Przyjmowanie, ewidencja oraz realizacja postulatów i wniosków wyborców.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1976 r.
w sprawie przyjmowania, ewidencji oraz realizacji postulatów i wniosków wyborców.

W celu zapewnienia właściwego trybu przyjmowania, ewidencji oraz realizacji postulatów i wniosków wyborców zarządza się, co następuje:
§  1.
Terenowe organy administracji państwowej udzielają wszechstronnej pomocy komitetom Frontu Jedności Narodu w organizowaniu spotkań posłów i radnych z wyborcami oraz w przekazywaniu zgłoszonych w toku tych spotkań (zebrań) postulatów i wniosków organom i instytucjom właściwym do ich załatwienia.
§  2.
1.
Terenowe organy administracji państwowej oraz jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym dokonują oceny możliwości realizacji postulatów i wniosków przekazanych im przez komitety Frontu Jedności Narodu oraz ustalają terminy realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania.
2.
Jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym informują właściwe terenowe organy administracji państwowej, zainteresowane komitety Frontu Jedności Narodu oraz wnioskodawców o wynikach dokonanej oceny możliwości realizacji postulatów i wniosków oraz przedstawiają właściwym terenowym organom administracji państwowej harmonogramy realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania.
3.
Przy dokonywaniu oceny, o której mowa w ust. 1, terenowe organy administracji państwowej współdziałają z komitetami Frontu Jedności Narodu oraz prezydiami rad narodowych, a w miastach ponadto z organami samorządu mieszkańców.
4.
Terenowe organy administracji państwowej informują rady narodowe i komitety Frontu Jedności Narodu o tym, w jaki sposób i w jakich terminach będą zrealizowane postulaty i wnioski przyjęte do wykonania przez te organy oraz przez jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym.
5.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie do ministrów (kierowników urzędów centralnych), z tym że organy te o wynikach dokonanej oceny możliwości realizacji przekazanych im postulatów i wniosków oraz o terminie i sposobie ich załatwiania zawiadamiają wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) oraz wojewódzkie komitety Frontu Jedności Narodu.
§  3.
1.
Wstępna ocena słuszności i realności postulatów i wniosków powinna być dokonywana już w czasie spotkania z wyborcami przez posłów i radnych, a w okresie kampanii wyborczej przez kandydatów na posłów lub radnych, oraz obecnych na zebraniu przedstawicieli terenowych organów administracji państwowej, w celu wyeliminowania postulatów i wniosków oczywiście niesłusznych lub niemożliwych do realizacji w aktualnych warunkach oraz takich, które mimo swej zasadności nie mogą być wykonane w okresie kadencji.
2.
W protokole zebrania powinna być poczyniona odpowiednia wzmianka o postulatach i wnioskach uznanych w czasie zebrania za niesłuszne lub niemożliwe do zrealizowania - z podaniem przyczyn - oraz o postulatach i wnioskach wyjaśnionych lub przyjętych do bezzwłocznego załatwienia.
§  4.
1.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym powinny być rozpatrywane i przyjmowane do realizacji z uwzględnieniem ich celowości, hierarchii aktualnych potrzeb i ważności z punktu widzenia przyśpieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego i kulturalnego terenu, posiadanych środków finansowo-materiałowych, a także możliwości zrealizowania tych postulatów i wniosków przy udziale wyborców w ramach szerszego rozwoju czynów społecznych.
2.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym, których realizacja wymaga nakładów inwestycyjnych, mogą być przyjmowane do wykonania w ramach posiadanych limitów inwestycyjnych i środków finansowych, jeżeli sprzyjają wzmacnianiu tempa wykonania zadań planowych i nie prowadzą do rozproszenia środków finansowych, materiałów, a także wysiłków ludzkich.
3.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym przyjęte do wykonania należy uwzględniać w planach rozwoju społeczno-gospodarczego.
§  5.
1.
Terenowe organy administracji państwowej oraz jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym prowadzą ewidencję przekazanych przez komitety Frontu Jedności Narodu postulatów i wniosków zakwalifikowanych do realizacji.
2.
