Zm.: uchwała w sprawie ustalania zasobów złóż kopalin dla podjęcia działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją kopaliny lub jej przeróbką.

UCHWAŁA Nr 209
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 listopada 1969 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie ustalania zasobów złóż kopalin dla podjęcia działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją kopaliny lub jej przeróbką.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 91 Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie ustalania zasobów złóż kopalin dla podjęcia działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją kopaliny lub jej przeróbką (Monitor Polski Nr 28, poz. 116) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w ust. 1 wyrazy "założeń inwestycji i dokumentacji projektowo-kosztorysowej" zastępuje się wyrazami "założeń techniczno-ekonomicznych i projektu technicznego inwestycji",
b)
w ust. 2 skreśla się wyrazy "lub zwały po robotach górniczych",
c)
w ust. 3 po wyrazach "złóż torfu" dodaje się wyrazy "zwałów i surowców odpadowych powstałych w czasie eksploatacji górniczej i procesów przeróbki kopaliny";
2)
w § 3 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przez pozabilansowe zasoby rozumie się zasoby, których przy obecnym stanie techniki nie opłaca się lub nie można eksploatować, a w szczególności:

1) zasoby nie spełniające wymagań przemysłowych w zakresie ustalonych kryteriów bilansowości (ust. 2),

2) zasoby spełniające parametry ustalone w kryteriach bilansowości, lecz stanowiące odosobnione albo odcięte fragmenty złoża lub zalegające w szczególnie niekorzystnych warunkach geologicznych, wymagających stosowania skomplikowanych metod wydobycia i przeróbki; w tym wypadku zaliczenie zasobów do pozabilansowych powinno być odpowiednio uzasadnione.";

3)
w § 9 w ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 wyrazy "założeń inwestycji" zastępuje się wyrazami "założeń techniczno-ekonomicznych";
4)
po § 9 dodaje się nowy § 9a w brzmieniu:

"§ 9a. 1. Podjęcie działalności inwestycyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 i 2, związanej z eksploatacją złoża kopaliny dla potrzeb przemysłu materiałów budowlanych i drogowych zaliczonego do grupy I i II może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu bilansowych zasobów złoża, z tym że zatwierdzenie zasobów w:

1) kategorii C2 i C1 - uprawnia do sporządzania wieloletnich planów rozwoju gospodarczego,

2) kategorii B - uprawnia do sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych, projektu technicznego inwestycji oraz realizacji inwestycji pod warunkiem, że suma zasobów w kategorii C1 + B zapewnia wydobycie kopaliny co najmniej na okres amortyzacji projektowanej inwestycji; wybór obszaru udokumentowanego oraz rozmiary badań w kategorii B ustala jednostka projektująca zakład w uzgodnieniu z inwestorem.

2. Zatwierdzenie bilansowych zasobów złoża kopaliny, określonej w ust. 1, zaliczonego do grupy III w:

1) kategorii C2 - uprawnia do sporządzania wieloletnich planów rozwoju gospodarczego,

2) kategorii C1 - uprawnia do sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych, projektu technicznego inwestycji oraz realizacji inwestycji pod warunkiem, że zasoby kategorii C1 zapewniają wydobycie kopaliny co najmniej na okres amortyzacji projektowanej inwestycji; wybór obszaru udokumentowanego oraz rozmiary badań w kategorii C1 ustala jednostka projektująca zakład w uzgodnieniu z inwestorem.";

5)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. Budowa lub rozbudowa zakładów przemysłu materiałów budowlanych oraz innych zakładów eksploatujących złoża surowców, jak:

1) kreda jeziorna, surowce krzemionkowe i farby ziemne - jeżeli wartość nakładów inwestycyjnych nie przekracza 10 mln zł,

2) kruszywa naturalne, piaski kwarcowe, surowce do produkcji kruszyw łamanych, surowce ilaste ceramiki budowlanej i surowce do produkcji kruszyw lekkich oraz kwarcyty ogniotrwałe - jeżeli wartość nakładów inwestycyjnych nie przekracza 50 mln zł,

- może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu bilansowych zasobów złoża, z tym że ustalenie zasobów złoża powinno być dokonane z dokładnością wymaganą dla kategorii C1, a jakość kopaliny w złożu powinna być zbadana w zakresie przewidzianym dla kategorii B.";

6)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Podjęcie działalności inwestycyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 i 2, związanej z eksploatacją złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu zasobów złoża, z tym że zatwierdzenie zasobów w kategoriach:

1) C2 i C1 daje podstawę do sporządzenia wieloletnich planów rozwoju gospodarczego,

2) C1, B i A, jeżeli ilość zasobów zatwierdzonych w kategoriach B i A wynosi co najmniej 30% sumy zasobów zatwierdzonych w kategoriach C1, B i A, upoważnia do sporządzenia wieloletnich i rocznych planów wydobycia ropy i gazu oraz do projektowania i realizacji inwestycji związanych z eksploatacją złoża (łącznie z wierceniami eksploatacyjnymi) i jego zagospodarowaniem.

2. Podjęcie działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może nastąpić również po zatwierdzeniu zasobów złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego w kategorii C1, jeżeli rozpoznanie zasobów w wyższej kategorii byłoby niecelowe ze wzglądów ekonomicznych lub geologicznych wobec małych rozmiarów złoża i jego skomplikowanej budowy. W tym wypadku podjęcie działalności inwestycyjnej może nastąpić po zasięgnięciu przez właściwego ministra opinii Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.";

7)
w § 13:
a)
w ust. 1 wyrazy "wstępnego projektu" zastępuje się wyrazami "założeń techniczno-ekonomicznych i projektu technicznego inwestycji",
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Właściwi ministrowie określą:

1) szczegółowe zasady ustalania przemysłowych zasobów złoża kopaliny,

2) tryb zatwierdzania przemysłowych zasobów złoża kopaliny.

Przepisy, o których mowa w pkt 2, właściwi ministrowie wydają w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii.";

c)
ust. 4 skreśla się;
8)
po § 15 dodaje się nowy § 15a w brzmieniu:

"§ 15a. Przepisy niniejszej uchwały nie naruszają przepisów uchwały nr 1022 Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie wykorzystania miejscowych materiałów i surowców budowlanych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 4, poz. 29).".

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.51.392

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała w sprawie ustalania zasobów złóż kopalin dla podjęcia działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją kopaliny lub jej przeróbką.
Data aktu: 29/11/1969
Data ogłoszenia: 09/12/1969
Data wejścia w życie: 09/12/1969