Ustanowienie odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego".

UCHWAŁA Nr 306
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1974 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego".

W celu uznania zasług za wieloletnią i ofiarną pracę dla rozwoju przemysłu maszynowego oraz za osiągnięcie szczególnych wyników w pracy w tym przemyśle Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
Odznaka jest trzystopniowa: złota, srebrna i brązowa.
§  3.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym i może być przyznawana:
1)
pracownikom resortu przemysłu maszynowego za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, w tym przede wszystkim twórcom nowych konstrukcji i technologii, racjonalizatorom produkcji, wynalazcom, wychowawcom nowych kadr dla przemysłu oraz pracownikom wykazującym szczególną troskę o rozwój przedsiębiorstw, mienie społeczne i sprawy pracownicze, odznaczającym się wysokim poziomem moralnym,
2)
osobom nie zatrudnionym w resorcie za zasługi w dziedzinie rozwoju przemysłu maszynowego, z wyjątkiem osób zatrudnionych w tych działach przemysłu maszynowego, w których istnieją odrębne odznaki dla zasłużonych pracowników,
3)
obywatelom państw obcych za zasługi położone w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie przemysłu maszynowego.
§  4.
1.
Odznakę nadaje Minister Przemysłu Maszynowego, przy czym osobom zatrudnionym:
1)
w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez innych ministrów - na wniosek właściwego ministra,
2)
w terenowych organach administracji państwowej - na wniosek właściwego wojewody lub przezydenta miasta wyłączonego z województwa,
3)
w spółdzielniach i ich związkach - na wniosek prezesa zarządu właściwego centralnego związku spółdzielni.
2.
Wręczenia odznaki i legitymacji dokonuje Minister Przemysłu Maszynowego lub upoważniona przez niego osoba.
§  5.
Pracownicy wyróżnieni odznaką i spełniający na równi z innymi pracownikami wymagane warunki mają pierwszeństwo:
1)
przy przedstawianiu do orderów i odznaczeń,
2)
w awansowaniu,
3)
w kierowaniu na szkolenie i doskonalenie zawodowe,
4)
w korzystaniu z wszelkiego rodzaju świadczeń socjalnych.
§  6.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania wyróżnionego na dodatkową karę pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Przemysłu Maszynowego może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania odznaki.
§  7.
Opis i wzór odznaki, zasady i tryb nadawania i wręczania oraz sposób jej noszenia ustali Minister Przemysłu Maszynowego w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Metalowców.
§  8.
Koszt odznaki oraz wydatki związane z jej nadawaniem będą pokrywane z budżetu Ministerstwa Przemysłu Maszynowego.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.1.1

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego".
Data aktu: 27/12/1974
Data ogłoszenia: 11/01/1975
Data wejścia w życie: 11/01/1975