Dalszy rozwój kultury fizycznej.

UCHWAŁA Nr 85
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 kwietnia 1973 r.
w sprawie dalszego rozwoju kultury fizycznej.

W celu zapewnienia dalszego rozwoju kultury fizycznej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Minister Oświaty i Wychowania oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki opracują w terminie do dnia 30 czerwca 1973 r. założenia nowego systemu obowiązkowego i dobrowolnego wychowania fizycznego, sportu i rekreacji dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz ustalą harmonogram prac związanych z wdrażaniem tego systemu.
2.
Nowy system wychowania fizycznego, sportu i rekreacji powinien zakładać osiąganie przez uczniów (studentów) wysokiego stopnia sprawności fizycznej oraz kształtować nawyki i umiejętności w zakresie rekreacji oraz uprawiania sportu.
3.
Wymiar zajęć z zakresu wychowania fizycznego, sportu i rekreacji przypadających na ucznia powinien być w szkołach sukcesywnie zwiększany, tak by osiągnął w 1985 r. 6 godzin tygodniowo.
4.
Wymiar zajęć z zakresu wychowania fizycznego, sportu i rekreacji przypadających na studenta powinien być w uczelniach sukcesywnie zwiększany, tak by osiągnął:
1)
w 1975 r. 2 godziny zajęć obowiązkowych tygodniowo,
2)
w 1985 r. 6 godzin tygodniowo, w tym 2 godziny zajęć obowiązkowych i 4 godziny zajęć dobrowolnych.
§  2.
1.
Minister Oświaty i Wychowania oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki dokonają rewizji dotychczasowych oraz opracują w terminie do dnia 31 grudnia 1973 r. projekty nowych normatywów technicznych projektowania szkolnych i uczelnianych urządzeń sportowo-rekreacyjnych, dostosowując wymiary tych urządzeń do potrzeb wynikających z nowego systemu wychowania fizycznego, sportu i rekreacji.
2.
Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki opracuje w terminie do dnia 31 grudnia 1973 r. projekt normatywu technicznego projektowania urządzeń sportowo-rekreacyjnych w ośrodkach kultury i placówkach kulturalno-oświatowych.
3.
Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska ustali w terminie do dnia 30 kwietnia 1974 r. nowe normatywy techniczne projektowania urządzeń sportowo-rekreacyjnych w szkołach, uczelniach, ośrodkach kultury i placówkach kulturalno-oświatowych.
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych uzupełnią wyposażenie podległych szkół (uczelni) w niezbędne urządzenia sportowo-rekreacyjne oraz zapewnią warunki umożliwiające wdrożenie nowego systemu wychowania fizycznego, sportu i rekreacji dzieci oraz młodzieży, jak również zintensyfikowanie działalności Szkolnego Związku Sportowego oraz Akademickiego Związku Sportowego.
5.
Szkolne (uczelniane) urządzenia sportowo-rekreacyjne, po zapewnieniu potrzeb szkoły (uczelni), powinny być udostępniane środowiskom pozaszkolnym.
§  3.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz prezydia rad narodowych, a w gminach (miastach i gminach) naczelnicy tych gmin (miasta i gminy) w porozumieniu z właściwymi instancjami związków zawodowych opracują programy działalności w zakresie powszechnej rekreacji oraz zapewnią warunki ich realizacji.
2.
W zakładach pracy, ośrodkach wypoczynkowych oraz ośrodkach kultury należy zatrudniać specjalistów do spraw sportu i rekreacji według norm zatrudnienia, które ustali w terminie do dnia 30 czerwca 1973 r. Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  4.
1.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni wykształcenie do końca 1985 r. na poziomie studiów wyższych około 32 tysięcy specjalistów w dziedzinie kultury fizycznej.
2.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki wspólnie z Ministrem Oświaty i Wychowania oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) podejmą działania zmierzające do usunięcia dysproporcji w rozmieszczeniu kadr kultury fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb szkół podstawowych i zawodowych.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali zasady płac trenerów posiadających wyższe wykształcenie, z uwzględnieniem poziomu płac nauczycieli i nauczycieli akademickich.
§  5.
1.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki wyda nowe wytyczne planowania i realizacji urządzeń sportowych i rekreacyjnych. Po roku 1975 należy w tym zakresie uwzględniać normy określające rodzaje podstawowych urządzeń sportowych i rekreacyjnych w stosunku do liczby mieszkańców.
2.
Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska zapewni utrzymanie i konserwację urządzeń sportowo-rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych.
3.
