Warunki udzielania pomocy kredytowej na rozwój produkcji rolnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 grudnia 1972 r.
w sprawie warunków udzielania pomocy kredytowej na rozwój produkcji rolnej. *

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121 i z 1964 r. Nr 8, poz. 50), § 1 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami), § 7, 8, 10 pkt 1 i § 11 ust. 1 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 238) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Bank Rolny i spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe mogą udzielać kredytów indywidualnym rolnikom oraz innym osobom fizycznym, prowadzącym lub podejmującym działalność w zakresie produkcji rolnej, z zachowaniem warunków określonych w załączniku do zarządzenia.
2.
Utrzymuje się w mocy odmienne warunki udzielania kredytów określone odrębnymi przepisami, wydanymi przed dniem 1 stycznia 1973 r., do czasu wygaśnięcia terminu ich ważności.
3.
Oprocentowanie w wysokości 2% stosuje się również do kredytów udzielonych przez Bank Rolny na cele określone w poz. 5 załącznika do zarządzenia, a nie spłaconych przed dniem 1 stycznia 1973 r.
4.
Szczegółowe warunki udzielania kredytów bankowych określają instrukcje Naczelnego Dyrektora Banku Rolnego i Prezesa Zarządu Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych, zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  2.
Tracą moc przepisy:
1)
§ 35 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1961 r. w sprawie państwowej pomocy kredytowej dla wsi (Monitor Polski z 1962 r. Nr 9, poz. 30 i z 1963 r. Nr 10, poz. 53),
2)
§ 1 ust. 1 i 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1968 r. w sprawie wysokości odsetek i prowizji od operacji czynnych i biernych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 28, poz. 189).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WARUNKI UDZIELANIA KREDYTÓW DLA INDYWIDUALNYCH ROLNIKÓW I INNYCH OSÓB FIZYCZNYCH PROWADZĄCYCH LUB PODEJMUJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE PRODUKCJI ROLNEJ

Poz. Rodzaj i przeznaczenie kredytu Maksymalny okres spłaty Wysokość oprocentowania
do lat w tym okres karencji do lat w stosunku rocznym
1 2 3 4 5
Kredyty obrotowe na:
1 zakup środków produkcji i opłacanie usług produkcyjnych w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz inne nakłady wynikające z umów kontraktacyjnych, a także zakup bydła, trzody chlewnej i owiec w obrocie między rolnikami 1,5 - 3%
2 pozostałe nakłady produkcyjne i cele płatnicze 1,5 - 6%
Kredyty inwestycyjne na:
3 zakup gospodarstw rolnych od osób fizycznych oraz wyposażenie i zagospodarowanie nowo zakładanych gospodarstw nabytych od Państwa, od osób fizycznych i gospodarstw przejętych od rodziców 30 5 1%
4 zakup nieruchomości od osób fizycznych na powiększenie istniejących gospodarstw 20 3 2%
5 nowe budownictwo inwentarskie, gospodarcze i mieszkaniowe 30 3 2%
6 nakłady związane z mechanizacją hodowli, zaopatrzeniem w wodę, z instalacją siły energetycznej oraz na kapitalne remonty budynków 12 2 2%
7 pozostałe nakłady1), z wyjątkiem określonych w poz. 8 12 22) 4%
8 budowę szklarni, ferm jajczarsko-drobiarskich, ferm zwierząt futerkowych i urządzeń do uprawy pieczarek, jeżeli kredyt przekracza 200 tys. zł dla jednego pożyczkobiorcy 8 1 6%
Kredyty przeterminowane:
9 od kredytów obrotowych i inwestycyjnych nie spłaconych w terminie pobierane są odsetki ponad stopę podstawową w wysokości 4%
1) - budowa szklarni, ferm jajczarsko-drobiarskich, ferm zwierząt futerkowych i urządzeń do uprawy pieczarek,

- zakładanie sadów, urządzeń ogrodniczych, stawów rybnych,

- drobne budownictwo (szopy, wiaty, silosy, gnojownie, urządzenia gazyfikacyjne),

- zakup traktorów, maszyn rolniczych i urządzeń,

- remonty kapitalne traktorów, maszyn, urządzeń oraz inne nakłady produkcyjne,

2) dla kredytów na sady handlowe objęte kontraktacją stosuje się karencję i terminy płatności określone w warunkach umów kontraktacyjnych.

* Z dniem 1 maja 1976 r. tracą moc przepisy nin. zarządzenia określające wysokość oprocentowania kredytów, zgodnie z § 9 ust. 2 pkt 12 lit. f) zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 1976 r. w sprawie odsetek bankowych od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osobom fizycznym (M.P.76.18.80).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.2.13

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki udzielania pomocy kredytowej na rozwój produkcji rolnej.
Data aktu: 22/12/1972
Data ogłoszenia: 16/01/1973
Data wejścia w życie: 16/01/1973