Zasady i tryb pokrywania należności mieszkaniowych oraz opłat eksploatacyjnych żołnierzom uznanym za jedynych żywicieli rodzin i żołnierzom samotnym oraz zawieszanie spłaty niektórych pożyczek i kredytów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 maja 1981 r.
w sprawie zasad i trybu pokrywania należności mieszkaniowych oraz opłat eksploatacyjnych żołnierzom uznanym za jedynych żywicieli rodzin i żołnierzom samotnym oraz zawieszania spłaty niektórych pożyczek i kredytów.

Na podstawie art. 130 ust. 2 w związku z art. 143 i 170 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111), a także w związku z § 22 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 1979 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. z 1981 r. Nr 3, poz. 17) oraz w związku z art. 72 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1970 r. Nr 16, poz. 134, z 1972 r. Nr 53, poz. 341 i 342, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i Nr 47, poz. 282 oraz z 1979 r. Nr 15, poz. 97) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie reguluje zasady i tryb pokrywania należności mieszkaniowych oraz zawieszania spłaty niektórych pożyczek i kredytów:
1)
uznanym za jedynych żywicieli rodzin albo samotnym:
a)
żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową lub długotrwałe przeszkolenie wojskowe,
b) 1
osobom odbywającym służbę zastępczą lub zasadniczą służbę w obronie cywilnej,
2)
małżonkom żołnierzy i osób wymienionych w pkt 1, zwanym dalej "osobami uprawnionymi", jeżeli są równocześnie:
a)
najemcami lokali lub członkami spółdzielni budownictwa mieszkaniowego albo
b)
obowiązani do spłaty: pożyczki uzyskanej z zakładowego funduszu mieszkaniowego, kredytu na uzupełnienie wkładu własnego do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, kredytu inwestycyjnego przyznanego na nabycie zajmowanego lokalu mieszkalnego typu własnościowego albo bankowego kredytu gotówkowego lub bezgotówkowego na zakup artykułów przemysłowych i zapłatę należności za usługi, udzielonego przez powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze.
2.
Przez należności mieszkaniowe rozumie się:
1) 2
należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie decyzji administracyjnej jak również z tytułu opłat za korzystanie z miejsca w domu studenckim lub hotelu pracowniczym,
2)
należności z tytułu zajmowania spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu lokatorskiego,
3)
bieżące opłaty eksploatacyjne z tytułu zajmowania spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu własnościowego.
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o właściwym organie, rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy według miejsca pobytu stałego osoby uprawnionej.
§  2.
1.
Osoba uprawniona składa wniosek o pokrycie należności mieszkaniowych do właściwego organu.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
zaświadczenie administracji budynku lub spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, stwierdzające, że osoba uprawniona jest najemcą lokalu albo zajmuje spółdzielczy lokal mieszkalny, oraz określające wysokość należności mieszkaniowych z podaniem rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat,
2)
zaświadczenie wojskowej komendy uzupełnień właściwej według miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące osoby odbywającej służbę wojskową albo zastępczą służbę poborowych lub zasadniczą służbę w obronie cywilnej, stwierdzające odbywanie służby oraz okres, na jaki osoba ta została powołana do służby,
3)
decyzję terenowego organu administracji państwowej o uznaniu osoby odbywającej służbę, o której mowa w pkt 2, za jedynego żywiciela rodziny,
4)
oświadczenie stwierdzające, iż lokal nie zostanie oddany do bezpłatnego używania lub w podnajem.
§  3.
1.
Pokrycie należności mieszkaniowych następuje na podstawie decyzji właściwego organu z kredytów przewidzianych na ten cel w budżetach terenowych w dziale 86, rozdział 8613 "Zasiłki i pomoc w naturze", § 22.
2.
Należności mieszkaniowe są pokrywane wynajmującemu lub spółdzielni budownictwa mieszkaniowego w drodze przelewu w okresach miesięcznych z zachowaniem obowiązujących terminów.
3.
Właściwy organ zawiadamia wynajmującego lub spółdzielnię budownictwa mieszkaniowego o przejęciu obowiązku pokrywania należności mieszkaniowych, podając nazwisko osoby uprawnionej, adres zajmowanego lokalu oraz okres, przez który należności będą pokrywane. Odpis tego zawiadomienia przesyła się osobie uprawnionej.
§  4.
Jeżeli osoba uprawniona oddała lokal do bezpłatnego używania lub w podnajem, traci prawo do pokrywania przez właściwy organ należności mieszkaniowych za ten okres i obowiązana jest do zwrotu kwoty wypłaconej przez ten organ w okresie bezpłatnego używania lub podnajmu.
§  5.
1.
Osoba uprawniona składa wniosek o zawieszenie spłaty pożyczki z zakładowego funduszu mieszkaniowego lub kredytu bankowego, przyznanych na wkład własny do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, albo bankowego kredytu gotówkowego lub bezgotówkowego na zakup artykułów przemysłowych i zapłatę należności za usługi - do zakładu pracy lub właściwego oddziału banku, które udzieliły pożyczki lub kredytu. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, oraz decyzję o uznaniu za jedynego żywiciela rodziny.
2.
Za okres zawieszenia spłaty pożyczki lub kredytu nie pobiera się odsetek, a pierwotny termin spłaty podlega przedłużeniu o okres zawieszenia spłaty.
3.
Decyzje w sprawie zawieszenia spłaty pożyczki lub kredytu, o których mowa w ust. 1, podejmuje zakład pracy albo oddział banku, które udzielny pożyczki lub kredytu.
§  6.
1.
Na wniosek spółdzielni budownictwa mieszkaniowego oddział banku zawiesza spłatę kredytu inwestycyjnego przyznanego na nabycie zajmowanego spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu własnościowego. We wniosku spółdzielnia podaje:
1)
określenie właściwego organu i datę decyzji o przejęciu przez ten organ obowiązku pokrywania za osobę uprawnioną należności mieszkaniowych,
2)
kwotę rat spłaty kredytu, przypadającą za cały okres zawieszenia spłaty kredytu.
2.
Zawieszone kwoty kredytu nie podlegają oprocentowaniu i płatne są po upływie okresu spłaty całego kredytu.
§  7.
Przepisy § 5 i 6 stosuje się również do kandydatów na żołnierzy zawodowych i ich małżonek.
§  8.
Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio również do wydanych po dniu 1 stycznia 1981 r. indywidualnych decyzji banków, zawieszających spłatę bankowych kredytów gotówkowych i bezgotówkowych na zakup artykułów przemysłowych i zapłatę należności za usługi, udzielonych osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 oraz § 7.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1979 r. w sprawie zasad i trybu pokrywania należności mieszkaniowych i opłat eksploatacyjnych żołnierzom uznanym za jedynych żywicieli rodzin i żołnierzom samotnym oraz zawieszania spłaty pożyczki i kredytów (Monitor Polski Nr 31, poz. 158).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 marca 1990 r. (M.P.90.12.93) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 kwietnia 1990 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 marca 1990 r. (M.P.90.12.93) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 kwietnia 1990 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.13.100

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb pokrywania należności mieszkaniowych oraz opłat eksploatacyjnych żołnierzom uznanym za jedynych żywicieli rodzin i żołnierzom samotnym oraz zawieszanie spłaty niektórych pożyczek i kredytów.
Data aktu: 18/05/1981
Data ogłoszenia: 29/05/1981
Data wejścia w życie: 29/05/1981