Ustanawianie i wynagradzanie biegłych w postępowaniu wodnoprawnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 15 kwietnia 1975 r.
w sprawie ustanawiania i wynagradzania biegłych w postępowaniu wodnoprawnym.

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W postępowaniu wodnoprawnym opinie w zakresie budownictwa wodnego, melioracji, geologii, hydrologii, chemii, inżynierii sanitarnej oraz innych specjalności mogą wydawać osoby wpisane na listę biegłych.
2.
Opinie mogą wydawać również osoby nie wpisane na listę biegłych, mające stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego w danej specjalności albo tytuł profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, jak również rzeczoznawcy budowlani w zakresie gospodarki wodnej, którzy odpowiadają warunkom określonym w § 2.
§  2.
Biegłym może być obywatel polski:
1)
korzystający w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
2)
o nienagannej opinii moralnej i zawodowej,
3)
mający dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie specjalności określonej w § 1 ust. 1 oraz co najmniej 10-letnią praktykę albo świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz co najmniej 15-letnią praktykę.
§  3.
1.
Biegłego ustanawia wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa).
2.
Wpis na listę biegłych następuje na wniosek osoby spełniającej warunki określone w § 2.
3.
Wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa) prowadzi wojewódzką (miejską) listę biegłych, a Minister Rolnictwa centralną listę biegłych.
§  4.
Biegły wpisany na listę biegłych w jednym województwie (mieście wyłączonym z województwa) może wydawać opinie w postępowaniu wodnoprawnym prowadzonym na obszarze innego województwa (miasta wyłączonego z województwa).
§  5.
Wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa) skreśla biegłego z listy biegłych:
1)
w razie śmierci biegłego,
2)
na jego prośbę,
3)
w razie braku lub utraty warunków niezbędnych do wykonywania funkcji biegłego, a także wykazania oczywistej nieudolności lub niedbałości w wykonywaniu obowiązków albo odmowy wydania opinii bez uzasadnionej przyczyny.
§  6.
O wpisaniu na wojewódzką (miejską) listę biegłych lub o skreśleniu z tej listy zawiadamia się Ministra Rolnictwa.
§  7.
1.
Organ prowadzący postępowanie wodnoprawne ustala wynagrodzenie za opracowanie opinii i za inne niezbędne czynności w wysokości od 20 do 30 zł za godzinę pracy.
2.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 może być podwyższone w granicach do 50%, jeżeli biegły lub rzeczoznawca budowlany z zakresu gospodarki wodnej ma dyplom ukończenia studiów wyższych oraz co najmniej 15-letnią praktykę w danej specjalności; jeżeli opinię wydaje osoba mająca stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego albo tytuł profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, wynagrodzenie może być podwyższone w granicach do 100%.
3.
Przy ustalaniu wynagrodzenia uwzględnia się warunki i stopień trudności opracowywania opinii.
§  8.
Niezależnie od wynagrodzenia biegłemu oraz osobom określonym w § 1 ust. 2 przysługuje:
1)
zwrot kosztów podróży i noclegu oraz diet na zasadach określonych odrębnymi przepisami, jeżeli zlecone mu czynności były wykonywane poza stałym miejscem zamieszkania,
2)
zwrot kosztów poniesionych w związku z wydaniem opinii, uzgodnionych z organem przeprowadzającym postępowanie wodnoprawne.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 maja 1975 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024