Ustanowienie odznaki "Za zasługi dla Obrony Cywilnej".

UCHWAŁA Nr 167
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 sierpnia 1976 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej".

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej".
2.
Odznaka "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
§  2.
1.
Odznakę "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" nadaje się:
1)
osobom, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umacniania obrony cywilnej Państwa, regionu, miasta, gminy, wsi czy zakładu pracy,
2)
osobom, które wyróżniły się w realizacji przedsięwzięć obrony cywilnej dotyczących w szczególności zapobiegania klęskom żywiołowym i likwidacji ich skutków, katastrof, awarii, ochrony naturalnego środowiska lub w czynach społecznych ważnych jednocześnie dla gospodarki i obronności,
3)
urzędom i instytucjom państwowym, placówkom naukowym, przedsiębiorstwom, innym zakładom pracy oraz organizacjom społecznym za wymierny wkład w przygotowanie i realizację przedsięwzięć obrony cywilnej.
2.
Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach (brązowa, srebrna, złota). W szczególnie uzasadnionych wypadkach można odstąpić od zachowania tej kolejności.
§  3.
1. 1
Odznakę "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" nadaje Minister Obrony Narodowej na wniosek ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów, prezydentów miast stopnia wojewódzkiego oraz zarządów głównych organizacji społecznych, przedstawiany za pośrednictwem Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
2.
Odznakę nadaje się z okazji świąt państwowych lub w dniach uroczystości związanych z obroną cywilną, a także w każdym czasie w wypadkach określonych w § 2 ust. 1 pkt 2.
3. 2
Wręczenia odznaki i legitymacji dokonują Minister Obrony Narodowej, Szef Obrony Cywilnej Kraju lub w ich imieniu osoby przez nich upoważnione.
4.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Inspektorat Obrony Cywilnej Kraju.
§  4.
1.
Odznaka "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" jest wykonana z metalu (stopu) w trzech wersjach kolorystycznych: patynowanej na brązowo, srebrzonej, złoconej. Średnica odznaki ma 30 mm, średnica miniaturki 16 mm. Odznaka jest zawieszona na wstążce ciemnoniebieskiej o szerokości 30 mm z paskiem biało-czerwonym o szerokości 7 mm pośrodku i dwiema cienkimi złotymi nitkami o średnicy 1 mm na ciemnoniebieskich bokach. Wstążka połączona jest z odznaką za pomocą kółka o średnicy 10 mm. Grubość odznaki 2 mm. Na licowej stronie odznaki znajduje się uproszczony graficznie kształt mapy Polski. Na nim znajdują się 3 litery "PRL" wklęsłe. W pobliżu krawędzi odznaki wokół mapy znajduje się wypukły napis "ZA ZASŁUGI DLA OBRONY CYWILNEJ". Na odwrotnej stronie odznaki na środku znajduje się wypukły napis "OBRONA CYWILNA CHRONI, POMAGA, RATUJE".
2.
Wzór rysunkowy odznaki stanowi załącznik do uchwały.
§  5.
1.
Odznakę "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" nosi się na lewej stronie piersi w kolejności po medalu "Za Zasługi dla Obronności Kraju".
2.
Zamiast odznaki można nosić miniaturki i baretki.
§  6.
1.
Utrata odznaki "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" następuje na skutek prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę pozbawienia praw publicznych.
2. 3
Minister Obrony Narodowej może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
§  7.
Koszty związane z nadawaniem odznaki "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" pokrywa się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI

(pominięty)
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 10 pkt 1 lit. a) uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) z dniem 7 sierpnia 1980 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 10 pkt 1 lit. b) uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) z dniem 7 sierpnia 1980 r.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 10 pkt 2 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) z dniem 7 sierpnia 1980 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.34.146

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki "Za zasługi dla Obrony Cywilnej".
Data aktu: 06/08/1976
Data ogłoszenia: 17/08/1976
Data wejścia w życie: 17/08/1976