Pomoc Państwa dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej na budownictwo mieszkaniowe.

UCHWAŁA Nr 154
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 lipca 1973 r.
w sprawie pomocy Państwa dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej na budownictwo mieszkaniowe. *

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1961 r. Nr 6, poz. 38 i z 1972 r. Nr 53, poz. 341), art. 46 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 341), art. 27a ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o służbie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej (Dz. U. z 1959 r. Nr 12, poz. 69 i z 1972 r. Nr 53, poz. 343) oraz art. 35b ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1959 r. Nr 12, poz. 70 i z 1972 r. Nr 53, poz. 344) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej i pozostałym osobom posiadającym ustawowe prawo do osobnej kwatery stałej (mieszkania służbowego), zwanym dalej "osobami uprawnionymi", zapewnia się pomoc w budownictwie mieszkaniowym na zasadach powszechnie obowiązujących, z uwzględnieniem przepisów niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Pomoc Państwa określona w niniejszej uchwale jest realizowana z utworzonych odrębnymi przepisami funduszów mieszkaniowych Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zwanych dalej "funduszami mieszkaniowymi".
2.
Fundusze mieszkaniowe mogą być użyte na:
1)
udzielanie osobom uprawnionym kredytu na budowę, przebudowę, rozbudowę i kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych, zwanych dalej "lokalami", oraz na zakup działki budowlanej,
2)
przyznawanie osobom uprawnionym dodatkowych ulg w formie bezzwrotnej pomocy finansowej na:
a)
wkład własny na mieszkanie lokatorskie lub uzupełnienie własnego wkładu budowlanego na mieszkanie własnościowe w budownictwie wielorodzinnym, budownictwie niskim realizowanym przez spółdzielnie mieszkaniowe lokatorsko-własnościowe i spółdzielnie budowlano-mieszkaniowe, a także na spłatę należności na rzecz wymienionych spółdzielni z tytułu uzyskania lokalu mieszkalnego,
b)
spłatę należności na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego z tytułu uzupełniających opłat za ponadnormatywne wyposażenie i wykończenie mieszkań,
c)
uzupełnienie własnego wkładu budowlanego na budownictwo jednorodzinne lub uzupełnienie własnych środków na przebudowę, rozbudowę i kapitalny remont domu jednorodzinnego (lokalu) albo na spłatę kredytu udzielonego na wymienione cele bądź na spłatę zaciągniętych od jednostek gospodarki uspołecznionej krótkoterminowych pożyczek na budownictwo mieszkaniowe,
d)
nabycie domu jednorodzinnego (lokalu), lokalu w domu wielomieszkaniowym oraz na spłatę zobowiązań obciążających przedmiot nabycia,
3)
pomoc finansową przyznawaną jednorazowo dzieciom osób uprawnionych, zajmujących kwaterę (mieszkanie służbowe) w odległych miejscowościach (garnizonach) określonych przez Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych - w razie przystąpienia przez te dzieci do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,
4)
wpłatę wkładu na mieszkanie lokatorskie za osobę nie wymienioną w § 1, która zwalnia osobną kwaterę stałą (mieszkanie służbowe), niezbędną na zakwaterowanie żołnierzy lub funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej; nie dotyczy to osób, które były obowiązane zwolnić kwaterę (mieszkanie służbowe) z prawem do pomieszczenia zastępczego.
§  3.
1.
Dodatkową ulgę przyznaje się w wysokości 40% wartości kwatery (mieszkania służbowego), należnej osobie uprawnionej, a pomoc finansową dla dzieci wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 3 w wysokości części dodatkowej ulgi przypadającej na dziecko.
2.
