Ustanowienie odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".

UCHWAŁA Nr 219
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 1971 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".
2.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" jest trzystopniowa: złota, srebrna i brązowa.
§  2.
1.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nadaje się osobom, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do umocnienia ładu i porządku publicznego, a w szczególności:
1)
wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z ochroną porządku publicznego albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w wykonywaniu zadań związanych z ochroną porządku publicznego,
2)
zajmując stanowiska społeczne, w administracji państwowej, organach ścigania, wymiarze sprawiedliwości i gospodarce narodowej przyczyniły się w istotny sposób do umocnienia porządku publicznego,
3)
swoją ofiarną pracą w terenowych organach władzy i administracji państwowej przyczyniły się bezpośrednio do zapewnienia i utrwalenia porządku publicznego,
4)
pracą w organizacjach społecznych lub przez inną działalność przyczyniły się do umocnienia porządku publicznego.
2.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" może być również nadana instytucji, zakładowi lub przedsiębiorstwu, organizacji społecznej i jednostce wojskowej szczególnie zasłużonej w ochronie porządku publicznego.
3.
Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach (brązowa, srebrna, złota). W szczególnie uzasadnionych wypadkach można odstąpić od zachowania tej kolejności.
4.
Odznaka określonego stopnia może być nadana tylko jeden raz.
§  3.
1. 1
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nadaje Minister Spraw Wewnętrznych.
2.
Odznakę nadaje się z okazji Święta Odrodzenia Polski - 22 lipca i rocznicy powołania Milicji Obywatelskiej - 7 października. Nadanie odznaki w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawione co najmniej na 30 dni przed terminem nadania.
3.
Odznakę wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczania.
§  4.
1.
Osobom wyróżnionym przez nadanie odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" wręcza się odznakę i jej legitymację.
2.
W razie nadania odznaki instytucji, zakładowi lub przedsiębiorstwu, organizacji społecznej i jednostce wojskowej odznakę i jej legitymację wręcza się kierownikowi instytucji, zakładu lub przedsiębiorstwa, przewodniczącemu zarządu organizacji społecznej albo dowódcy jednostki wojskowej w czasie uroczystości zorganizowanej z okazji nadania tej odznaki.
§  5. 2
Wręczenia odznaki i legitymacji dokonuje Minister Spraw Wewnętrznych, komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej lub terenowy organ administracji państwowej.
§  6.
1.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" ma kształt krążka o średnicy 32 mm wykonanego z metalu; na licowej stronie odznaki znajduje się wypukło rzeźbiona tarcza ze stylizowanym orłem piastowskim, umieszczona na tle 12 symetrycznie ułożonych elementów dekoracyjnych, przeciętych na osi rozszerzającymi się ku centrum strzałkami; na odwrotnej stronie odznaki poziomo między elementami dekoracyjnymi w postaci stylizowanych gałązek laurowych znajduje się napis "Za zasługi w ochronie porządku publicznego", a poniżej litery "PRL".
2.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nosi się na ciemnoniebieskiej wstążce o szerokości 37 mm, z pionowym paskiem środkowym o szerokości 12 mm koloru czerwonego oraz dwoma białymi paskami.
3.
Wzór rysunkowy odznaki stanowi załącznik do uchwały.
§  7.
1.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nosi się na lewej stronie piersi.
2.
Zamiast odznaki można nosić miniatury i baretki.
§  8.
1.
Utrata odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" następuje wskutek skazania na karę pozbawienia praw publicznych.
2. 3
Minister Spraw Wewnętrznych może pozbawić odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło w wyniku błędu albo że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 4

Odznaka

(grafikę pominięto)
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 5 pkt 1 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
2 § 5 zmieniony przez § 5 pkt 2 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
3 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 5 pkt 3 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
4 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie z dnia 10 listopada 1971 r. o sprostowaniu błędu (M.P.71.53.347) z dniem 16 listopada 1971 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.52.335

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".
Data aktu: 15/10/1971
Data ogłoszenia: 08/11/1971
Data wejścia w życie: 08/11/1971