Inwestorzy realizujący budownictwo mieszkaniowe zapewnią, równolegle z budową obiektów podstawowych, budowę urządzeń sportowo-rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych.
4.
Prezydia rad narodowych, a w gminach (miastach i gminach) rady narodowe, zapewnią rozbudowę oraz konserwację urządzeń sportowych i rekreacyjnych, a w szczególności sal gimnastycznych, krytych i otwartych pływalni oraz boisk, według wytycznych, o których mowa w ust. 1. Urządzenia sportowe i rekreacyjne powinny stanowić część kompleksowego programu rozwoju kultury, sportu i rekreacji.
5.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni:
1)
rozbudowę i modernizację obiektów i urządzeń sportowych, niezbędnych do realizacji centralnego szkolenia sportowego,
2)
materialno-techniczne warunki rozwoju uczelni wychowania fizycznego, zwłaszcza przez:
a)
zbudowanie do 1980 r. pełnego kompleksu obiektów i urządzeń dla uczelni wychowania fizycznego w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu,
b)
rozbudowę i modernizację obiektów i urządzeń dydaktycznych w uczelniach wychowania fizycznego nie określonych pod lit. a).
6.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz inni zainteresowani ministrowie zapewnią warunki przygotowania dokumentacji i realizacji zamierzeń inwestycyjnych określonych w uchwale.
§  6.
1.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni wydatne zwiększenie produkcji taniego sprzętu sportowo-rekreacyjnego i rozszerzenie jego asortymentu w celu pełnego zaspokojenia potrzeb.
2.
Prezydia rad narodowych, a w gminach (miastach i gminach) naczelnicy tych gmin (miasta i gminy), zorganizują do końca 1980 r. sieć wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego w miejscowościach wypoczynku świątecznego i urlopowego.
§  7.
Upoważnia się Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki do ustalania limitów zatrudnienia i funduszu płac stowarzyszeń działających w zakresie kultury fizycznej, w ramach ogólnego limitu zatrudnienia i funduszu płac ustalonego przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów.
§  8.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej zapewni w zakresie sportu, rekreacji i leczniczego usprawnienia ruchowego poradnictwo, kontrolę i opiekę lekarską, a w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki dokona rozbudowy sieci placówek służby zdrowia specjalizujących się w poradnictwie, kontroli i opiece lekarskiej w dziedzinie kultury fizycznej.
§  9.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni powołanie odrębnej organizacji do spraw sportu kwalifikowanego.
§  10.
1.
W celu zapewnienia właściwego rozwoju kultury fizycznej Minister Finansów zapewni stały wzrost środków finansowych na zadania w zakresie kultury fizycznej, realizowane przez jednostki państwowe i organizacje społeczne, w odpowiedniej proporcji do dochodu narodowego.
2.
Zaleca się zakładom pracy zwiększanie świadczeń na cele kultury fizycznej z funduszów socjalnych.
3.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielni zwiększanie świadczeń na cele kultury fizycznej z funduszów na cele społeczno-wychowawcze.
§  11.
1.
Minister Finansów zgrupuje wszystkie środki finansowe, przeznaczane z budżetu Państwa na działalność organizacji społecznych działających w zakresie kultury fizycznej, w częściach budżetu dotyczących Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych.
2.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni skuteczną kontrolę działalności organizacji społecznych działających w zakresie kultury fizycznej oraz prawidłowego wykorzystania dotacji budżetowych.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki ustali w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego jednolitą rzeczową i finansową sprawozdawczość statystyczną w dziedzinie kultury fizycznej oraz zapewni środki niezbędne do jej pełnego wdrożenia i stosowania.
§ 12. 1
(skreślony).
§  13.
Zobowiązuje się Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki do:
1)
opracowania w terminie do dnia 31 lipca 1973 r. projektu programu dalszego rozwoju kultury fizycznej, obejmującego całokształt zadań w dziedzinie wychowania fizycznego, sportu i rekreacji, w tym zadań wynikających z uchwały,
2)
koordynacji realizacji całokształtu zadań wynikających z uchwały.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 12 skreślony przez § 7 uchwały nr 172 z dnia 13 lipca 1973 r. w sprawie zasad tworzenia funduszów rozwoju kultury fizycznej (M.P.73.34.205) z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.21.123

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dalszy rozwój kultury fizycznej.
Data aktu: 06/04/1973
Data ogłoszenia: 12/05/1973
Data wejścia w życie: 12/05/1973