Zasady polityki cen detalicznych w latach 1971 i 1972.

UCHWAŁA Nr 3
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 stycznia 1971 r.
w sprawie zasad polityki cen detalicznych w latach 1971 i 1972.

W celu zapewnienia stabilizacji cen detalicznych podstawowych artykułów żywnościowych i zaopatrzenia rynku w tańsze artykuły przemysłowe, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ceny artykułów żywnościowych, a przede wszystkim: mąki, chleba, kasz, makaronów i innych przetworów zbożowych, mięsa i przetworów mięsnych, mleka i serów, tłuszczów konsumpcyjnych, cukru oraz soli - nie ulegną podwyżce w ciągu lat 1971 i 1972.
§  2.
Dla zapewnienia niezbędnego udziału tańszych artykułów żywnościowych w dostawach towarów rynkowych zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego i Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do określania w porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) właściwego udziału tych artykułów w ogólnych dostawach, w szczególności udziału tańszych gatunków pieczywa i wędlin.
§  3.
1.
Utrzymuje się stosowanie cen sezonowych w zakresie obowiązującym obecnie, tj. jaj, mleka, ryb i przetworów rybnych, warzyw, owoców i runa leśnego, przetworów owocowo-warzywnych i grzybowych oraz ziemniaków. Dodatkowo zaleca się stosowanie sezonowych obniżek cen marmolady, dżemów i powideł.
2.
Zaleca się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Cen skracanie okresów, w których obowiązują wyższe ceny, sezonowe, jeśli zezwalać na to będzie dostateczna podaż danego artykułu.
§  4.
Zaleca się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Cen obniżanie, zgodnie z wytycznymi Rady Ministrów, na wniosek ministrów nadzorujących producentów i w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego, cen detalicznych wyrobów przemysłowych, jeżeli na to pozwalają znaczne zwiększenie ich produkcji i wydatna obniżka kosztów oraz analiza przewidywanych zmian popytu na te wyroby.
§  5.
1.
Zobowiązuje się ministrów nadzorujących producentów wyrobów przemysłowych, w szczególności Ministrów: Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Lekkiego oraz Przemysłu Chemicznego, do szybszego uruchamiania produkcji nowych wyrobów, lepiej odpowiadających potrzebom nabywców pod względem nowoczesności i jakości.
2.
Wprowadzenie do obrotu nowego, bardziej nowoczesnego wyrobu nie może powodować wycofywania tańszych wyrobów zaspokajających podobne potrzeby, jeżeli na wyroby te nadal istnieje popyt.
§  6.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen oraz zainteresowanych ministrów do stosowania cen tzw. nowości tylko w odniesieniu do wyrobów o cenach wyróżniających je pod względem poziomu technicznego, nowoczesności, wymagań mody itp. oraz do przestrzegania zasady obniżania cen po upływie ustalonego okresu obowiązywania ceny nowości.
§  7.
1.
Producenci ponoszą odpowiedzialność za wykonywanie dostaw towarów rynkowych w asortymencie zamawianym przez organizacje handlowe, a w szczególności towarów tańszych, cieszących się ogólnym popytem ludności.
2.
Szczegółowy zakres odpowiedzialności za prawidłową realizację umów, w tym również wysokość kar umownych, określi Minister Finansów.
3.
Producenci nie mogą odmówić zawierania umów z organizacjami handlowymi o dostawę towarów tańszych, a cieszących się ogólnym popytem u ludności, w ilościach odpowiadających wysokości dostaw dokonanych w poprzednim roku.
§  8.
Zobowiązuje się organy powołane do prowadzenia działalności kontrolnej do włączenia do zakresu swej działalności również spraw objętych przepisami niniejszej uchwały, a w szczególności:
1)
prawidłowości stosowania obowiązujących cen przez producentów i przez jednostki handlowe,
2)
prawidłowości wykonywania przez producentów zamówień organizacji handlowych,
3)
powstawania w zakładach produkcyjnych zysku osiąganego w drodze naruszania interesu społecznego.
§  9.
1.
W razie ujawnienia w trakcie kontroli faktu nienaliczania i niepobierania kary umownej należnej za niedostarczenie towarów, o których mowa w § 7, organy kontrolne obowiązane są ustalić z urzędu:
1)
u producenta karę w wysokości należnych, a nie pobranych kar umownych,
2)
u odbiorcy (organizacji handlowej) karę w wysokości 50% kwoty kary, o której mowa w pkt 1.
2.
Ustalone kwoty kar, o których mowa w ust. 1, podlegają przekazaniu do budżetu centralnego na zasadach i w trybie określonych przez Ministra Finansów.
§  10.
Zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego, Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen, ministrów nadzorujących producentów oraz Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do zapewnienia wzmożenia badań nad kształtowaniem się popytu ludności na wyroby przemysłowe.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Cen, Ministrowi Finansów, Ministrowi Handlu Wewnętrznego, ministrom nadzorującym producentów artykułów rynkowych, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.4.22

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady polityki cen detalicznych w latach 1971 i 1972.
Data aktu: 08/01/1971
Data ogłoszenia: 21/01/1971
Data wejścia w życie: 08/01/1971