Sprzedaż zespołom i rolnikom indywidualnym ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych.

UCHWAŁA Nr 221
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 września 1973 r.
w sprawie sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych.

W celu usprawnienia gospodarki ciągnikami, przyczepami, maszynami i narzędziami rolniczymi Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Sprzedaż ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych zespołom i rolnikom indywidualnym obejmuje sprzęt nowy oraz sprzęt uznany za zbędny dla państwowych jednostek organizacyjnych.
§  2.
Minister Rolnictwa może ustalać ilość i rodzaje ciągników, przyczep i maszyn rolniczych przeznaczonych do sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym, na które popyt przewyższa podaż.
§  3.
Pierwszeństwo w nabywaniu ciągników, przyczep i maszyn rolniczych, na które popyt przewyższa podaż, przysługuje:
1)
zespołom i rolnikom indywidualnym, którzy korzystali już z mechanicznej siły pociągowej i muszą wymienić posiadane ciągniki, przyczepy i maszyny rolnicze ze względu na ich zużycie,
2)
zespołom rolników indywidualnych podejmujących działalność w zakresie:
a)
wspólnego gospodarowania na całości lub części własnych gruntów,
b)
zagospodarowania gruntów i budynków nabytych lub wydzierżawionych z Państwowego Funduszu Ziemi lub od innych posiadaczy,
c)
specjalizowania się w określonych działach produkcji rolnej,
3)
rolnikom indywidualnym, którzy:
a)
posiadają gospodarstwa większe obszarowo, o wysokiej towarowości i przychodowości,
b)
prowadzą intensywną produkcję rolną, której dalszy wzrost utrudniony jest przez niedobór siły roboczej,
c)
przejęli gospodarstwa rolne od rodziców albo nabyli je lub wydzierżawili z Państwowego Funduszu Ziemi lub od innych posiadaczy.
§  4.
Komisja powołana przez kierownika wydziału rolnictwa, leśnictwa i skupu prezydium powiatowej rady narodowej ustala kolejność nabywców ciągników, przyczep i maszyn rolniczych, na które popyt przewyższa podaż, w porozumieniu z zainteresowanym naczelnikiem gminy.
§  5.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne zgłaszają powiatowym związkom gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zbędne ciągniki, przyczepy, maszyny i narzędzia rolnicze przeznaczone do sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym.
2.
Uznawanie ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych za zbędne oraz sprzedaż tego sprzętu powiatowym związkom gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" następuje w trybie przepisów o rozporządzaniu przez państwowe jednostki organizacyjne niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi.
3.
Do sprzedaży nie mogą być przeznaczone ciągniki, przyczepy, maszyny i narzędzia rolnicze zakwalifikowane na złom.
4.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz organizacjom społecznym dostosowanie do niniejszej uchwały zasad gospodarowania zbędnymi ciągnikami, przyczepami, maszynami i narzędziami rolniczymi, przeznaczonymi do sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym.
§  6.
1.
Ciągniki, przyczepy, maszyny i narzędzia rolnicze sprzedawane są za gotówkę lub na warunkach kredytu bankowego.
2.
Sprzedaż ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych powinna uwzględniać możliwość dokonywania przedpłat oraz nabywania sprzętu nowego na warunkach kredytu ratalnego według zasad określonych odrębnymi przepisami. Szczegółowe warunki przedpłat ureguluje Minister Finansów.
§  7.
1.
Powierza się Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" prowadzenie sprzedaży ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych zespołom i rolnikom indywidualnym.
2.
Zaleca się Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" ustalenie, w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu Maszynowego, Handlu Wewnętrznego i Usług, Rolnictwa oraz Finansów, szczegółowego trybu sprzedaży ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych zespołom i rolnikom indywidualnym.
§  8.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 78 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1967 r. w sprawie sprzedaży ciągników indywidualnym rolnikom, zmieniona uchwałą nr 199 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1973 r.,
2)
uchwała nr 60 Rady Ministrów z dnia 12 marca 1971 r. w sprawie sprzedaży indywidualnym rolnikom ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych, zmieniona uchwałą nr 199 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1973 r.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.40.239

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Sprzedaż zespołom i rolnikom indywidualnym ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych.
Data aktu: 07/09/1973
Data ogłoszenia: 25/09/1973
Data wejścia w życie: 01/01/1974