Rozwój usług produkcyjnych dla rolnictwa.

UCHWAŁA Nr 39
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 lutego 1976 r.
w sprawie rozwoju usług produkcyjnych dla rolnictwa.

W celu dalszego rozwoju oraz usprawnienia organizacji usług produkcyjnych dla rolnictwa Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osoby fizyczne mogą świadczyć odpłatnie usługi produkcyjne dla rolnictwa oraz w sferze obsługi transportowej w zakresie dostaw produktów rolnych dla jednostek uspołecznionych, zwane dalej "usługami".
2.
Do usług zalicza się w szczególności:
1)
remonty, naprawy i przeglądy konserwacyjne,
2)
czynności w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej,
3)
wypożyczanie sprzętu,
4)
transport, w tym również surowców rolnych na rzecz spółdzielni mleczarskich i innych jednostek spółdzielczych oraz państwowych jednostek organizacyjnych zajmujących się skupem i przetwórstwem produktów rolnych w zakresie przewozu tych surowców z gospodarstw do punktu skupu,
5)
wykonywanie na rzecz nie uspołecznionych jednostek gospodarki rolnej:
a)
niektórych wyrobów na indywidualne zamówienia zleceniodawcy, z materiału zakładu usługowego,
b)
budowy urządzeń do pobierania i rozprowadzania wody,
c)
budowy obiektów gospodarczych, w tym również z materiału jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług lub przez niego nadzorowanych i koordynowanych oraz rzemiosła, jak również jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.
§  2.
Ustala się wytyczne w sprawie rozwoju usług produkcyjnych dla rolnictwa, stanowiące załącznik do uchwały, jako podstawę programowania, koordynowania i wykonywania tych usług.
§  3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, wojewodami i prezydentami miast stopnia wojewódzkiego oraz zarządami centralnych związków spółdzielni i organizacji społecznych:
1)
opracowuje programy rozwoju usług oraz koordynuje ich realizację, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju usług kompleksowych, agrolotniczych oraz świadczonych w ramach kooperacji,
2)
określi:
a)
jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane do świadczenia usług,
b)
jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane do uczestniczenia w porozumieniach gospodarczych w zakresie usług,
c)
jednostki wiodące w zakresie programowania i koordynacji realizacji poszczególnych rodzajów usług, mające uprawnienia zjednoczeń wiodących określone w przepisach o współpracy i koordynacji gospodarczej.
§  4.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego:
1)
programują oraz koordynują rozwój usług,
2)
organizują współpracę jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej świadczących usługi.
§  5.
Przy opracowywaniu projektów narodowego planu społeczno-gospodarczego i planów terenowych należy uwzględniać w projekcie planu społeczno-gospodarczego rozwoju gminy (miasta i gminy) kompleksową rozbudowę zaplecza technicznego usług.
§  6.
Zainteresowani ministrowie oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego:
1)
uwzględnią potrzeby w zakresie zatrudnienia i funduszu płac jednostek gospodarki uspołecznionej świadczących usługi oraz potrzeby lokalowe, surowcowe i materiałowe tych jednostek oraz rzemiosła,
2)
zapewnią lokalizację obiektów budowlanych na cele związane ze świadczeniem usług.
§  7.
1.
Fundusz płac przeznaczony na wykonywanie usług nie podlega limitowaniu pod warunkiem wyodrębnienia ich wartości w planach rocznych.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Ministrami Finansów i Rolnictwa określi zasady zwiększania planowanego funduszu płac w razie przekroczenia planu usług.
§  8.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego na wniosek Ministra Rolnictwa ustali nomenklaturę określającą szczegółowy zakres usług oraz określi zasady sprawozdawczości z wyodrębnieniem wartości usług w sferze obsługi transportowej w zakresie dostaw produktów rolnych dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  9.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Handlu Wewnętrznego i Usług może ustalać dodatkowe ulgi podatkowe dla rzemiosła, jednostek organizacyjnych zrzeszonych w centralnych związkach spółdzielni i organizacji społecznych świadczących usługi.
§  10.
Minister Przemysłu Maszynowego w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Komunikacji podejmie działania w celu opracowania projektów i wykonania urządzeń do ładowania materiałów sypkich do samolotów używanych w rolnictwie do nawożenia mineralnego.
§  11.
Zleca się zarządom Centralnego Związku Kółek Rolniczych i centralnych związków spółdzielni podjęcie działań w celu realizacji zadań określonych w uchwale.
§  12.
Traci moc uchwała nr 34 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1972 r. w sprawie rozwoju usług produkcyjnych dla rolnictwa (Monitor Polski z 1972 r. Nr 14, poz. 94 i z 1974 r. Nr 17, poz. 106).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE ROZWOJU USŁUG PRODUKCYJNYCH DLA ROLNICTWA

I.

Postanowienia ogólne.

Wartość świadczonych usług produkcyjnych dla rolnictwa powinna wzrosnąć w 1980 r. w stosunku do 1975 r. ogółem o około 65%, a usług świadczonych dla gospodarstw indywidualnych - o około 74%.

Szczególną uwagę w działalności usługowej należy zwrócić na stopniowe wyrównanie dysproporcji w rozmieszczeniu punktów usługowych na terenach wsi oraz tam, gdzie można uruchomić w większym stopniu istniejące jeszcze rezerwy produkcyjne.

Należy również przyspieszać rozwój usług deficytowych.

