Zakres i tryb udzielania świadczeń leczniczych osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 marca 1981 r.
w sprawie zakresu i trybu udzielania świadczeń leczniczych osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.

Na podstawie art. 168 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zakres i tryb udzielania bezpłatnych świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.
§  2.
1.
Osoby odbywające służbę w obronie cywilnej korzystają z bezpłatnych świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia w razie:
1)
doznania uszczerbku na zdrowiu w związku z odbywaniem tej służby albo w bezpośredniej drodze do miejsca odbywania służby lub w drodze powrotnej,
2)
zachorowania w czasie odbywania zasadniczej służby, przeszkolenia na obozie szkoleniowym, odbywania ćwiczeń trwających w sposób ciągły do 15 dni przez osoby przeznaczone do pełnienia funkcji instruktorskich i kierowniczych w obronie cywilnej albo pełnienia czynnej służby w obronie cywilnej.
2.
Osobom określonym w ust. 1 przysługuje pomoc doraźna także w razie nagłego zachorowania podczas ćwiczeń odbywanych w czasie wolnym od pracy.
§  3.
1.
Bezpłatne świadczenia lecznicze przysługujące osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej obejmują:
1)
pomoc doraźną, w tym również pogotowie ratunkowe,
2)
leczenie ambulatoryjno-domowe, w tym również w miejscu zakwaterowania,
3)
leczenie szpitalne (kliniczne),
4)
leki i środki opatrunkowe,
5)
niezbędne protezy oraz środki przeciw zniekształceniu i kalectwu.
2.
Podstawą do bezpłatnego otrzymania leków i środków opatrunkowych z aptek otwartych są recepty wystawione przez lekarza zakładu społecznego służby zdrowia z adnotacją "obrona cywilna - bezpłatnie".
3.
Protezy oraz środki przeciw zniekształceniu i kalectwu przyznawane są w trybie określonym w przepisach o zaopatrywaniu ludności w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
§  4.
Dokumentem uprawniającym do korzystania z bezpłatnych świadczeń leczniczych jest:
1)
w razie zachorowania (§ 2 ust. 1 pkt 2) - karta przydziału poborowego przeznaczonego do odbycia zasadniczej służby w obronie cywilnej, książeczka wojskowa junaka odbywającego zasadniczą służbę, wezwanie do odbycia ćwiczeń lub do przeszkolenia na obozie szkoleniowym albo zaświadczenie komendanta formacji obrony cywilnej lub kierownika jednostki organizacyjnej nie będącej formacją obrony cywilnej, w której jest odbywana służba w obronie cywilnej, stwierdzające udział w ćwiczeniach lub przeszkoleniu,
2)
w razie doznania uszczerbku na zdrowiu (§ 2 ust. 1 pkt 1) - zaświadczenie komendanta formacji obrony cywilnej albo kierownika jednostki organizacyjnej nie będącej formacją obrony cywilnej, w której jest odbywana służba w obronie cywilnej, stwierdzające, że wydarzenie, które spowodowało uszczerbek na zdrowiu, nastąpiło w związku z odbywaniem służby albo w bezpośredniej drodze do miejsca odbywania służby lub w drodze powrotnej.
§  5. 1
Osoby, które odbywają zasadniczą służbę w obronie cywilnej, są kierowane na badania lekarskie wstępne, okresowe i kontrolne, określone w przepisach o przeprowadzaniu badań lekarskich pracowników.
§  51. 2
 
1.
Osobom, które odbywają zasadniczą służbę w obronie cywilnej, niezdolnym do zajęć z powodu choroby wydaje się orzeczenie o czasowej niezdolności do zajęć z powodu choroby.
2.
Orzeczenie o czasowej niezdolności do zajęć wydaje się w formie zaświadczenia z podaniem numeru statystycznego choroby i okresu niezdolności do zajęć oraz ewentualnie innych wskazań lekarskich. Treść orzeczenia wpisuje się do dokumentacji lekarskiej.
3.
Do wydawania orzeczeń o czasowej niezdolności do zajęć stosuje się odpowiednio przepisy § 8-13 i 20 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 lutego 1968 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. z 1968 r. Nr 7, poz. 42, z 1970 r. Nr 16, poz. 141, z 1971 r. Nr 21, poz. 200 i z 1983 r. Nr 15, poz. 77).
§  52. 3
Nadzór zapobiegawczy i bieżący nad warunkami higienicznosanitarnymi żywienia, zakwaterowania i pracy na rzecz obrony cywilnej osób odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej sprawują właściwe organy inspekcji sanitarnej na zasadach i w trybie określonych odrębnymi przepisami.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 grudnia 1983 r. (M.P.83.42.241) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 grudnia 1983 r.
2 § 51 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 grudnia 1983 r. (M.P.83.42.241) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 grudnia 1983 r.
3 § 52 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 grudnia 1983 r. (M.P.83.42.241) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 grudnia 1983 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024