Stosowanie dodatkowych świateł przez statki rybackie uprawiające rybołówstwo na wodach Północnego Atlantyku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 16 sierpnia 1972 r.
w sprawie stosowania dodatkowych świateł przez statki rybackie uprawiające rybołówstwo na wodach Północnego Atlantyku.

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 1963 r. Nr 22, poz. 115 i z 1970 r. Nr 3, poz. 14) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do polskich statków rybackich uprawiających zespołowo (jako flotylla) rybołówstwo włokiem, siecią dryfującą lub okrężnicą na obszarach wód Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Arktycznego oraz przyległych do nich mórz położonych na zewnątrz linii podstawowej morza terytorialnego, a ograniczonych:
1)
na południu linią biegnącą na zachód wzdłuż równoleżnika 360 szerokości północnej do południka 420 długości zachodniej, stamtąd na południe do równoleżnika 350 szerokości północnej, stamtąd w kierunku zachodnim wzdłuż równoleżnika 350 szerokości północnej;
2)
na zachodzie linią biegnącą w kierunku południowym od punktu na wybrzeżu Grenlandii położonego na styku z równoleżnikiem 78010` szerokości północnej do punktu o współrzędnych 750 szerokości północnej i 73030` długości zachodniej, stamtąd po linii rumbu do punktu o współrzędnych 690 szerokości północnej i 590 długości zachodniej, stamtąd na południe do równoleżnika 610 szerokości północnej, stamtąd na zachód do południka 64030` długości zachodniej, stamtąd na południe do wybrzeża Labradoru i stamtąd na południe wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej;
3)
na wschodzie południkiem 510 długości wschodniej, z wyjątkiem:
a)
Morza Bałtyckiego i Bełtów na południe i na wschód od linii biegnących od Hasenore Head do Gniben Point i od Gilbierg Head do Kullen;
b)
Morza Śródziemnego i mórz przyległych do niego aż do południka 5036` długości zachodniej.
§  2.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o międzynarodowych przepisach o zapobieganiu zderzeniom na morzu, należy przez to rozumieć przepisy rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 5 sierpnia 1965 r. w sprawie przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu (Dz. U. Nr 36, poz. 229).
2.
Użyte w zarządzeniu określenia, które zostały wyjaśnione w międzynarodowych przepisach o zapobieganiu zderzeniom na morzu, mają znaczenie ustalone w tych przepisach. Określenie "statek rybacki" oznacza statek uprawiający zawodowo rybołówstwo morskie.
3.
Stosowanie dodatkowych świateł nie może naruszać międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu.
§  3.
1.
Statki rybackie nie mogą pokazywać żadnych innych świateł niż światła wymagane w międzynarodowych przepisach o zapobieganiu zderzeniom na morzu i świateł nakazanych niniejszym zarządzeniem, jak również nie mogą pokazywać takich świateł, które można by wziąć za światła wymagane lub które zmniejszałyby ich widzialność albo zmieniałyby ich odróżniający charakter od świateł wymaganych lub przeszkadzałyby właściwemu pełnieniu obserwacji (służba na oku).
2.
Światła dodatkowe powinny być pokazywane bez względu na stan pogody w czasie od zachodu do wschodu słońca.
3.
Światła dodatkowe mogą być również pokazywane od wschodu do zachodu słońca podczas ograniczonej widzialności i we wszystkich innych okolicznościach, w których uważa się to za potrzebne.
§  4.
1.
Statki rybackie o długości do 19,80 m (65 stóp) i większej zajęte połowem ryb włokiem, pokazują następujące światła:
1)
przy wrzucaniu swoich sieci: dwa białe światła w linii pionowej jedno nad drugim;
2)
przy wyciąganiu swoich sieci: jedno białe światło nad jednym czerwonym światłem w linii pionowej jedno nad drugim;
3)
w wypadku gdy sieć zaczepi się o przeszkodę: dwa czerwone światła w linii pionowej jedno nad drugim.
2.
Statki rybackie zajęte połowem sieciami dryfującymi pokazują światła określone w ust. 1.
§  5.
Statki rybackie o długości 19,80 m (65 stóp) i większej dokonujące połowu ryb włokiem w parze z innymi statkami rybackimi pokazują:
1)
w dzień: flagę "T" - "Trzymać się z daleka ode mnie; łowię włokiem parami" podniesioną na przednim maszcie;
2)
w nocy: światło reflektora skierowane przed dziób drugiego statku stanowiącego parę;
3)
przy wyrzucaniu i wyciąganiu sieci lub gdy sieć zaczepi się o przeszkodę - odpowiednie światła przewidziane w § 4 ust. 1.
§  6.
Statki rybackie o długości 25,90 m (85 stóp) i większej, dokonujące połowu okrężnicą, pokazują dwa światła koloru żółtego w linii pionowej jedno nad drugim, Światła te powinny błyskać na przemian około jednego razu na sekundę, w ten sposób, że gdy dolne światło gaśnie, górne się świeci i odwrotnie. Światła te powinny być pokazywane tylko wtedy, gdy swoboda ruchów statku jest ograniczona przez jego sprzęt połowowy, dla ostrzeżenia innych statków, aby trzymały się od niego z daleka.
§  7.
1.
Światła dodatkowe przewidziane w zarządzeniu powinny być umieszczone w miejscach, z których będą najlepiej widoczne.
2.
Światła dodatkowe przewidziane w zarządzeniu powinny być odległe od siebie co najmniej o 0,91 m (3 stopy) i umieszczone pionowo poniżej świateł wymaganych zgodnie z prawidłem 9 (c) (i) oraz (d) międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu. Światła te powinny być widzialne z odległości co najmniej 1 mili morskiej i widoczne dookoła całego widnokręgu tak daleko jak to jest możliwe, jednakże widzialność tych świateł powinna być mniejsza niż widzialność świateł pokazywanych zgodnie z prawidłem 9 (b) międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.42.231

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stosowanie dodatkowych świateł przez statki rybackie uprawiające rybołówstwo na wodach Północnego Atlantyku.
Data aktu: 16/08/1972
Data ogłoszenia: 29/08/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1973