich w spółdzielniach,
7)
inne fundusze.
7.
Samorząd załogi (a w spółdzielniach samorząd spółdzielni) zatwierdza regulamin udziału pracowników w zysku.
8.
Propozycje podziału zysku przedstawia kierownik jednostki, a zatwierdza samorząd załogi.
9.
Zasady podziału czystej nadwyżki w spółdzielniach i tworzenia funduszów określają organy samorządu zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach i ich związkach.
10.
W organizacjach społecznych wielkość wpłat z zysku ustalonych w ust. 6 pkt 4 określa zarząd stowarzyszenia.
§  7.
1.
W razie poniesienia straty przez państwową jednostkę drobnej wytwórczości, na wniosek banku i z jego udziałem, właściwy organ administracji państwowej zmienia kierownika jednostki oraz zapewnia opracowanie programu uzdrowienia działalności jednostki.
2.
W razie nieskuteczności działań, o których mowa w ust. 1, właściwy organ administracji państwowej podejmuje decyzję o likwidacji jednostki drobnej wytwórczości.
§  8.
1.
Kierownik jednostki drobnej wytwórczości w uzgodnieniu z samorządem załogi i związkami zawodowymi ustala płace podstawowe (na podstawie taryfikatora płac) oraz zasady premiowania, nagrody, dodatki itp., a także udział pracowników w zysku netto jednostki (w spółdzielni - czystej nadwyżce).
2.
O wysokości płacy zasadniczej i premii oraz udziału kierownika jednostki drobnej wytwórczości w zysku decyduje samorząd załogi w porozumieniu ze związkami zawodowymi.
§  9.
1.
Prawidłowość wykazanego dochodu brutto lub zysku podlega weryfikacji.
2.
Tworzenie dodatkowych funduszów obciążających koszty wymaga zgody Ministra Finansów.
§  10.
1.
Minister Finansów ustala zwolnienia i ulgi w podatku dochodowym od zysku w celu zapewnienia rozwoju działalności szczególnie preferowanej.
2.
Niezależnie od ulg, o których mowa w § 3 ust. 4 i § 6 ust. 5, wojewoda (prezydent miasta stopnia wojewódzkiego) może przyznawać jednostkom drobnej wytwórczości rozliczających się z budżetem terenowym dodatkowe ulgi i zwolnienia.
§  11.
W zakresie podatku obrotowego, różnic budżetowych, podatku od funduszu płac oraz dotacji przedmiotowych stosuje się ogólnie obowiązujące przepisy.
§  12.
1.
Fundusz rozwoju jednostki drobnej wytwórczości powstaje w całości z odpisów amortyzacyjnych oraz z podziału dochodu (zysku) jednostki. Fundusz rozwoju służy do finansowania przyrostu środków obrotowych oraz inwestycji.
2.
Fundusz zasobowy spółdzielni powstaje z podziału dochodu (czystej nadwyżki), a fundusz inwestycyjny - z odpisów amortyzacyjnych i z podziału dochodu (czystej nadwyżki). Fundusz zasobowy służy do finansowania przyrostu środków obrotowych, a fundusz inwestycyjny - do finansowania inwestycji.
§  13.
W jednostkach spółdzielczych oprocentowanie wkładów członkowskich nie może przekroczyć więcej niż o 3 punkty najwyższego, długoterminowego oprocentowania wkładów ludności, stosowanego przez Narodowy Bank Polski.
§  14.
1.
Bank może udzielać jednostkom drobnej wytwórczości kredytów na finansowanie środków obrotowych. Warunkiem uzyskania kredytów jest posiadanie pokrycia środków obrotowych funduszami własnymi co najmniej w wysokości 40%.
2.
W razie wystąpienia w jednostce drobnej wytwórczości straty zmniejsza ona fundusze własne w obrocie (w przedsiębiorstwie państwowym fundusz statutowy w części przeznaczonej na finansowanie środków obrotowych, a w spółdzielni fundusze zasobowy i udziałowy oraz inne fundusze w kolejności ustalonej w statucie, w części przeznaczonej na finansowanie środków obrotowych).
3.
W razie obniżenia się stanu pokrycia środków obrotowych funduszami własnymi poniżej ustalonego minimum bank może uzależnić dalsze kredytowanie jednostki drobnej wytwórczości od podjęcia rozwiązań zapewniających poprawę jej wyników finansowych.
§  15.
Utrzymuje się w mocy dotychczas obowiązujące zasady tworzenia i wykorzystania funduszu statutowego w przedsiębiorstwach państwowych oraz funduszów zasobowego i udziałowego w spółdzielczości.
§  16.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości zawierają transakcje importowe, eksportowe i kooperacyjne bezpośrednio lub (i) za pośrednictwem przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
2.
Sprzedaż towarów i usług za granicę może odbywać się na rachunek własny jednostki handlu zagranicznego lub na rachunek własny jednostki drobnej wytwórczości.
3.
Jednostki drobnej wytwórczości mają prawo do otwierania w bankach rachunków dewizowych, na które przekazują środki dewizowe, określone w ust. 5 i 6, uzyskane z eksportu.
4.
Jednostki drobnej wytwórczości mogą dokonywać między sobą rozliczeń dewizowych za zgodą banku.
5.
Jednostka drobnej wytwórczości może uzyskać w banku kredyt dewizowy na poczet przyszłych wpływów z eksportu, na warunkach określonych przez bank.
6.
Jednostka drobnej wytwórczości z tytułu zrealizowanego eksportu uzyskuje prawo do nabycia i wydatkowania środków dewizowych w wysokości 20% wartości wykonanego eksportu brutto oraz 30% osiągniętego przyrostu eksportu w stosunku do roku ubiegłego w zakresie i według zasad określonych przez Ministra Finansów.
7.
Organy administracji państwowej ujmują w planach limity i środki dewizowe na import dla jednostek drobnej wytwórczości zgodnie z obowiązującymi zasadami.
§  17.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości samodzielnie podejmują decyzje o inwestycjach. Inwestycje nie są limitowane. Źródłem finansowania inwestycji są środki własne. Bank może udzielić kredytu na następujących warunkach:
1)
jednostka drobnej wytwórczości zapewnia częściowy udział środków własnych,
2)
okres spłaty zaciągniętego kredytu nie powinien być dłuższy niż 5 lat, wliczając w to okres budowy; w uzasadnionych wypadkach bank może wyrazić zgodę na przedłużenie tego okresu.
2.
Wysokość oprocentowania kredytów określają odrębne przepisy.
* Z dniem 1 lipca 1982 r. nin. uchwała traci moc w odniesieniu do przedsiębiorstw, do których stosuje się przepisy rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw (Dz.U.82.22.156) - zob. § 86 pkt 10 powołanego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.15.120

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozwój drobnej wytwórczości.
Data aktu: 08/06/1981
Data ogłoszenia: 24/06/1981
Data wejścia w życie: 01/07/1981