Szczegółowe określenie niektórych pojęć używanych w ustawie o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 grudnia 1970 r.
w sprawie szczegółowego określenia niektórych pojęć używanych w ustawie o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Produkcja oznacza czynności podejmowane przez producenta w stosunku do środków spożywczych, używek, substancji dodatkowych dozwolonych i przedmiotów określonych w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245), zwanej dalej "ustawą". W szczególności produkcja obejmuje przygotowywanie surowców do przerobu, ich przechowywanie, poddawanie procesom technologicznym, przygotowywanie do obrotu (pakowanie i oznaczanie), przechowywanie wyrobów gotowych do czasu ich wprowadzenia do obrotu.
2.
Produkcją jest również przygotowywanie środków spożywczych w postaci potraw przeznaczonych do bezpośredniego spożycia w zakładach żywienia zbiorowego i w zakładach garmażeryjnych.
§  2.
1.
Obrót oznacza czynności podejmowane w stosunku do gotowych środków spożywczych, używek, substancji dodatkowych dozwolonych i przedmiotów określonych w art. 1 ust. 2 ustawy w celu dostarczenia do jednostek handlowych lub zakładów żywienia, a w szczególności sprzedaż, przechowywanie, transport i inne czynności związane z dostarczaniem takich artykułów odbiorcy.
2.
Obrotem jest również podawanie potraw do spożycia w zakładach żywienia zbiorowego oraz sprzedaż wyrobów garmażeryjnych.
§  3.
1.
Dietetycznym środkiem spożywczym jest taki produkt, który ze względu na skład i sposób przygotowania jest przeznaczony do żywienia ludzi w wypadkach określonych chorób lub określonych stanów fizjologicznych i jest wprowadzany do obrotu z oznaczeniem: "dietetyczny środek spożywczy".
2.
Potrawą dietetyczną jest środek spożywczy przygotowany do bezpośredniego spożycia, który odpowiada warunkom określonym w ust. 1.
3.
Posiłkiem dietetycznym jest zestaw potraw dietetycznych (ust. 2) przeznaczony do jednorazowego spożycia.
§  4.
Odżywką jest środek spożywczy, który - ze względu na wzbogacenie jego składu w określone składniki lub zwiększenie w nim zawartości składników naturalnych - jest przeznaczony do żywienia osób wymagających wzmożonego odżywiania i jest wprowadzany do obrotu z oznaczeniem "odżywka".
§  5.
1.
Substancjami dodatkowymi są substancje obce dodawane do środków spożywczych lub używek albo stosowane przy produkcji tych artykułów w celu:
1)
nadania im określonego zapachu, barwy, konsystencji lub poprawienia innych cech organoleptycznych,
2)
wzbogacenia wartości odżywczej,
3)
przedłużenia okresu przydatności do spożycia,
4)
zapewnienia prawidłowych procesów technologicznych.
2.
Substancje dodatkowe dozwolone są to substancje objęte wykazem wydanym na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy.
§  6.
1.
Zanieczyszczeniami technicznymi są substancje obce, które w toku produkcji lub obrotu przenikają do środków spożywczych bądź używek albo pozostają na ich powierzchni pomimo zastosowania prawidłowych metod produkcji lub wprowadzania do obrotu.
2.
Zanieczyszczeniami technicznymi są również pozostałości środków chemicznych stosowanych przy uprawie i ochronie roślin.
§  7.
Zanieczyszczeniami przypadkowymi są substancje, które przedostały się lub przeniknęły do środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych albo znajdują się na powierzchni takich artykułów wskutek nieprzestrzegania zasad higieny lub wskutek innego niewłaściwego postępowania z tymi artykułami w czasie produkcji lub obrotu.
§  8.
1.
Środek spożywczy jest szkodliwy dla zdrowia, jeżeli jego spożycie w warunkach normalnych i zgodnie z przeznaczeniem może spowodować ujemne skutki dla zdrowia ludzkiego, a w szczególności, jeżeli zawiera drobnoustroje chorobotwórcze lub substancje toksyczne niezależnie od ich pochodzenia.
2.
Używka jest szkodliwa dla zdrowia, jeżeli wprowadzona do organizmu ludzkiego w warunkach normalnych i zgodnie z przeznaczeniem może spowodować ujemne skutki dla zdrowia ludzkiego z przyczyn określonych w ust. 1.
§  9.
Środek spożywczy jest zepsuty, jeżeli wskutek działania czynników naturalnych, jak wilgotność, czas, temperatura, światło, albo wskutek obecności mikroorganizmów lub pasożytów skład tego środka lub jego właściwości uległy zmianom czyniącym go niezdatnym do spożycia zgodnie z przeznaczeniem.
§  10.
Środek spożywczy lub używka są sfałszowane, jeżeli został zmieniony ich skład lub inne ich podstawowe właściwości, a konsument nie został o tym powiadomiony w sposób wyraźny. Sfałszowany jest również środek spożywczy (używka), w którym wprowadzone zostały zmiany mające na celu ukrycie jego rzeczywistego składu lub innych podstawowych właściwości. W szczególności środek spożywczy lub używka są sfałszowane, jeżeli:
1)
dodano do nich substancje zmieniające ich skład i obniżające ich wartość odżywczą,
2)
odjęto lub zmniejszono zawartość jednego lub więcej składników decydujących o wartości odżywczej lub innej podstawowej właściwości środka spożywczego lub używki,
3)
dokonano zabiegów, które ukryły rzeczywisty ich skład lub nadały im wygląd środka spożywczego lub używki o należytej jakości.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1971 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024