Rozwój spółdzielczej gospodarki w rolnictwie.

UCHWAŁA Nr 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1976 r.
w sprawie rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie.

W celu zapewnienia warunków do umocnienia i rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Jednostki organizacyjne prowadzące zespołową gospodarkę rolną, zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, zwane dalej "spółdzielniami", przyspieszają rozwój i unowocześnianie produkcji rolnej przez:
1)
doskonalenie organizacji produkcji, w szczególności przez koncentrację i specjalizację produkcji oraz rozwój przemysłowych metod pracy,
2)
unowocześnianie bazy produkcyjnej,
3)
rozwój kooperacji z rolnikami indywidualnymi i zespołami rolników,
4)
współdziałanie z innymi uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej w zakresie organizacji produkcji, inwestycji, usług oraz w zakresie socjalno-kulturalnym i mieszkaniowym.
§  2. 1
(uchylony).
§  3. 2
(uchylony).
§  4.
1.
Spółdzielniom przysługują dotacje na cele związane z zespołową gospodarką w rolnictwie:
1)
w wysokości i na warunkach ustalonych dla państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej:
a)
na zakup produktów naftowych,
b)
na pokrycie kosztów produkcji we własnych mieszalniach mieszanek pasz treściwych odpowiadających wymaganym normom jakościowym,
c)
na pokrycie kosztów odbudowy, remontów i adaptacji budynków, budowli i urządzeń przejętych od Państwa,
2)
w wysokości i na warunkach ustalonych przez Ministrów Rolnictwa i Finansów:
a)
do wartości produkcji końcowej netto osiągniętej w gospodarstwie rolnym i w ramach kooperacji oraz do jej przyrostu,
b)
na pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników inżynieryjno-technicznych i stażystów,
3)
w wysokości i na warunkach ustalonych dla państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej od:
a)
przedsiębiorstw nasiennych za terminową dostawę odpowiadającego ustalonym normom materiału siewnego i sadzeniaków,
b) 3
(uchylona).
2.
Dotacje dla spółdzielni na zagospodarowanie gruntów rolnych oraz z tytułu kooperacji i usług rolniczych regulują odrębne przepisy.
§  5.
Nakłady inwestycyjne na rozwój spółdzielni określone w rocznych i wieloletnich narodowych planach społeczno-gospodarczych mają charakter szacunkowy i nie podlegają limitowaniu.
§  6.
1.
Spółdzielnie uprawnione są do zaopatrywania się w środki produkcji, materiały budowlane i konstrukcyjne, urządzenia, maszyny i środki transportowe oraz do zbytu produktów na zasadach obowiązujących państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.
2.
Minister Rolnictwa zapewni nowo organizowanym spółdzielniom lub ich filiom przydziały maszyn rolniczych, sprzętu i środków transportowych na cele pierwszego wyposażenia oraz ustali normatywy tego wyposażenia.
§  7.
1.
Rolnikom wnoszącym do spółdzielni wkłady członkowskie zawiesza się na okres członkostwa w spółdzielni spłatę zobowiązań wobec Państwa z tytułu kredytów bankowych i innych należności związanych bezpośrednio z tymi wkładami.
2.
Nie podlegają zawieszeniu spłaty innych należności wobec Państwa, nie związanych bezpośrednio z wniesionymi do spółdzielni wkładami, o których mowa w ust. 1.
3. 4
(uchylony).
§  8.
1.
Ministrowie Rolnictwa i Finansów w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz po zasięgnięciu opinii zarządów Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustalą zasady:
1)
umarzania kredytów bankowych i udzielania dotacji spółdzielniom,
2)
zawieszania w spłacie i umarzania zobowiązań wobec Państwa dla rolników wnoszących ziemię jako wkład do spółdzielni lub przekazujących ją na własność spółdzielni bądź Państwa.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych na wniosek zarządów Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych oraz Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustali dla pracowników zatrudnionych w spółdzielniach zrzeszonych w tych związkach system premiowania uzależniony od wyników produkcyjnych i ekonomicznych spółdzielni.
§  9.
Minister Finansów przyzna w roku 1976 dodatkowe kredyty w wysokości 2.470 mln zł z nadwyżki budżetu centralnego na pokrycie skutków finansowych związanych z realizacją uchwały.
§  10.
Traci moc uchwała nr 209 Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie pomocy Państwa dla zespołowej gospodarki w rolnictwie (Monitor Polski z 1974 r. Nr 31, poz. 185 i z 1975 r. Nr 29, poz. 176).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.
2 § 3 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 3 lit. b) uchylona przez § 9 pkt 9 uchwały nr 154 z dnia 13 lipca 1976 r. w sprawie cen skupu produktów rolnych, cen niektórych środków produkcji dla rolnictwa oraz materiałów budowlanych (M.P.76.30.131) z dniem 14 lipca 1976 r.
4 § 7 ust. 3 uchylony przez § 10 pkt 5 uchwały nr 166 z dnia 10 sierpnia 1981 r. w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej (M.P.81.20.191) z dniem 26 sierpnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024