Zakres działania Ministra Handlu Wewnętrznego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1970 r.
o zakresie działania Ministra Handlu Wewnętrznego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
Minister Handlu Wewnętrznego sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie:
1)
handlu rynkowego obejmującego zaopatrzenie ludności przez placówki handlu detalicznego i hurtowego oraz przemysłu gastronomicznego, prowadzone przez państwowe, spółdzielcze i społeczne organizacje handlowe, z uwzględnieniem sieci sklepów fabrycznych oraz handlu prywatnego,
2)
całości inwestycji (w tym maszyn i urządzeń) związanych z rozwojem bazy materiałowo-technicznej organizacji handlowych, o których mowa w pkt 1,
3)
produkcji piekarskiej prowadzonej przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze z uwzględnieniem piekarstwa prywatnego.
§  2.
1.
W ramach koordynacji międzyresortowej oprócz funkcji wymienionych w § 4 powołanej na wstępie uchwały Minister Handlu Wewnętrznego:
1)
opracowuje na podstawie wytycznych do narodowych planów gospodarczych (rocznych i wieloletnich) i projektów planów ministerstw, prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i centralnych związków spółdzielczych projekt ogólnokrajowego planu handlu wewnętrznego typu rynkowego; projekt tego planu zawiera plan obrotów detalu i gastronomii, zaopatrzenia rynku, sieci handlowej i gastronomii oraz - z wyłączeniem aptek i punktów aptecznych - inwestycji, zatrudnienia i płac, marż i kosztów, w ujęciu gałęziowym i resortowym, obejmującym wszystkie organizacje handlowe typu rynkowego, bez względu na ich organizacyjne podporządkowanie; projekt ogólnokrajowego planu obejmuje również plan obrotów i sieci sklepów fabrycznych; projekt ogólnokrajowego planu handlu wewnętrznego typu rynkowego Minister Handlu Wewnętrznego przedstawia wraz z uzasadnieniem Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z uwzględnieniem ewentualnych rozbieżności pomiędzy tym projektem a projektami planów ministerstw, prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub centralnych związków spółdzielczych;
2)
przekazuje ministrom, prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i centralnym związkom spółdzielczym zadania i środki w zakresie całokształtu działalności organizacji handlowych typu rynkowego, ujęte narodowymi planami gospodarczymi, według zasad ustalonych przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów;
3)
ustala tryb i zasady zagospodarowania towarów rynkowych, zwłaszcza tych, których niedobór występuje na rynku;
4)
uzgadnia z Ministrem Handlu Zagranicznego wnioski w zakresie importu i eksportu towarów rynkowych w ramach wymiany z zagranicą, prowadzonej przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego oraz organizacje spółdzielcze;
5)
opiniuje wnioski, o których mowa w pkt 4, zgłoszone do Ministra Handlu Zagranicznego przez innych ministrów;
6)
opracowuje i ustala plany kwartalne dostaw towarowych na rynek z przemysłu i importu oraz sprzedaży detalicznej, obejmujące całokształt zadań wszystkich organizacji handlowych zarówno państwowych, jak i spółdzielczych;
7)
reguluje inne sprawy dotyczące handlu typu rynkowego, wymagające koordynacji.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do przemysłu piekarskiego.
§  3.
W celu wykonania zadań z tytułu koordynacji międzyresortowej Minister Handlu Wewnętrznego:
1)
może w szczególnie uzasadnionych wypadkach wprowadzić doraźne, uproszczone informacje o sytuacji rynkowej, powiadamiając o decyzjach w tym zakresie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
ustala podział marż handlowych na hurtową i detaliczną w ramach łącznej marży handlowej; nie dotyczy to marż handlowych przy sprzedaży leków, czasopism i dzienników,
3)
koordynuje sprawy zatrudnienia i płac całego handlu typu rynkowego i przemysłu piekarskiego w zakresie planowania, systemów płac i rozdziału środków, w tym środków na regulację płac i innych świadczeń na rzecz pracowników.
§  4.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego odpowiada za realizację planów zaopatrzenia rynku i obrotu towarowego oraz ustalanie ocen i prognoz sytuacji rynkowej.
2.
W razie powstania nieprawidłowości w zaopatrzeniu rynku Minister Handlu Wewnętrznego informuje o tym Prezesa Rady Ministrów oraz Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, przedstawiając odpowiednie wnioski.
3.
Przepis ust. 1 nie zwalnia ministrów i zarządy centralnych związków spółdzielczych od odpowiedzialności za wykonanie zadań i działalność nadzorowanych przez nich jednostek handlowych.
§  5.
1.
Ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych nadzorujący dostawców (sprzedawców) towarów na rynek z produkcji krajowej i importu:
1)
odpowiadają za realizację uzgodnionego z Ministrem Handlu Wewnętrznego asortymentowego planu dostaw towarów na zaopatrzenie rynku z produkcji krajowej i importu,
2)
składają Ministrowi Handlu Wewnętrznego sprawozdania z wykonania kwartalnego planu dostaw na rynek towarów, o których mowa w pkt 1.
2.
Właściwi ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych zobowiążą podległe (zrzeszone) jednostki:
1)
dostarczające towary na zaopatrzenie rynku - do składania we właściwym terminie w toku opracowywania narodowego planu gospodarczego Ministerstwu Handlu Wewnętrznego informacji o projektowanych dostawach na rynek, a w zakresie towarów, których niedobór występuje na rynku - także o całej planowanej produkcji i dostawach na eksport,
2)
upoważnione do bilansowania i rozdziału towarów - do zasięgania opinii Ministerstwa Handlu Wewnętrznego lub jednostek wyznaczonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego, przed zatwierdzeniem bilansów materiałowych i planów rozdziału tych artykułów, w których uczestniczy rynek.
§  6.
Minister Handlu Wewnętrznego wykonuje funkcje koordynacji międzyresortowej w porozumieniu z właściwymi ministrami, a w odniesieniu do jednostek spółdzielczych - po porozumieniu z zarządami centralnych związków spółdzielczych.
§  7.
Minister Handlu Wewnętrznego opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 31 marca 1970 r. projekty aktów niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w zarządzeniu zakresem działania Ministra Handlu Wewnętrznego z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  8.
Sprawowanie przez Ministra Handlu Wewnętrznego funkcji koordynacji międzyresortowej nie narusza ustawowych uprawnień centralnych związków spółdzielczych oraz zakresu działania i kompetencji organów samorządu spółdzielczego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.5.42

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Handlu Wewnętrznego z tytułu koordynacji międzyresortowej.
Data aktu: 02/02/1970
Data ogłoszenia: 19/02/1970
Data wejścia w życie: 19/02/1970