Sposób ustalenia wielkości kwatery (mieszkania służbowego) w metrach kwadratowych, przysługującej osobie uprawnionej, oraz obliczania wartości kwatery (mieszkania służbowego), stanowiącej podstawę do ustalenia wysokości dodatkowej ulgi, określą Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, każdy w swoim zakresie działania, w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Osobie uprawnionej, zamieniającej mieszkanie spółdzielcze na większe z powodu powiększenia się rodziny lub z tytułu uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej, przysługuje uzupełniająca dodatkowa ulga. Przy ustalaniu wysokości uzupełniającej ulgi uwzględnia się tylko nowe uprawnienia uzasadniające uzupełnienie ulgi już przyznanej, według stawek obowiązujących w dniu uzyskania większego mieszkania.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się również do osoby uprawnionej, która zamieniła mieszkanie spółdzielcze na większe przed dniem wejścia w życie uchwały.
5.
Dodatkowa ulga lub pomoc finansowa może być przyznana wyłącznie na cele określone w § 2 ust. 2 pkt 2 lub 3.
§  4.
1.
Pomoc z funduszów mieszkaniowych może być przyznana przed opróżnieniem kwatery (mieszkania służbowego).
2.
Osoba uprawniona, która uzyskała pomoc z funduszów mieszkaniowych, jest obowiązana opróżnić zajmowaną kwaterę (mieszkanie służbowe) w ciągu dwóch miesięcy od dnia uzyskania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
3.
Żołnierz zwolniony z wojskowej służby zawodowej, który utracił prawo do kwatery, traci również prawo do korzystania z pomocy określonej w § 2. Przepis ten stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
4.
Nie tracą prawa do korzystania z pomocy osoby określone w ust. 3, które przed zwolnieniem opróżniły zajmowaną kwaterę (mieszkanie służbowe) i zamieszkały w uzyskanym lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym.
§  5.
1.
Pomoc, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 lit. a), c) i d), jest udzielana pod warunkiem zgromadzenia przez osoby uprawnione własnych środków:
1)
w wysokości 1/4 wkładu na mieszkanie lokatorskie,
2)
w wysokości 1/3 zaliczki na wkład budowlany na mieszkanie własnościowe w budownictwie wielorodzinnym oraz w budownictwie niskim realizowanym przez spółdzielnie mieszkaniowe lokatorsko-własnościowe i spółdzielnie budowlano-mieszkaniowe,
3)
w wysokości co najmniej 10% kosztu nabycia domu jednorodzinnego (lokalu) lub lokalu w domu wielomieszkaniowym, a także kosztu przebudowy, rozbudowy i remontu własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (lokalu),
4)
w wysokości co najmniej 20% wartości kosztorysowej budowanego domu jednorodzinnego (lokalu) indywidualnie lub przez spółdzielcze zrzeszenie budowy domów jednorodzinnych.
2.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych określą, każdy w swoim zakresie działania, osoby uprawnione, które mogą być zwolnione w wypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 1, 2 i 3 od obowiązku zgromadzenia własnych środków przy korzystaniu z dodatkowej ulgi, jak również warunki takiego zwolnienia.
§  6.
1.
Osoba uprawniona, budująca indywidualnie dom jednorodzinny (lokal), może korzystać z kredytu ze środków funduszów mieszkaniowych na budowę tych domów w wysokości do 80% normatywnych kosztów budowy domu (lokalu) o powierzchni użytkowej co 110 m2.
2.
Warunkiem przyznania kredytu jest zgromadzenie własnych środków w wysokości co najmniej 20% wartości kosztorysowej domu jednorodzinnego (lokalu).
3.
Osoba uprawniona, o której mowa w ust. 1, może również uzyskać pomoc kredytową z funduszów mieszkaniowych na zakup działki budowlanej, niezależnie od kredytu na budowę domu.
4.
Spłata uzyskanego kredytu następuje w okresie do 45 lat.
§  7.
1.
Osoby uprawnione, które wybudowały domy jednorodzinne (lokale) przy pomocy kredytowej ze środków funduszów mieszkaniowych na terenie wsi oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców, mają prawo do częściowego umorzenia udzielonego im kredytu w wysokości 20% każdej terminowo spłaconej raty.
2.
Umorzenie, o którym mowa w ust. 1, obciąża fundusz mieszkaniowy.
