Ograniczenie opiniowania celowości importu wyrobów przemysłu elektromaszynowego.

ZARZĄDZENIE Nr 42
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 maja 1972 r.
w sprawie ograniczenia opiniowania celowości importu wyrobów przemysłu elektromaszynowego.

W celu uproszczenia trybu składania zamówień na import wyrobów przemysłu elektromaszynowego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Ciężkiego, Górnictwa i Energetyki, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Komunikacji, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz inni ministrowie nadzorujący produkcję wyrobów przemysłu elektromaszynowego przemianują komisje antyimportowe, powołane na podstawie zarządzenia nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r. w sprawie wyeliminowania zbędnego importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych (Monitor Polski Nr 55, poz. 276), na komisje do spraw importu, zwane dalej "komisjami".
2.
Zadaniem komisji, o których mowa w ust. 1, jest opiniowanie wniosków w sprawie importu wyrobów przemysłu elektromaszynowego z punktu widzenia efektów ekonomicznych zakupu, a w szczególności możliwości unowocześnienia profilu i technologii produkcji, przy jednoczesnej poprawie opłacalności, a zwłaszcza zwiększenia możliwości zbytu wyrobów danej branży w kraju i za granicą.
3.
Komisje powinny wydawać opinie na piśmie w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosków. Terminy wydawania opinii na zakup kompletnych obiektów powinny być uzgadniane pomiędzy właściwą komisją a jednostką zamawiającą.
4.
W opinii należy ustalić, czy wymienione we wniosku kompletne obiekty, maszyny, urządzenia i sprzęt techniczny mogą być:
1)
wykonane przez zakłady podległe Ministrowi Przemysłu Maszynowego, Ministrowi Przemysłu Ciężkiego lub innym ministrom,
2)
dostarczone z istniejących remanentów,
3)
dostarczone z krajów Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w ramach istniejących umów i powiązań kooperacyjnych.
§  2.
1.
Nie podlegają opiniowaniu przez komisje zakupy wyrobów przemysłu elektromaszynowego dokonywane w krajach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, z wyjątkiem importu o charakterze masowym, jak taboru samochodowego, ciągników rolniczych, konsumpcyjnego sprzętu elektromaszynowego itp., w stosunku do których powinna być prowadzona polityka utrzymania niezbędnych standardów i ujednolicenia typów.
2.
Ministrowie nadzorujący producentów określą imiennie rodzaje zakupów o charakterze masowym, o których mowa w ust. 1.
§  3.
1.
Nie podlegają opiniowaniu przez komisje, bez względu na kraj zakupu, wnioski importowe dotyczące:
1)
podzespołów lub części do eksportowanych wyrobów finalnych, co do których odbiorca zagraniczny zastrzegł sobie w zawartym kontrakcie wyszczególnione konkretne pozycje urządzeń (części) z wyraźnym określeniem dostawcy zagranicznego, oraz w innych wypadkach, uznanych przez Ministra Handlu Zagranicznego za uzasadnione potrzebami eksportu,
2)
podzespołów lub części, na które Minister Handlu Zagranicznego przyzna ze swoich limitów dodatkowe środki na import, w celu skrócenia terminu dostawy lub uzyskania korzystniejszych warunków sprzedaży eksportowanego wyrobu finalnego,
3)
podzespołów lub części do produkowanych maszyn i urządzeń według licencji zagranicznych, których warunki zastrzegają ich zakup od określonego dostawcy zagranicznego,
4)
wyrobów na potrzeby instytutów naukowych, biur konstrukcyjnych, laboratoriów przemysłowych itp., przeznaczonych do badań lub mających służyć za wzorce, sprowadzanych w pojedynczych egzemplarzach.
2. 1
(skreślony).
3.
Nie podlegają opiniowaniu bez względu na kraj zakupu wnioski importowe dotyczące zakupu części zamiennych nie będących przedmiotem samodzielnego obrotu towarowego oraz w wypadkach awaryjnych - części zamiennych będących przedmiotem samodzielnego obrotu towarowego.
§  4.
1.
Komisje przedstawiać będą zainteresowanym jednostkom wnioski w sprawie podjęcia produkcji powtarzających się w imporcie urządzeń, maszyn i sprzętu technicznego zapotrzebowywanych w dużych ilościach.
2.
Przy opiniowaniu większych zakupów maszyn, urządzeń i sprzętu technicznego z importu komisje powinny w uzasadnionych wypadkach inicjować zakup licencji.
§  5.
Ministrowie nadzorujący zjednoczenia, przy których działają komisje wymienione w § 1, ustalą w porozumieniu z właściwymi ministrami skład komisji zapewniający reprezentację wszystkich jednostek produkujących w kraju obiekty, maszyny, urządzenia i sprzęt techniczny, będące przedmiotem opiniowania przez daną komisję. W skład komisji wchodzić powinni również stali przedstawiciele branżowych przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
§  6.
1.
Właściwi ministrowie zobowiążą podległych im inwestorów oraz jednostki rozdzielnictwa i zbytu do uzyskiwania opinii właściwych komisji w sprawach zakupu za granicą kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń i sprzętu technicznego, z wyjątkiem wymienionych w § 2 i 3 niniejszego zarządzenia. Inwestorzy powinni składać komisji wnioski już w okresie opracowywania założeń projektowo-inwestycyjnych, jeżeli wynika z nich konieczność importu. Przedstawiane komisjom do zaopiniowania wnioski o zakup z importu obiektów, maszyn, urządzeń i sprzętu technicznego w roku, w którym opiniowany jest wniosek, powinny zawierać stwierdzenie zapewnienia limitów dewizowych.
2.
Minister Handlu Zagranicznego zobowiąże przedsiębiorstwa handlu zagranicznego do nieprzyjmowania od inwestorów i jednostek rozdzielnictwa i zbytu zamówień na zakup za granicą kompletnych obiektów maszyn, urządzeń i sprzętu technicznego, z wyjątkiem wymienionych w § 2 i 3 niniejszego zarządzenia, bez załączonych opinii komisji, kwalifikujących zamówienia do realizacji za granicą.
3.
Negatywna opinia komisji jest równoznaczna z zakazem importu danego wyrobu.
4. 2
Opinia komisji, o której mowa w ust. 3, może być zmieniona przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  7. 3
W razie rozbieżności stanowisk pomiędzy jednostką zgłaszającą zapotrzebowanie na zakup za granicą a komisją - ostateczną decyzję co do konieczności dokonania zakupu za granicą podejmuje na wniosek właściwego ministra, występującego w imieniu jednostki zamawiającej, Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  8.
1.
Wydatki związane z działalnością komisji pokrywane będą z budżetów ministerstw, w których resorcie komisje te zostały powołane.
2.
Właściwi ministrowie zapewnią w porozumieniu z Ministrem Finansów odpowiednie fundusze na wydatki związane z działalnością komisji.
§  9.
Traci moc zarządzenie nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r. w sprawie wyeliminowania zbędnego importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych (Monitor Polski Nr 55, poz. 276).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 2 skreślony przez § 1 zarządzenia nr 6 z dnia 9 stycznia 1979 r. (M.P.79.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 1979 r.
2 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 9 z dnia 31 stycznia 1973 r. (M.P.73.8.52) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1973 r.
3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 9 z dnia 31 stycznia 1973 r. (M.P.73.8.52) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1973 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.29.158

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ograniczenie opiniowania celowości importu wyrobów przemysłu elektromaszynowego.
Data aktu: 15/05/1972
Data ogłoszenia: 29/05/1972
Data wejścia w życie: 29/05/1972