Zmiana zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 8 sierpnia 1969 r.
w sprawie zmiany zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty.

Na podstawie art. 13 ust. 3 pkt 3 i 4 oraz ust. 4 i 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 7, poz. 46) oraz w związku z art. 384 Kodeksu cywilnego i art. 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w dziedzinie budownictwa i planowania przestrzennego (Dz. U. Nr 8, poz. 49) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zasady rozszerzonego generalnego wykonawstwa, zawarte w instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1968 r. w sprawie generalnego wykonawstwa inwestycji przemysłowych i specjalnych (Dziennik Budownictwa Nr 1, poz. 1), należy stosować do wszystkich inwestycji z zakresu budownictwa.
2.
Generalni wykonawcy, zawierający umowy o wykonanie obiektów budownictwa zgodnie z zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty (Monitor Polski z 1967 r. Nr 2, poz. 9), obowiązani są rozważyć możliwość realizacji zleconych im zadań w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa, a zwykły system generalnego wykonawstwa, zobowiązujący jedynie do wykonania obiektów i robót poza obiektami, stosować tylko wówczas, gdy nie osiągną z zamawiającym porozumienia co do możliwości realizacji zadania w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa.
§  2.
1.
Generalnemu wykonawcy, zobowiązującemu się do realizacji zadania inwestycyjnego w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa, przysługuje od inwestora wynagrodzenie w wysokości:
1)
6% kwoty wynagrodzenia za prace projektowe, ustalonego na podstawie obowiązujących cenników (wykazanego w fakturze jednostki projektowania) - za koordynację i nadzór nad pracami związanymi z opracowaniem i dostarczeniem projektów inwestycji (założeń techniczno-ekonomicznych i projektu technicznego inwestycji),
2)
1,0% kwoty wynagrodzenia za obiekt, ustalonego w umowie (bez wartości maszyn i urządzeń nie zaliczanych do wartości produkcji budowlano-montażowej) - za przejęcie od inwestora czynności nadzoru inwestorskiego,
3)
7,5% wartości maszyn i urządzeń nie zaliczanych do wartości robót budowlanych - za przejęcie od inwestora obowiązku dostawy tych maszyn i urządzeń, łącznie z kosztami zaopatrzenia i składowania oraz konserwacji i finansowania kredytów zaciągniętych przez generalnego wykonawcę na zakup tych maszyn i urządzeń,
4)
ustalonego na podstawie faktur dostawców kosztu zakupu maszyn i urządzeń, o których mowa w pkt 3, łącznie z kosztami transportu tych maszyn i urządzeń do magazynu na placu budowy,
5)
wydatków ustalonych w preliminarzu uzgodnionym z inwestorem - za organizację i koordynację czynności przygotowawczych do rozruchu, a także przeprowadzenie rozruchu oraz za inne dodatkowe czynności ustalone w umowie z inwestorem.
2.
Wynagrodzenie za czynności wymienione w ust. 1 inwestor opłaca na podstawie faktury wystawionej przez generalnego wykonawcę:
1)
za założenia techniczno-ekonomiczne oraz za projekt techniczny - po opracowaniu każdej z tych części,
2)
za czynności związane z nadzorem inwestorskim, dostawą maszyn i urządzeń oraz z rozruchem - po dokonaniu odbioru końcowego obiektu przewidzianego w umowie z inwestorem.
3.
Jeżeli wysokość stawek wynagrodzenia, ustalonych w ust. 1, nie będzie odpowiadała rzeczywistym warunkom wynikającym z rachunku ekonomicznego budowy, ustalenie stawek wyższych lub niższych może nastąpić za zgodą Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych udzieloną w porozumieniu z zainteresowanym ministrem nadzorującym inwestora, a w zakresie robót górniczo-dołowych - za zgodą Ministra Górnictwa i Energetyki.
4.
W odniesieniu do inwestycji zleconych i realizowanych przez jednostki wojskowe ustalenie stawek wyższych lub niższych od określonych w ust. 1 następuje za zgodą Ministra Obrony Narodowej.
§  3.
W zasadach ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za obiekty budownictwa, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty (Monitor Polski z 1967 r. Nr 2, poz. 9), w § 3 ust. 2 po wyrazach "na rzecz jednostek niepaństwowych" skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "z wyjątkiem wykonywanych na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego".
§  4.
Do umów o wykonanie inwestycji w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa nie mają zastosowania przepisy:
1)
zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej oraz Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 16 listopada 1966 r. w sprawie realizacji uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego typu miejskiego systemem zamówień gotowych obiektów inwestycyjnych (Dziennik Budownictwa z 1967 r. Nr 1, poz. 1),
2)
zarządzenia nr 104 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 7 października 1967 r. w sprawie wynagrodzenia przedsiębiorstwa wykonawczego z tytułu przejęcia niektórych obowiązków inwestora (Dziennik Budownictwa Nr 11, poz. 78).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do umów zawartych po tym terminie.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024