§  8.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych określą, każdy w swoim zakresie działania, w porozumieniu z Ministrem Finansów szczegółowe warunki i tryb przyznawania osobom uprawnionym kredytów z funduszów mieszkaniowych oraz zasady i warunki spłaty kredytów, jak również ich umarzania.
§  9.
1.
Osobie uprawnionej może być przyznany z funduszu mieszkaniowego kredyt na kapitalny remont domu jednorodzinnego (lokalu) pod warunkiem zgromadzenia własnych środków w wysokości 10% kosztów remontu.
2.
Udzielenie kredytu nie jest zależne od dochodu miesięcznego netto przypadającego na jednego członka rodziny kredytobiorcy.
§  10.
1.
Orzeczenia (decyzje) o przyznaniu pomocy z funduszu mieszkaniowego wydają organy Ministerstw Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
2.
Właściwość organów oraz zasady i tryb postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 1, w tym także w sprawach uzupełnień lub zwrotu udzielonej dodatkowej ulgi, określają Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, każdy w swoim zakresie działania.
§  11.
1.
Kredyt bankowy przyznawany spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego na budowę domów jednorodzinnych (lokali) z przeznaczeniem dla osób uprawnionych może być udzielony do wysokości 80% normatywnych kosztów budowy domu jednorodzinnego (lokalu) o powierzchni użytkowej do 110 m2 i podlega spłacie w okresie 45 lat.
2.
Tryb przyznawania kredytu bankowego, o którym mowa w ust. 1, zasady i warunki spłaty oraz oprocentowania określają przepisy w sprawie zasad realizacji finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego.
§  12.
1.
Osobie uprawnionej, która uzyskała mieszkanie w spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, w drodze budownictwa indywidualnego lub wskutek nabycia domu jednorodzinnego (lokalu) albo lokalu w domu wielomieszkaniowym, przysługuje równoważnik pieniężny na remont (odnowienie, drobne naprawy) tego mieszkania z kredytów budżetowych resortów obrony narodowej lub spraw wewnętrznych.
2.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, każdy w swoim zakresie działania, określą w porozumieniu z Ministrem Finansów wysokość i zasady wypłaty równoważnika.
§  13.
1.
Osobie uprawnionej, budującej dom jednorodzinny (lokal) indywidualnie lub w spółdzielczym zrzeszeniu budowy domów jednorodzinnych, może być udzielona odpłatnie pomoc, w szczególności w zakresie uzyskania i uzbrojenia terenu pod budowę, opracowań projektowych, zaopatrzenia materiałowego i transportu.
2.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych określą, każdy w swoim zakresie działania, zasady i tryb udzielania pomocy i właściwość organów w sprawach, o których mowa w ust. 1.
§  14.
Osoby uprawnione, które uzyskały przed dniem wejścia w życie uchwały lokale mieszkalne w trybie przewidzianym w przepisach o pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego, mają prawo do korzystania z dodatkowych ulg według zasad ustalonych w przepisach dotychczasowych, jeżeli ulgi takie nie zostały im przyznane.
§  15.
Traci moc uchwała nr 59 Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1962 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych żołnierzy i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej (Monitor Polski z 1962 r. Nr 21, poz. 91 i z 1966 r. Nr 23, poz. 120).
§  16.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych zachowują moc przepisy dotychczasowe ze zmianami wynikającymi z niniejszej uchwały.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 28 marca 1984 r. nin. uchwała traci moc w zakresie dotyczącym pomocy na budownictwo mieszkaniowe udzielanej osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej, określonym w art. 9, 11, 12 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz.U.76.19.121), zgodnie z § 8 rozporządzenia z dnia 7 marca 1984 r. w sprawie wysokości i zasad przyznawania pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej (Dz.U.84.17.80).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.32.193

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pomoc Państwa dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej na budownictwo mieszkaniowe.
Data aktu: 06/07/1973
Data ogłoszenia: 30/07/1973
Data wejścia w życie: 30/07/1973