W celu umożliwienia rozwoju szerokiego zakresu usług we wszystkich branżach - spółdzielnie kółek rolniczych, jako główny wykonawca usług produkcyjnych dla rolnictwa, powinny być niezwłocznie wyposażone w odpowiedni asortyment maszyn oraz urządzeń związanych z modernizacją zaplecza technicznego.

II.

Główne kierunki działalności usługowej.

Należy rozwijać działalność w zakresie świadczenia usług:

1) związanych z produkcją zwierzęcą, między innymi przez:

a) rozszerzenie działań w celu poprawy zdrowotności zwierząt gospodarskich,

b) objęcie w szerszym zakresie unasienianiem krów, jak również innych grup zwierząt gospodarskich, a zwłaszcza loch i owiec,

2) chemizacyjnych, zwłaszcza przez:

a) efektywne wykorzystanie nawozów mineralnych (stosowanie właściwych proporcji nawozów mineralnych, zwiększenie nawożenia mikroelementami, rozszerzenie nawożenia pogłównego),

b) lepszą organizację stosowania zabiegów ochrony roślin (z uwzględnieniem terminowego i dokładnego wykonania zabiegów),

3) związanych z kiszeniem, konserwowaniem i suszeniem zielonek, zbiorem siana, płatkowaniem i parowaniem ziemniaków oraz wiążących się z mechanizacją prac polowych i omłotowych, a zwłaszcza zbioru kombajnami zbóż i roślin okopowych,

4) w zakresie remontów i napraw sprzętu rolniczego wymagających wykonania w specjalistycznych zakładach, z usprawnieniem odbioru przez najbliższe punkty napraw,

5) remontowo-budowlanych, zwłaszcza umożliwiających uzyskanie dodatkowych powierzchni produkcyjnych w budynkach inwentarskich i o innym przeznaczeniu, które po przeprowadzeniu odpowiednich prac adaptacyjnych i modernizacyjnych pozwolą na dodatkowe zwiększenie stanu pogłowia zwierząt,

6) związanych z naprawą urządzeń elektrycznych, a także usług związanych z przebudową lub modernizacją wiejskich sieci elektrycznych,

7) w zakresie zaopatrzenia rolnictwa i wsi w wodę,

8) transportowych przez wykorzystywanie w większym stopniu specjalistycznego sprzętu, a zwłaszcza samochodów przystosowanych do potrzeb rolnictwa, przy równoczesnym ograniczaniu transportu pozarolniczego.

III.

Wykorzystanie bazy usługowej.

Lepsze wykorzystanie bazy usługowej powinno nastąpić przede wszystkim w drodze doskonalenia koordynacji prowadzonej przez jednostki wiodące w poszczególnych specjalistycznych branżach. Znaczne rezerwy należy również uruchamiać przez:

1) doskonalenie struktur organizacyjnych jednostek usługowych,

2) podniesienie wydajności pracy,

3) lepsze wykorzystanie kwalifikowanych kadr,

4) usprawnienie gospodarki surowcowej i materiałowej, zwłaszcza w zakresie:

a) racjonalnego gospodarowania paliwami i energią przez likwidację zbędnych przebiegów ciągników i samochodów używanych w rolnictwie,

b) efektywniejszego wykorzystania materiałów, zwłaszcza deficytowych, na cele usługowe,

c) oszczędnego gospodarowania częściami zamiennymi i lepszego wykorzystania części regenerowanych,

5) efektywniejsze wykorzystanie maszyn, sprzętu, ciągników i innych środków transportowych przez:

a) wykorzystanie maszyn w systemie pracy dwuzmianowej,

b) ograniczenie fluktuacji traktorzystów,

c) skrócenie postojów z powodu remontów i usuwania awarii w sezonie agrotechnicznym,

d) polepszenie konserwacji maszyn i urządzeń rolniczych w celu przedłużenia żywotności posiadanego sprzętu,

e) poprawę wskaźników wykorzystania posiadanego taboru samochodowego,

f) poprawę organizacji pracy służb dyspozytorskich i organizatorów eksploatacji.

IV.

Doskonalenie sieci punktów usługowych.

Działania w zakresie doskonalenia sieci punktów usługowych powinny zmierzać do upowszechniania działalności usługowej w kierunku maksymalnego zbliżenia usługodawcy do bezpośredniego odbiorcy usług, zwłaszcza przez:

1) rozwijanie sieci punktów usługowych,

2) organizowanie brygad specjalistycznych itp.,

3) dalsze upowszechnianie i usprawnianie świadczenia usług bezpośrednio w gospodarstwach rolnych,

4) zwiększenie liczby ruchomych punktów obsługi remontowej i montażowej.

V.

Nowe formy świadczenia usług.

Należy dążyć do upowszechniania nowych form świadczenia usług przez:

1) rozwijanie usług specjalistycznych,

2) rozwijanie usług w ramach kooperacji rolniczej,

3) rozwijanie usług kompleksowych,

4) rozwijanie usług dla gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej i roślinnej,

5) organizowanie zespołów użytkowników maszyn w celu świadczenia usług,

6) upowszechnianie wypożyczania maszyn i narzędzi rolniczych użytkownikom posiadającym ciągniki,

7) rozszerzanie usług agrolotniczych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.12.55

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozwój usług produkcyjnych dla rolnictwa.
Data aktu: 27/02/1976
Data ogłoszenia: 24/03/1976
Data wejścia w życie: 24/03/1976