Zakres działania Ministra Handlu Wewnętrznego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1970 r.
o zakresie działania Ministra Handlu Wewnętrznego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
Minister Handlu Wewnętrznego sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie:
1)
handlu rynkowego obejmującego zaopatrzenie ludności przez placówki handlu detalicznego i hurtowego oraz przemysłu gastronomicznego, prowadzone przez państwowe, spółdzielcze i społeczne organizacje handlowe, z uwzględnieniem sieci sklepów fabrycznych oraz handlu prywatnego,
2)
całości inwestycji (w tym maszyn i urządzeń) związanych z rozwojem bazy materiałowo-technicznej organizacji handlowych, o których mowa w pkt 1,
3)
produkcji piekarskiej prowadzonej przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze z uwzględnieniem piekarstwa prywatnego.
§  2.
1.
W ramach koordynacji międzyresortowej oprócz funkcji wymienionych w § 4 powołanej na wstępie uchwały Minister Handlu Wewnętrznego:
1)
opracowuje na podstawie wytycznych do narodowych planów gospodarczych (rocznych i wieloletnich) i projektów planów ministerstw, prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i centralnych związków spółdzielczych projekt ogólnokrajowego planu handlu wewnętrznego typu rynkowego; projekt tego planu zawiera plan obrotów detalu i gastronomii, zaopatrzenia rynku, sieci handlowej i gastronomii oraz - z wyłączeniem aptek i punktów aptecznych - inwestycji, zatrudnienia i płac, marż i kosztów, w ujęciu gałęziowym i resortowym, obejmującym wszystkie organizacje handlowe typu rynkowego, bez względu na ich organizacyjne podporządkowanie; projekt ogólnokrajowego planu obejmuje również plan obrotów i sieci sklepów fabrycznych; projekt ogólnokrajowego planu handlu wewnętrznego typu rynkowego Minister Handlu Wewnętrznego przedstawia wraz z uzasadnieniem Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z uwzględnieniem ewentualnych rozbieżności pomiędzy tym projektem a projektami planów ministerstw, prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub centralnych związków spółdzielczych;
2)
przekazuje ministrom, prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i centralnym związkom spółdzielczym zadania i środki w zakresie całokształtu działalności organizacji handlowych typu rynkowego, ujęte narodowymi planami gospodarczymi, według zasad ustalonych przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów;
3)
ustala tryb i zasady zagospodarowania towarów rynkowych, zwłaszcza tych, których niedobór występuje na rynku;
4)
uzgadnia z Ministrem Handlu Zagranicznego wnioski w zakresie importu i eksportu towarów rynkowych w ramach wymiany z zagranicą, prowadzonej przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego oraz organizacje spółdzielcze;
5)
opiniuje wnioski, o których mowa w pkt 4, zgłoszone do Ministra Handlu Zagranicznego przez innych ministrów;
6)
opracowuje i ustala plany kwartalne dostaw towarowych na rynek z przemysłu i importu oraz sprzedaży detalicznej, obejmujące całokształt zadań wszystkich organizacji handlowych zarówno państwowych, jak i spółdzielczych;
7)
reguluje inne sprawy dotyczące handlu typu rynkowego, wymagające koordynacji.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do przemysłu piekarskiego.
§  3.
W celu wykonania zadań z tytułu koordynacji międzyresortowej Minister Handlu Wewnętrznego:
1)
może w szczególnie uzasadnionych wypadkach wprowadzić doraźne, uproszczone informacje o sytuacji rynkowej, powiadamiając o decyzjach w tym zakresie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
ustala podział marż handlowych na hurtową i detaliczną w ramach łącznej marży handlowej; nie dotyczy to marż handlowych przy sprzedaży leków, czasopism i dzienników,
3)
koordynuje sprawy zatrudnienia i płac całego handlu typu rynkowego i przemysłu piekarskiego w zakresie planowania, systemów płac i rozdziału środków, w tym środków na regulację płac i innych świadczeń na rzecz pracowników.
§  4.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego odpowiada za realizację planów zaopatrzenia rynku i obrotu towarowego oraz ustalanie ocen i prognoz sytuacji rynkowej.
2.
W razie powstania nieprawidłowości w zaopatrzeniu rynku Minister Handlu Wewnętrznego informuje o tym Prezesa Rady Ministrów oraz Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, przedstawiając odpowiednie wnioski.
3.
Przepis ust. 1 nie zwalnia ministrów i zarządy centralnych związków spółdzielczych od odpowiedzialności za wykonanie zadań i działalność nadzorowanych przez nich jednostek handlowych.
§  5.
1.
Ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych nadzorujący dostawców (sprzedawców) towarów na rynek z produkcji krajowej i importu:
1)
odpowiadają za realizację uzgodnionego z Ministrem Handlu Wewnętrznego asortymentowego planu dostaw towarów na zaopatrzenie rynku z produkcji krajowej i importu,
2)
składają Ministrowi Handlu Wewnętrznego sprawozdania z wykonania kwartalnego planu dostaw na rynek towarów, o których mowa w pkt 1.
2.
Właściwi ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych zobowiążą podległe (zrzeszone) jednostki:
1)
dostarczające towary na zaopatrzenie rynku - do składania we właściwym terminie w toku opracowywania narodowego planu gospodarczego Ministerstwu Handlu Wewnętrznego informacji o projektowanych dostawach na rynek, a w zakresie towarów, których niedobór występuje na rynku - także o całej planowanej produkcji i dostawach na eksport,
2)
upoważnione do bilansowania i rozdziału towarów - do zasięgania opinii Ministerstwa Handlu Wewnętrznego lub jednostek wyznaczonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego, przed zatwierdzeniem bilansów materiałowych i planów rozdziału tych artykułów, w których uczestniczy rynek.
§  6.
Minister Handlu Wewnętrznego wykonuje funkcje koordynacji międzyresortowej w porozumieniu z właściwymi ministrami, a w odniesieniu do jednostek spółdzielczych - po porozumieniu z zarządami centralnych związków spółdzielczych.
§  7.
Minister Handlu Wewnętrznego opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 31 marca 1970 r. projekty aktów niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w zarządzeniu zakresem działania Ministra Handlu Wewnętrznego z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  8.
Sprawowanie przez Ministra Handlu Wewnętrznego funkcji koordynacji międzyresortowej nie narusza ustawowych uprawnień centralnych związków spółdzielczych oraz zakresu działania i kompetencji organów samorządu spółdzielczego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024