Zmiana zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 8 sierpnia 1969 r.
w sprawie zmiany zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty.

Na podstawie art. 13 ust. 3 pkt 3 i 4 oraz ust. 4 i 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 7, poz. 46) oraz w związku z art. 384 Kodeksu cywilnego i art. 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w dziedzinie budownictwa i planowania przestrzennego (Dz. U. Nr 8, poz. 49) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zasady rozszerzonego generalnego wykonawstwa, zawarte w instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1968 r. w sprawie generalnego wykonawstwa inwestycji przemysłowych i specjalnych (Dziennik Budownictwa Nr 1, poz. 1), należy stosować do wszystkich inwestycji z zakresu budownictwa.
2.
Generalni wykonawcy, zawierający umowy o wykonanie obiektów budownictwa zgodnie z zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty (Monitor Polski z 1967 r. Nr 2, poz. 9), obowiązani są rozważyć możliwość realizacji zleconych im zadań w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa, a zwykły system generalnego wykonawstwa, zobowiązujący jedynie do wykonania obiektów i robót poza obiektami, stosować tylko wówczas, gdy nie osiągną z zamawiającym porozumienia co do możliwości realizacji zadania w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa.
§  2.
1.
Generalnemu wykonawcy, zobowiązującemu się do realizacji zadania inwestycyjnego w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa, przysługuje od inwestora wynagrodzenie w wysokości:
1)
6% kwoty wynagrodzenia za prace projektowe, ustalonego na podstawie obowiązujących cenników (wykazanego w fakturze jednostki projektowania) - za koordynację i nadzór nad pracami związanymi z opracowaniem i dostarczeniem projektów inwestycji (założeń techniczno-ekonomicznych i projektu technicznego inwestycji),
2)
1,0% kwoty wynagrodzenia za obiekt, ustalonego w umowie (bez wartości maszyn i urządzeń nie zaliczanych do wartości produkcji budowlano-montażowej) - za przejęcie od inwestora czynności nadzoru inwestorskiego,
3)
7,5% wartości maszyn i urządzeń nie zaliczanych do wartości robót budowlanych - za przejęcie od inwestora obowiązku dostawy tych maszyn i urządzeń, łącznie z kosztami zaopatrzenia i składowania oraz konserwacji i finansowania kredytów zaciągniętych przez generalnego wykonawcę na zakup tych maszyn i urządzeń,
4)
ustalonego na podstawie faktur dostawców kosztu zakupu maszyn i urządzeń, o których mowa w pkt 3, łącznie z kosztami transportu tych maszyn i urządzeń do magazynu na placu budowy,
5)
wydatków ustalonych w preliminarzu uzgodnionym z inwestorem - za organizację i koordynację czynności przygotowawczych do rozruchu, a także przeprowadzenie rozruchu oraz za inne dodatkowe czynności ustalone w umowie z inwestorem.
2.
Wynagrodzenie za czynności wymienione w ust. 1 inwestor opłaca na podstawie faktury wystawionej przez generalnego wykonawcę:
1)
za założenia techniczno-ekonomiczne oraz za projekt techniczny - po opracowaniu każdej z tych części,
2)
za czynności związane z nadzorem inwestorskim, dostawą maszyn i urządzeń oraz z rozruchem - po dokonaniu odbioru końcowego obiektu przewidzianego w umowie z inwestorem.
3.
Jeżeli wysokość stawek wynagrodzenia, ustalonych w ust. 1, nie będzie odpowiadała rzeczywistym warunkom wynikającym z rachunku ekonomicznego budowy, ustalenie stawek wyższych lub niższych może nastąpić za zgodą Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych udzieloną w porozumieniu z zainteresowanym ministrem nadzorującym inwestora, a w zakresie robót górniczo-dołowych - za zgodą Ministra Górnictwa i Energetyki.
4.
W odniesieniu do inwestycji zleconych i realizowanych przez jednostki wojskowe ustalenie stawek wyższych lub niższych od określonych w ust. 1 następuje za zgodą Ministra Obrony Narodowej.
§  3.
W zasadach ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za obiekty budownictwa, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty (Monitor Polski z 1967 r. Nr 2, poz. 9), w § 3 ust. 2 po wyrazach "na rzecz jednostek niepaństwowych" skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "z wyjątkiem wykonywanych na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego".
§  4.
Do umów o wykonanie inwestycji w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa nie mają zastosowania przepisy:
1)
zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej oraz Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 16 listopada 1966 r. w sprawie realizacji uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego typu miejskiego systemem zamówień gotowych obiektów inwestycyjnych (Dziennik Budownictwa z 1967 r. Nr 1, poz. 1),
2)
zarządzenia nr 104 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 7 października 1967 r. w sprawie wynagrodzenia przedsiębiorstwa wykonawczego z tytułu przejęcia niektórych obowiązków inwestora (Dziennik Budownictwa Nr 11, poz. 78).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do umów zawartych po tym terminie.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.36.286

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zmiana zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty.
Data aktu: 08/08/1969
Data ogłoszenia: 23/08/1969
Data wejścia w życie: 23/08/1969