Dalszy rozwój kultury fizycznej.

UCHWAŁA Nr 85
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 kwietnia 1973 r.
w sprawie dalszego rozwoju kultury fizycznej.

W celu zapewnienia dalszego rozwoju kultury fizycznej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Minister Oświaty i Wychowania oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki opracują w terminie do dnia 30 czerwca 1973 r. założenia nowego systemu obowiązkowego i dobrowolnego wychowania fizycznego, sportu i rekreacji dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz ustalą harmonogram prac związanych z wdrażaniem tego systemu.
2.
Nowy system wychowania fizycznego, sportu i rekreacji powinien zakładać osiąganie przez uczniów (studentów) wysokiego stopnia sprawności fizycznej oraz kształtować nawyki i umiejętności w zakresie rekreacji oraz uprawiania sportu.
3.
Wymiar zajęć z zakresu wychowania fizycznego, sportu i rekreacji przypadających na ucznia powinien być w szkołach sukcesywnie zwiększany, tak by osiągnął w 1985 r. 6 godzin tygodniowo.
4.
Wymiar zajęć z zakresu wychowania fizycznego, sportu i rekreacji przypadających na studenta powinien być w uczelniach sukcesywnie zwiększany, tak by osiągnął:
1)
w 1975 r. 2 godziny zajęć obowiązkowych tygodniowo,
2)
w 1985 r. 6 godzin tygodniowo, w tym 2 godziny zajęć obowiązkowych i 4 godziny zajęć dobrowolnych.
§  2.
1.
Minister Oświaty i Wychowania oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki dokonają rewizji dotychczasowych oraz opracują w terminie do dnia 31 grudnia 1973 r. projekty nowych normatywów technicznych projektowania szkolnych i uczelnianych urządzeń sportowo-rekreacyjnych, dostosowując wymiary tych urządzeń do potrzeb wynikających z nowego systemu wychowania fizycznego, sportu i rekreacji.
2.
Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki opracuje w terminie do dnia 31 grudnia 1973 r. projekt normatywu technicznego projektowania urządzeń sportowo-rekreacyjnych w ośrodkach kultury i placówkach kulturalno-oświatowych.
3.
Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska ustali w terminie do dnia 30 kwietnia 1974 r. nowe normatywy techniczne projektowania urządzeń sportowo-rekreacyjnych w szkołach, uczelniach, ośrodkach kultury i placówkach kulturalno-oświatowych.
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych uzupełnią wyposażenie podległych szkół (uczelni) w niezbędne urządzenia sportowo-rekreacyjne oraz zapewnią warunki umożliwiające wdrożenie nowego systemu wychowania fizycznego, sportu i rekreacji dzieci oraz młodzieży, jak również zintensyfikowanie działalności Szkolnego Związku Sportowego oraz Akademickiego Związku Sportowego.
5.
Szkolne (uczelniane) urządzenia sportowo-rekreacyjne, po zapewnieniu potrzeb szkoły (uczelni), powinny być udostępniane środowiskom pozaszkolnym.
§  3.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz prezydia rad narodowych, a w gminach (miastach i gminach) naczelnicy tych gmin (miasta i gminy) w porozumieniu z właściwymi instancjami związków zawodowych opracują programy działalności w zakresie powszechnej rekreacji oraz zapewnią warunki ich realizacji.
2.
W zakładach pracy, ośrodkach wypoczynkowych oraz ośrodkach kultury należy zatrudniać specjalistów do spraw sportu i rekreacji według norm zatrudnienia, które ustali w terminie do dnia 30 czerwca 1973 r. Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  4.
1.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni wykształcenie do końca 1985 r. na poziomie studiów wyższych około 32 tysięcy specjalistów w dziedzinie kultury fizycznej.
2.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki wspólnie z Ministrem Oświaty i Wychowania oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) podejmą działania zmierzające do usunięcia dysproporcji w rozmieszczeniu kadr kultury fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb szkół podstawowych i zawodowych.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali zasady płac trenerów posiadających wyższe wykształcenie, z uwzględnieniem poziomu płac nauczycieli i nauczycieli akademickich.
§  5.
1.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki wyda nowe wytyczne planowania i realizacji urządzeń sportowych i rekreacyjnych. Po roku 1975 należy w tym zakresie uwzględniać normy określające rodzaje podstawowych urządzeń sportowych i rekreacyjnych w stosunku do liczby mieszkańców.
