Przyjmowanie do sprzedaży przez uspołecznione jednostki handlu wewnętrznego przemysłowych towarów rynkowych dostarczanych przez producentów niezgodnie z umową.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG ORAZ FINANSÓW
z dnia 12 marca 1977 r.
w sprawie przyjmowania do sprzedaży przez uspołecznione jednostki handlu wewnętrznego przemysłowych towarów rynkowych dostarczanych przez producentów niezgodnie z umową.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1976 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług (Dz. U. Nr 38, poz. 222) oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie dostarczenia przez producenta towarów rynkowych niezgodnych z umową lub z Polską Normą bądź normą branżową na skutek zmian surowców, materiałów, podzespołów, wzorów, numeracji, gatunków itp., obniżających w sposób istotny wartość handlową towarów, jednostka handlu wewnętrznego, która wykonując uprawnienia z tytułu rękojmi za wady odstąpiła od umowy sprzedaży lub dostawy stosownie do § 52 załącznika do uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218, z 1974 r. Nr 9, poz. 65 i z 1976 r. Nr 29, poz. 128), może przyjąć te towary do sprzedaży jedynie na warunkach komisu.
§  2.
Towary przyjęte na warunkach komisu oferowane są do sprzedaży po cenach odpowiadających ich gatunkowi i jakości przez okres 3 miesięcy, a towary sezonowe w okresie sezonu nie dłużej niż przez 3 miesiące.
§  3.
Jednostce handlu wewnętrznego przysługują za towary sprzedane na warunkach komisu marże handlowe obowiązujące przy sprzedaży tych towarów oraz prowizja obciążająca koszty producenta. Wysokość prowizji ustalają strony w umowie komisu.
§  4.
Towary przyjęte na warunkach komisu nie są zaliczane u producenta do wartości sprzedaży, zarówno w ewidencji, jak i sprawozdawczości z wykonania planu, lecz traktuje się je jako wyroby poza przedsiębiorstwem.
§  5.
1.
Jeżeli w okresach ustalonych w § 2 towary przyjęte na warunkach komisu, mimo ich oferowania nabywcom, nie będą przedmiotem bieżącej sprzedaży, jednostka handlu wewnętrznego traktuje je jak towary trudno zbywalne i stawia do dyspozycji producenta lub w uzgodnieniu z nim poddaje obniżkom cen, które obciążają producenta.
2.
Jeżeli towary przyjęte na warunkach komisu, mimo dwukrotnej obniżki cen, nie zostaną sprzedane w ciągu 3 miesięcy od ostatniej obniżki, jednostka handlu wewnętrznego powinna niezwłocznie wezwać producenta do odebrania tych towarów, określając termin odbioru oraz termin dokonania rozliczenia.
§  6.
W każdym wypadku obniżenia ceny towarów przyjętych do sprzedaży na warunkach komisu należy nową cenę uwidocznić w sposób trwały na towarze.
§  7.
1.
Rozliczenie z producentem z tytułu sprzedaży dostarczonej partii towarów lub jej części następuje w terminach określonych w umowie, a jeżeli terminów takich nie określono - w terminie jednego miesiąca od daty sprzedaży dostarczonej partii towarów lub jej części.
2.
Jeżeli jednostka handlu wewnętrznego w wyniku obserwacji w wytypowanych placówkach sprzedaży detalicznej stwierdzi, że sprzedaż towarów nie stwarza trudności, może rozliczyć się z producentem za część lub całą partię tych towarów w terminach wcześniejszych niż określone w ust. 1.
3.
Rozliczenia wymienione w ust. 1 i 2 następują według cen sprzedaży pomniejszonych o przysługujące marże handlowe i umowną prowizję, o których mowa w § 3.
4.
W terminach, o których mowa w ust. 1 i 2, jednostka handlu wewnętrznego sporządza dla producenta dokument określający ilość, cenę i wartość sprzedanych towarów w cenach detalicznych pomniejszoną o marże handlowe i określoną w umowie prowizję. Dokument ten stanowi dla producenta podstawę do zarachowania tych towarów do sprzedaży.
§  8.
Producent może wycofać towary przyjęte przez jednostkę handlu wewnętrznego na warunkach komisu przed upływem terminów określonych w § 2 i § 5. W razie wycofania tych towarów w okresie 1 miesiąca od daty dostawy producent obowiązany jest zapłacić tytułem odszkodowania prowizję odpowiadającą 30% marży handlowej, a w okresie ponad 1 miesiąc 50% marży handlowej należnej jednostce handlu wewnętrznego; prowizja ta obciąża koszty producenta.
§  9.
Jednostka handlu wewnętrznego, która przyjęła w charakterze kupującego (odbiorcy) przemysłowe towary rynkowe dostarczone przez producenta - niezgodne z umową lub Polską Normą bądź normą branżową, o obniżonej wartości handlowej, kwalifikujące się do przyjęcia na warunkach komisu stosownie do niniejszego zarządzenia, a towary te okazały się trudno zbywalne - obowiązana jest odprowadzić do budżetu centralnego karę w wysokości 10% wartości fakturowej tych towarów. W razie stwierdzenia przez organy kontroli zewnętrznej, w tym również oddziały banku, że obowiązek ten nie został dopełniony, kara ta podlega podwyższeniu do 12% wartości fakturowej towarów.
§  10.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu do umowy komisu mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.7.49

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przyjmowanie do sprzedaży przez uspołecznione jednostki handlu wewnętrznego przemysłowych towarów rynkowych dostarczanych przez producentów niezgodnie z umową.
Data aktu: 12/03/1977
Data ogłoszenia: 26/03/1977
Data wejścia w życie: 26/03/1977