Zasady zaliczania do obowiązkowego wymiaru godzin nauczycieli akademickich zajęć dydaktycznych oraz liczebność grup studenckich w szkołach wyższych podległych Ministrowi Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI
z dnia 30 sierpnia 1972 r.
w sprawie zasad zaliczania do obowiązkowego wymiaru godzin nauczycieli akademickich zajęć dydaktycznych oraz w sprawie liczebności grup studenckich w szkołach wyższych podległych Ministrowi Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

Na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez nauczycieli akademickich na studiach doktoranckich i podyplomowych oraz z asystentami stażystami zalicza się do obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych, ustalonego w trybie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114), w sposób określony w § 1 oraz w § 2 ust. 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 30 sierpnia 1972 r. w sprawie sposobu określania godzin obliczeniowych nauczycieli akademickich (Monitor Polski Nr 45, poz. 245).
§  2.
Na zajęciach prowadzonych w zamiejscowych jednostkach organizacyjnych szkoły wyższej (filie, studia, punkty konsultacyjne itp.) jedną efektywną godzinę zajęć uznaje się nie więcej niż za 1,5 godziny obliczeniowej, jeżeli nauczyciel akademicki dojeżdża na te zajęcia do miejscowości oddalonej co najmniej o 25 km od siedziby szkoły wyższej.
§  3.
Ćwiczenia terenowe prowadzone przez nauczycieli akademickich poza siedzibą szkoły zalicza się w sposób następujący:
1)
w odniesieniu do ćwiczeń, które w planach studiów mają określoną liczbę godzin obowiązujących studenta, 1 godzinę efektywną uznaje się za 1,5 godziny obliczeniowej,
2)
w odniesieniu do ćwiczeń, które w planach studiów nie mają określonej liczby godzin obowiązujących studenta:
a)
w wypadku całodziennego (co najmniej 8 godzin) pobytu nauczyciela akademickiego w miejscu prowadzenia ćwiczeń - zalicza się nie więcej niż 6 godzin obliczeniowych dziennie,
b)
w wypadkach nie wymagających całodziennego pobytu nauczyciela akademickiego na ćwiczeniach - zalicza się nie więcej niż 3 godziny obliczeniowe dziennie.
§  4. 2
Za zajęcia, o których mowa w § 1-3, prowadzone w dni ustawowo wolne od pracy, a na studiach wieczorowych i zaocznych oraz na studiach podyplomowych i doktoranckich - również w dodatkowe dni wolne od pracy, 1 godzinę efektywną zajęć uznaje się za 2 godziny obliczeniowe.
§  5.
1.
Szczegółowe wskaźniki przeliczeniowe w ramach zasad określonych w niniejszym zarządzeniu ustala rektor szkoły wyższej.
2.
Do jednej efektywnej godziny zajęć może być stosowany tylko jeden wskaźnik przeliczeniowy.
§  6.
1.
Liczebność grup studenckich na zajęciach dydaktycznych ustala się w sposób następujący:
1)
wykłady - należy prowadzić dla wszystkich studentów danego roku studiów, kierunku lub specjalności; na roku studiów liczącym powyżej 150 osób można prowadzić zajęcia w 2 grupach wykładowych,
2)
zajęcia lekcyjne i ćwiczenia audytoryjne - należy prowadzić w grupach studenckich liczących 25-30 osób,
3)
lektoraty języków obcych - należy prowadzić w grupach studenckich liczących 15-20 osób,
4)
ćwiczenia laboratoryjne i projektowe, konwersatoria i seminaria, zajęcia terenowe oraz zajęcia programowe prowadzone w językach obcych - należy prowadzić w grupach studenckich liczących 12-15 osób,
5) 3
seminaria magisterskie należy prowadzić w grupach studenckich liczących 6-10 osób.
2.
Jeżeli liczba studentów na danym roku studiów (kierunku studiów, specjalności) nie pozwala na dokonanie podziału na grupy studenckie określone w ust. 1 pkt 2, rektor może ustalić inną liczebność grup studenckich.
3. 4
Przy prowadzeniu ćwiczeń laboratoryjnych wymagających szczególnego nadzoru i kontroli ze strony nauczyciela akademickiego oraz przy wykonywaniu projektów specjalistycznych i prac przejściowych rektor szkoły wyższej może zmniejszyć liczebność grup studenckich, z tym że grupa nie może liczyć mniej niż 6 osób.
§  7. 5
Rektor szkoły wyższej może zaliczyć do obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych nauczyciela akademickiego zajęcia z tytułu kierowania studiami prowadzonymi według indywidualnych planów studiów. Przy ustaleniu wynikającego z tego tytułu wymiaru godzin obliczeniowych można zaliczać do obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych 20 godzin rocznie.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 6 sierpnia 1964 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników naukowych i dydaktycznych szkół wyższych za zajęcia prowadzone w punktach konsultacyjnych dla studentów studiów dla pracujących (Monitor Polski Nr 56, poz. 268).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1972 r.
1 § 1 zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia z dnia 1 czerwca 1981 r. (M.P.81.15.122) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 czerwca 1981 r.
2 § 4 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia z dnia 1 czerwca 1981 r. (M.P.81.15.122) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1980 r.
3 § 6 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 2 pkt 3 zarządzenia z dnia 1 czerwca 1981 r. (M.P.81.15.122) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 czerwca 1981 r.
4 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 lipca 1976 r. (M.P.76.32.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1976 r.
5 § 7 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 lipca 1976 r. (M.P.76.32.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1976 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.45.246

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady zaliczania do obowiązkowego wymiaru godzin nauczycieli akademickich zajęć dydaktycznych oraz liczebność grup studenckich w szkołach wyższych podległych Ministrowi Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
Data aktu: 30/08/1972
Data ogłoszenia: 30/09/1972
Data wejścia w życie: 01/10/1972