Ewidencją nie powinny być obejmowane te postulaty i wnioski, które z uwagi na ich charakter zostały w toku spotkania z wyborcami wyjaśnione lub przyjęte do bezzwłocznego załatwienia przez przedstawicieli organów i instytucji biorących udział w spotkaniu, a także postulaty i wnioski sformułowane bardzo ogólnie, w postaci opinii w danej sprawie.
3.
Wzór ewidencji postulatów i wniosków ustala załącznik do zarządzenia.
§  6.
1.
Nadzór nad wykonaniem postulatów i wniosków przyjętych do realizacji przez jednostki organizacyjne nie podporządkowane radom narodowym sprawują właściwe terenowe organy administracji państwowej, które mogą występować do kierowników tych jednostek o podjęcie działań niezbędnych do zapewnienia terminowego zrealizowania postulatów i wniosków.
2.
Kierownicy jednostek, o których mowa w ust. 1, składają właściwym terenowym organom administracji państwowej informacje i sprawozdania z realizacji przyjętych postulatów i wniosków.
§  7.
1.
Terenowe organy administracji państwowej dokonują oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków przyjętych przez nie do wykonania, a także wniosków przyjętych do wykonania przez jednostki nie podporządkowane radom narodowym oraz przedstawiają powyższe oceny pod obrady rad narodowych, a zwłaszcza tych sesji, na których rozpatrywane jest sprawozdanie z wykonania planu rozwoju społeczno-gospodarczego i budżetu w roku ubiegłym.
2.
W szczególności terenowe organy administracji państwowej opracowują i przedstawiają pod obrady rad narodowych ocenę realizacji postulatów i wniosków w okresie całej kadencji rad narodowych. Postulaty i wnioski nie zrealizowane w toku kadencji, a uznane nadal za aktualne, są przyjmowane do wykonania w następnej kadencji przez terenowe organy administracji państwowej.
§  8.
1.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego dokonują oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków przyjętych przez nie do wykonania, jak również postulatów i wniosków wykonywanych przez terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
W związku z dokonywaniem ocen, o których mowa w ust. 1, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego mogą żądać od terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego corocznych informacji statystycznych i opisowych z realizacji postulatów i wniosków, w zakresie przez siebie ustalonym.
3.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska określi, jakie dane liczbowe powinny być uwzględnione w sprawozdawczości, o której mowa w ust. 2, z uwagi na możliwość ich wykorzystywania przy ocenie realizacji postulatów i wniosków dokonywanej przez organy centralne.
4.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska może występować do ministrów (kierowników urzędów centralnych) o nadesłanie informacji dotyczących realizacji przekazanych im postulatów i wniosków, jeśli informacje takie są niezbędne do oceny realizacji tych postulatów i wniosków.
§  9.
Zgłaszane w toku spotkań z wyborcami skargi i wnioski w sprawach indywidualnych powinny być załatwiane w trybie i terminach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Skargi i wnioski w sprawach indywidualnych nie są obejmowane ewidencją postulatów i wniosków wyborców i powinny być traktowane jako sprawy bieżące.
§  10.
Do załatwiania postulatów i wniosków zgłoszonych w toku kadencji stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1975 r. Nr 26, poz. 139) oraz uchwały Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 1 marca 1957 r. - Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski z 1972 r. Nr 24, poz. 136), dotyczące interpelacji radnych i posłów.
§  11.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad określonych zarządzeniem przy ewidencjonowaniu i załatwianiu postulatów i wniosków przekazywanych im do załatwienia.
§  12.
Traci moc zarządzenie nr 83 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1973 r. w sprawie przyjmowania, ewidencji i realizacji postulatów i wniosków wyborców (Monitor Polski Nr 48, poz. 268).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

EWIDENCJA POSTULATÓW I WNIOSKÓW PRZYJĘTYCH DO WYKONANIA

Lp. Data wpływu Komitet FJN (nazwa). Imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy Treść postulatu i wniosku Sposób realizacji Termin realizacji Jednostka realizująca Charakter postulatu i wniosku *) Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9
*) Wszystkie postulaty i wnioski dzielą się na dwie grupy: administracyjno-organizacyjne i gospodarcze.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024