2.
Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska zapewni utrzymanie i konserwację urządzeń sportowo-rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych.
3.
Inwestorzy realizujący budownictwo mieszkaniowe zapewnią, równolegle z budową obiektów podstawowych, budowę urządzeń sportowo-rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych.
4.
Prezydia rad narodowych, a w gminach (miastach i gminach) rady narodowe, zapewnią rozbudowę oraz konserwację urządzeń sportowych i rekreacyjnych, a w szczególności sal gimnastycznych, krytych i otwartych pływalni oraz boisk, według wytycznych, o których mowa w ust. 1. Urządzenia sportowe i rekreacyjne powinny stanowić część kompleksowego programu rozwoju kultury, sportu i rekreacji.
5.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni:
1)
rozbudowę i modernizację obiektów i urządzeń sportowych, niezbędnych do realizacji centralnego szkolenia sportowego,
2)
materialno-techniczne warunki rozwoju uczelni wychowania fizycznego, zwłaszcza przez:
a)
zbudowanie do 1980 r. pełnego kompleksu obiektów i urządzeń dla uczelni wychowania fizycznego w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu,
b)
rozbudowę i modernizację obiektów i urządzeń dydaktycznych w uczelniach wychowania fizycznego nie określonych pod lit. a).
6.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz inni zainteresowani ministrowie zapewnią warunki przygotowania dokumentacji i realizacji zamierzeń inwestycyjnych określonych w uchwale.
§  6.
1.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni wydatne zwiększenie produkcji taniego sprzętu sportowo-rekreacyjnego i rozszerzenie jego asortymentu w celu pełnego zaspokojenia potrzeb.
2.
Prezydia rad narodowych, a w gminach (miastach i gminach) naczelnicy tych gmin (miasta i gminy), zorganizują do końca 1980 r. sieć wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego w miejscowościach wypoczynku świątecznego i urlopowego.
§  7.
Upoważnia się Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki do ustalania limitów zatrudnienia i funduszu płac stowarzyszeń działających w zakresie kultury fizycznej, w ramach ogólnego limitu zatrudnienia i funduszu płac ustalonego przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów.
§  8.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej zapewni w zakresie sportu, rekreacji i leczniczego usprawnienia ruchowego poradnictwo, kontrolę i opiekę lekarską, a w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki dokona rozbudowy sieci placówek służby zdrowia specjalizujących się w poradnictwie, kontroli i opiece lekarskiej w dziedzinie kultury fizycznej.
§  9.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni powołanie odrębnej organizacji do spraw sportu kwalifikowanego.
§  10.
1.
W celu zapewnienia właściwego rozwoju kultury fizycznej Minister Finansów zapewni stały wzrost środków finansowych na zadania w zakresie kultury fizycznej, realizowane przez jednostki państwowe i organizacje społeczne, w odpowiedniej proporcji do dochodu narodowego.
2.
Zaleca się zakładom pracy zwiększanie świadczeń na cele kultury fizycznej z funduszów socjalnych.
3.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielni zwiększanie świadczeń na cele kultury fizycznej z funduszów na cele społeczno-wychowawcze.
§  11.
1.
Minister Finansów zgrupuje wszystkie środki finansowe, przeznaczane z budżetu Państwa na działalność organizacji społecznych działających w zakresie kultury fizycznej, w częściach budżetu dotyczących Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych.
2.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zapewni skuteczną kontrolę działalności organizacji społecznych działających w zakresie kultury fizycznej oraz prawidłowego wykorzystania dotacji budżetowych.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki ustali w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego jednolitą rzeczową i finansową sprawozdawczość statystyczną w dziedzinie kultury fizycznej oraz zapewni środki niezbędne do jej pełnego wdrożenia i stosowania.
§ 12. 1
(skreślony).
§  13.
Zobowiązuje się Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki do:
1)
opracowania w terminie do dnia 31 lipca 1973 r. projektu programu dalszego rozwoju kultury fizycznej, obejmującego całokształt zadań w dziedzinie wychowania fizycznego, sportu i rekreacji, w tym zadań wynikających z uchwały,
2)
koordynacji realizacji całokształtu zadań wynikających z uchwały.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 12 skreślony przez § 7 uchwały nr 172 z dnia 13 lipca 1973 r. w sprawie zasad tworzenia funduszów rozwoju kultury fizycznej (M.P.73.34.205) z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024