Rozwój spółdzielczej gospodarki w rolnictwie.

UCHWAŁA Nr 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1976 r.
w sprawie rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie.

W celu zapewnienia warunków do umocnienia i rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Jednostki organizacyjne prowadzące zespołową gospodarkę rolną, zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, zwane dalej "spółdzielniami", przyspieszają rozwój i unowocześnianie produkcji rolnej przez:
1)
doskonalenie organizacji produkcji, w szczególności przez koncentrację i specjalizację produkcji oraz rozwój przemysłowych metod pracy,
2)
unowocześnianie bazy produkcyjnej,
3)
rozwój kooperacji z rolnikami indywidualnymi i zespołami rolników,
4)
współdziałanie z innymi uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej w zakresie organizacji produkcji, inwestycji, usług oraz w zakresie socjalno-kulturalnym i mieszkaniowym.
§  2. 1
(uchylony).
§  3. 2
(uchylony).
§  4.
1.
Spółdzielniom przysługują dotacje na cele związane z zespołową gospodarką w rolnictwie:
1)
w wysokości i na warunkach ustalonych dla państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej:
a)
na zakup produktów naftowych,
b)
na pokrycie kosztów produkcji we własnych mieszalniach mieszanek pasz treściwych odpowiadających wymaganym normom jakościowym,
c)
na pokrycie kosztów odbudowy, remontów i adaptacji budynków, budowli i urządzeń przejętych od Państwa,
2)
w wysokości i na warunkach ustalonych przez Ministrów Rolnictwa i Finansów:
a)
do wartości produkcji końcowej netto osiągniętej w gospodarstwie rolnym i w ramach kooperacji oraz do jej przyrostu,
b)
na pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników inżynieryjno-technicznych i stażystów,
3)
w wysokości i na warunkach ustalonych dla państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej od:
a)
przedsiębiorstw nasiennych za terminową dostawę odpowiadającego ustalonym normom materiału siewnego i sadzeniaków,
b) 3
(uchylona).
2.
Dotacje dla spółdzielni na zagospodarowanie gruntów rolnych oraz z tytułu kooperacji i usług rolniczych regulują odrębne przepisy.
§  5.
Nakłady inwestycyjne na rozwój spółdzielni określone w rocznych i wieloletnich narodowych planach społeczno-gospodarczych mają charakter szacunkowy i nie podlegają limitowaniu.
§  6.
1.
Spółdzielnie uprawnione są do zaopatrywania się w środki produkcji, materiały budowlane i konstrukcyjne, urządzenia, maszyny i środki transportowe oraz do zbytu produktów na zasadach obowiązujących państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.
2.
Minister Rolnictwa zapewni nowo organizowanym spółdzielniom lub ich filiom przydziały maszyn rolniczych, sprzętu i środków transportowych na cele pierwszego wyposażenia oraz ustali normatywy tego wyposażenia.
§  7.
1.
Rolnikom wnoszącym do spółdzielni wkłady członkowskie zawiesza się na okres członkostwa w spółdzielni spłatę zobowiązań wobec Państwa z tytułu kredytów bankowych i innych należności związanych bezpośrednio z tymi wkładami.
2.
Nie podlegają zawieszeniu spłaty innych należności wobec Państwa, nie związanych bezpośrednio z wniesionymi do spółdzielni wkładami, o których mowa w ust. 1.
3. 4
(uchylony).
§  8.
1.
Ministrowie Rolnictwa i Finansów w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz po zasięgnięciu opinii zarządów Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustalą zasady:
1)
umarzania kredytów bankowych i udzielania dotacji spółdzielniom,
2)
zawieszania w spłacie i umarzania zobowiązań wobec Państwa dla rolników wnoszących ziemię jako wkład do spółdzielni lub przekazujących ją na własność spółdzielni bądź Państwa.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych na wniosek zarządów Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych oraz Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustali dla pracowników zatrudnionych w spółdzielniach zrzeszonych w tych związkach system premiowania uzależniony od wyników produkcyjnych i ekonomicznych spółdzielni.
§  9.
Minister Finansów przyzna w roku 1976 dodatkowe kredyty w wysokości 2.470 mln zł z nadwyżki budżetu centralnego na pokrycie skutków finansowych związanych z realizacją uchwały.
§  10.
Traci moc uchwała nr 209 Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie pomocy Państwa dla zespołowej gospodarki w rolnictwie (Monitor Polski z 1974 r. Nr 31, poz. 185 i z 1975 r. Nr 29, poz. 176).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.
2 § 3 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 3 lit. b) uchylona przez § 9 pkt 9 uchwały nr 154 z dnia 13 lipca 1976 r. w sprawie cen skupu produktów rolnych, cen niektórych środków produkcji dla rolnictwa oraz materiałów budowlanych (M.P.76.30.131) z dniem 14 lipca 1976 r.
4 § 7 ust. 3 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.5.22

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozwój spółdzielczej gospodarki w rolnictwie.
Data aktu: 16/01/1976
Data ogłoszenia: 18/02/1976
Data wejścia w życie: 18/02/1976