Rozwój spółdzielczej gospodarki w rolnictwie.

UCHWAŁA Nr 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1976 r.
w sprawie rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie.

W celu zapewnienia warunków do umocnienia i rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Jednostki organizacyjne prowadzące zespołową gospodarkę rolną, zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, zwane dalej "spółdzielniami", przyspieszają rozwój i unowocześnianie produkcji rolnej przez:
1)
doskonalenie organizacji produkcji, w szczególności przez koncentrację i specjalizację produkcji oraz rozwój przemysłowych metod pracy,
2)
unowocześnianie bazy produkcyjnej,
3)
rozwój kooperacji z rolnikami indywidualnymi i zespołami rolników,
4)
współdziałanie z innymi uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej w zakresie organizacji produkcji, inwestycji, usług oraz w zakresie socjalno-kulturalnym i mieszkaniowym.
§  2. 1
(uchylony).
§  3. 2
(uchylony).
§  4.
1.
Spółdzielniom przysługują dotacje na cele związane z zespołową gospodarką w rolnictwie:
1)
w wysokości i na warunkach ustalonych dla państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej:
a)
na zakup produktów naftowych,
b)
na pokrycie kosztów produkcji we własnych mieszalniach mieszanek pasz treściwych odpowiadających wymaganym normom jakościowym,
c)
na pokrycie kosztów odbudowy, remontów i adaptacji budynków, budowli i urządzeń przejętych od Państwa,
2)
w wysokości i na warunkach ustalonych przez Ministrów Rolnictwa i Finansów:
a)
do wartości produkcji końcowej netto osiągniętej w gospodarstwie rolnym i w ramach kooperacji oraz do jej przyrostu,
b)
na pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników inżynieryjno-technicznych i stażystów,
3)
w wysokości i na warunkach ustalonych dla państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej od:
a)
przedsiębiorstw nasiennych za terminową dostawę odpowiadającego ustalonym normom materiału siewnego i sadzeniaków,
b) 3
(uchylona).
2.
Dotacje dla spółdzielni na zagospodarowanie gruntów rolnych oraz z tytułu kooperacji i usług rolniczych regulują odrębne przepisy.
§  5.
Nakłady inwestycyjne na rozwój spółdzielni określone w rocznych i wieloletnich narodowych planach społeczno-gospodarczych mają charakter szacunkowy i nie podlegają limitowaniu.
§  6.
1.
Spółdzielnie uprawnione są do zaopatrywania się w środki produkcji, materiały budowlane i konstrukcyjne, urządzenia, maszyny i środki transportowe oraz do zbytu produktów na zasadach obowiązujących państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.
2.
Minister Rolnictwa zapewni nowo organizowanym spółdzielniom lub ich filiom przydziały maszyn rolniczych, sprzętu i środków transportowych na cele pierwszego wyposażenia oraz ustali normatywy tego wyposażenia.
§  7.
1.
Rolnikom wnoszącym do spółdzielni wkłady członkowskie zawiesza się na okres członkostwa w spółdzielni spłatę zobowiązań wobec Państwa z tytułu kredytów bankowych i innych należności związanych bezpośrednio z tymi wkładami.
2.
Nie podlegają zawieszeniu spłaty innych należności wobec Państwa, nie związanych bezpośrednio z wniesionymi do spółdzielni wkładami, o których mowa w ust. 1.
3. 4
(uchylony).
§  8.
1.
Ministrowie Rolnictwa i Finansów w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz po zasięgnięciu opinii zarządów Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustalą zasady:
1)
umarzania kredytów bankowych i udzielania dotacji spółdzielniom,
2)
zawieszania w spłacie i umarzania zobowiązań wobec Państwa dla rolników wnoszących ziemię jako wkład do spółdzielni lub przekazujących ją na własność spółdzielni bądź Państwa.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych na wniosek zarządów Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych oraz Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustali dla pracowników zatrudnionych w spółdzielniach zrzeszonych w tych związkach system premiowania uzależniony od wyników produkcyjnych i ekonomicznych spółdzielni.
§  9.
Minister Finansów przyzna w roku 1976 dodatkowe kredyty w wysokości 2.470 mln zł z nadwyżki budżetu centralnego na pokrycie skutków finansowych związanych z realizacją uchwały.
§  10.
Traci moc uchwała nr 209 Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie pomocy Państwa dla zespołowej gospodarki w rolnictwie (Monitor Polski z 1974 r. Nr 31, poz. 185 i z 1975 r. Nr 29, poz. 176).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.
2 § 3 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 3 lit. b) uchylona przez § 9 pkt 9 uchwały nr 154 z dnia 13 lipca 1976 r. w sprawie cen skupu produktów rolnych, cen niektórych środków produkcji dla rolnictwa oraz materiałów budowlanych (M.P.76.30.131) z dniem 14 lipca 1976 r.
4 § 7 ust. 3 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.5.22

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozwój spółdzielczej gospodarki w rolnictwie.
Data aktu: 16/01/1976
Data ogłoszenia: 18/02/1976
Data wejścia w życie: 18/02/1976