Warunki udzielania pomocy kredytowej na rozwój produkcji rolnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 grudnia 1972 r.
w sprawie warunków udzielania pomocy kredytowej na rozwój produkcji rolnej. *

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121 i z 1964 r. Nr 8, poz. 50), § 1 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami), § 7, 8, 10 pkt 1 i § 11 ust. 1 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 238) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Bank Rolny i spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe mogą udzielać kredytów indywidualnym rolnikom oraz innym osobom fizycznym, prowadzącym lub podejmującym działalność w zakresie produkcji rolnej, z zachowaniem warunków określonych w załączniku do zarządzenia.
2.
Utrzymuje się w mocy odmienne warunki udzielania kredytów określone odrębnymi przepisami, wydanymi przed dniem 1 stycznia 1973 r., do czasu wygaśnięcia terminu ich ważności.
3.
Oprocentowanie w wysokości 2% stosuje się również do kredytów udzielonych przez Bank Rolny na cele określone w poz. 5 załącznika do zarządzenia, a nie spłaconych przed dniem 1 stycznia 1973 r.
4.
Szczegółowe warunki udzielania kredytów bankowych określają instrukcje Naczelnego Dyrektora Banku Rolnego i Prezesa Zarządu Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych, zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  2.
Tracą moc przepisy:
1)
§ 35 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1961 r. w sprawie państwowej pomocy kredytowej dla wsi (Monitor Polski z 1962 r. Nr 9, poz. 30 i z 1963 r. Nr 10, poz. 53),
2)
§ 1 ust. 1 i 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1968 r. w sprawie wysokości odsetek i prowizji od operacji czynnych i biernych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 28, poz. 189).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WARUNKI UDZIELANIA KREDYTÓW DLA INDYWIDUALNYCH ROLNIKÓW I INNYCH OSÓB FIZYCZNYCH PROWADZĄCYCH LUB PODEJMUJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE PRODUKCJI ROLNEJ

Poz. Rodzaj i przeznaczenie kredytu Maksymalny okres spłaty Wysokość oprocentowania
do lat w tym okres karencji do lat w stosunku rocznym
1 2 3 4 5
Kredyty obrotowe na:
1 zakup środków produkcji i opłacanie usług produkcyjnych w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz inne nakłady wynikające z umów kontraktacyjnych, a także zakup bydła, trzody chlewnej i owiec w obrocie między rolnikami 1,5 - 3%
2 pozostałe nakłady produkcyjne i cele płatnicze 1,5 - 6%
Kredyty inwestycyjne na:
3 zakup gospodarstw rolnych od osób fizycznych oraz wyposażenie i zagospodarowanie nowo zakładanych gospodarstw nabytych od Państwa, od osób fizycznych i gospodarstw przejętych od rodziców 30 5 1%
4 zakup nieruchomości od osób fizycznych na powiększenie istniejących gospodarstw 20 3 2%
5 nowe budownictwo inwentarskie, gospodarcze i mieszkaniowe 30 3 2%
6 nakłady związane z mechanizacją hodowli, zaopatrzeniem w wodę, z instalacją siły energetycznej oraz na kapitalne remonty budynków 12 2 2%
7 pozostałe nakłady1), z wyjątkiem określonych w poz. 8 12 22) 4%
8 budowę szklarni, ferm jajczarsko-drobiarskich, ferm zwierząt futerkowych i urządzeń do uprawy pieczarek, jeżeli kredyt przekracza 200 tys. zł dla jednego pożyczkobiorcy 8 1 6%
Kredyty przeterminowane:
9 od kredytów obrotowych i inwestycyjnych nie spłaconych w terminie pobierane są odsetki ponad stopę podstawową w wysokości 4%
1) - budowa szklarni, ferm jajczarsko-drobiarskich, ferm zwierząt futerkowych i urządzeń do uprawy pieczarek,

- zakładanie sadów, urządzeń ogrodniczych, stawów rybnych,

- drobne budownictwo (szopy, wiaty, silosy, gnojownie, urządzenia gazyfikacyjne),

- zakup traktorów, maszyn rolniczych i urządzeń,

- remonty kapitalne traktorów, maszyn, urządzeń oraz inne nakłady produkcyjne,

2) dla kredytów na sady handlowe objęte kontraktacją stosuje się karencję i terminy płatności określone w warunkach umów kontraktacyjnych.

* Z dniem 1 maja 1976 r. tracą moc przepisy nin. zarządzenia określające wysokość oprocentowania kredytów, zgodnie z § 9 ust. 2 pkt 12 lit. f) zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 1976 r. w sprawie odsetek bankowych od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osobom fizycznym (M.P.76.18.80).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024