Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony.

UCHWAŁA Nr 112
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1973 r.
w sprawie szkolenia ludności w zakresie powszechnej samoobrony.

Na podstawie art. 160 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1967 r. Nr 44, poz. 220 i z 1972 r. Nr 53, poz. 342) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony, zwane dalej "szkoleniem obronnym", polega na:
1)
szkoleniu podstawowym,
2)
uczestniczeniu w ćwiczeniach praktycznych.
2.
Szkolenie obronne ma na celu przygotowanie obywateli do samoobrony przed środkami masowego rażenia w warunkach indywidualnego i zespołowego działania.
§  2.
1.
Szkolenie podstawowe organizuje się i prowadzi w zakładach pracy oraz w miejscu zamieszkania obywateli.
2.
Szkolenie podstawowe prowadzi się w formie zajęć zorganizowanych.
§  3.
Szkolenie podstawowe organizują:
1)
dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy - kierownicy tych zakładów,
2) 1
dla osób nie zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy - terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  4. 2
Ćwiczenia praktyczne organizuje się dla wszystkich lub części obywateli określonego rejonu w miejscu zamieszkania lub w zakładach pracy, stosownie do zarządzenia przewodniczącego wojewódzkiego komitetu obrony.
§  5.
1.
Obywatele są obowiązani uczestniczyć:
1)
w szkoleniu podstawowym w wymiarze do 30 godzin - w okresie pięciu lat,
2)
w ćwiczeniach praktycznych - jednorazowo do 12 godzin - raz na dwa lata.
2.
Osoby zatrudnione w uspołecznionych zakładach pracy odbywają szkolenie obronne w czasie wolnym od pracy. W uzasadnionych wypadkach szkolenie obronne może odbywać się także w czasie pracy, stosownie do decyzji kierownika zakładu pracy, jeżeli nie zakłóci to normalnej działalności zakładu. W razie odbywania szkolenia obronnego w czasie pracy pracownikom przysługuje prawo do wynagrodzenia, tak jak gdyby w tym czasie wykonywali pracę.
3.
W razie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa i w czasie wojny szkolenie podstawowe może być prowadzone w wymiarze do 50 godzin, a ćwiczenia praktyczne w wymiarze do 24 godzin - w okresach wymienionych w ust. 1.
§  6.
1.
Szkolenie podstawowe prowadzą instruktorzy powszechnej samoobrony.
2.
Pracowników skierowanych na kursy szkoleniowe instruktorów powszechnej samoobrony, zatrudnionych w w zakładach pracy, zwalnia się na czas trwania kursu od obowiązków służbowych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia według zasad przewidzianych dla obliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
3. 3
Instruktorzy powszechnej samoobrony zatrudnieni w zakładach pracy lub inne osoby upoważnione przez terenowe organy administracji państwowej mogą prowadzić szkolenie podstawowe w czasie godzin pracy w wymiarze do 6 godzin tygodniowo, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
4. 4
Instruktorom powszechnej samoobrony przysługuje wynagrodzenie za prowadzenie szkolenia ludności na zasadach określonych w przepisach w sprawie finansowania szkolenia obronnego i świadczeń przysługujących uczestnikom tego szkolenia.
§  7.
1.
Od obowiązku udziału w szkoleniu obronnym zwalnia się:
1)
osoby, które ukończyły sześćdziesiąt lat życia,
2)
osoby zaliczone do I lub II grupy inwalidów oraz inne osoby ułomne lub niezdolne ze względu na stan zdrowia do udziału w zorganizowanych zajęciach,
3)
kobiety od trzeciego miesiąca ciąży oraz w ciągu sześciu miesięcy po odbyciu porodu,
4)
kobiety i inne osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat ośmiu albo nad wspólnie z nimi zamieszkałymi osobami zaliczonymi do I grupy inwalidów, nieporadnymi lub obłożnie chorymi,
5)
osoby pobierające naukę lub odbywające studia w szkołach wszystkich typów - w systemie wieczorowym lub zaocznym.
2.
Uczniowie (słuchacze) szkół dziennych oraz studenci szkół wyższych odbywają szkolenie (przysposobienie) obronne na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
§  8.
1.
Osobom, które ukończyły szkolenie podstawowe, organizatorzy tego szkolenia (§ 3) wydają zaświadczenia stwierdzające spełnienie obowiązku, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.
2.
Osobom, które tylko częściowo odbyły szkolenie podstawowe z powodu zmiany miejsca pracy lub miejsca zamieszkania albo z powodów określonych w § 7 ust. 1 pkt 3-5, wydaje się na ich żądanie zaświadczenie stwierdzające liczbę odbytych godzin szkolenia.
§  9.
1.
Wydatki państwowych i spółdzielczych jednostek organizacyjnych związane z organizacją i prowadzeniem szkolenia obronnego podlegają finansowaniu na zasadach przewidzianych dla finansowania wydatków obrony cywilnej.
2.
Wydatki organizacji społecznych związane z organizacją i prowadzeniem szkolenia obronnego są finansowane ze środków własnych, które w razie potrzeby mogą być uzupełnione dotacją budżetową.
§  10.
Uchwała, z zastrzeżeniem wynikającym z § 6, nie dotyczy żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek przewidzianych do militaryzacji lub do formacji samoobrony.
§  11. 5
Wykonanie uchwały porucza się ministrom, kierownikom urzędów centralnych, terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz centralnym organom związków spółdzielni i organizacji społecznych.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
3 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
4 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
5 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.25.152

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony.
Data aktu: 18/05/1973
Data ogłoszenia: 06/06/1973
Data wejścia w życie: 06/06/1973