Zapewnienie dostaw maszyn i urządzeń dla obiektów przemysłowych oddawanych do eksploatacji w 1970 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 8 lipca 1969 r.
w sprawie zapewnienia dostaw maszyn i urządzeń dla obiektów przemysłowych oddawanych do eksploatacji w 1970 r.

W celu zapewnienia dostaw maszyn i urządzeń dla obiektów przemysłowych oddawanych do eksploatacji w 1970 r. w ramach zadań inwestycyjnych - na podstawie § 1 pkt 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 20, poz. 149) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy realizowanych w przemyśle zadań inwestycyjnych, polegających na budownictwie inwestycyjnym, które planuje się oddać do użytku w 1970 r.
2.
Ilekroć w zarządzeniu mówi się o maszynach, rozumie się przez to niezbędne do oddania do użytku zadania inwestycyjnego rozdzielane i nie rozdzielane maszyny, urządzenia, aparaturę, sprzęt techniczny i środki transportu, stanowiące wyposażenie technologiczne.
§  2.
Zobowiązuje się inwestorów, którzy planują oddać do eksploatacji w 1970 r. obiekty przemysłowe, do:
1)
dokonania analizy, na podstawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, stanu zaopatrzenia w maszyny, a w szczególności ustalenia ilości maszyn posiadanych, zamówionych z potwierdzonymi terminami dostaw, nie zamówionych lub z terminami dostaw niezgodnymi z aktualnymi harmonogramami budowy;
2)
złożenia w terminie do dnia 31 sierpnia 1969 r. u poszczególnych dostawców maszyn zgodnych z harmonogramami budowy zamówień na maszyny, które nie zostały dotychczas zamówione.
§  3.
1.
Jeżeli w wyniku analizy, o której mowa w § 2, zostanie stwierdzone zagrożenie terminu oddania inwestycji do użytku z powodu braku zapewnienia dostaw lub w razie stwierdzenia, iż dostawcy maszyn nie są poinformowani, że maszyny, których dostawy zostały uprzednio potwierdzone, są potrzebne dla oddawanych do eksploatacji w 1970 r. obiektów przemysłowych - inwestorzy powinni sporządzić i przesłać w terminie do dnia 31 sierpnia 1969 r. poszczególnym dostawcom wykazy maszyn.
2.
W wykazach, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone tylko te maszyny, które są niezbędne dla terminowego oddania obiektu do użytku. W uzasadnionych wypadkach w wykazach tych należy również umieścić maszyny dla obiektów przemysłowych, przewidzianych do oddania w I kwartale 1971 r., jeżeli z harmonogramu robót wynika konieczność rozpoczęcia montażu przed końcem 1970 r. Wykazy te powinny być sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  4.
1.
Zobowiązuje się dostawców maszyn do zapewnienia - w ramach posiadanych zdolności produkcyjnych - w pierwszej kolejności dostaw maszyn dla obiektów oddawanych do eksploatacji w 1970 r. W tym celu dostawcy maszyn powinni przeanalizować ponownie potwierdzone terminy dostaw i dokonać ewentualnie zmian, jeżeli będą one konieczne, w celu zapewniania dostaw maszyn dla obiektów oddawanych do eksploatacji w 1970 r.
2.
W wyniku analizy, o której mowa w ust. 1, dostawcy maszyn zobowiązani są do powiadomienia w terminie do dnia 30 września 1969 r. inwestorów, którzy nadesłali wykazy wymienione w § 3, o zapewnieniu dostaw maszyn w określonych terminach dla obiektów oddawanych do eksploatacji w 1970 r. bądź w I kwartale 1971 r.
§  5.
1.
W razie braku możliwości zapewnienia dostaw maszyn dla wszystkich obiektów oddawanych do użytku w 1970 r. dostawca maszyn powinien powiadomić o tym swoją jednostkę nadrzędną. W zawiadomieniu tym należy podać wykaz zadań inwestycyjnych, ich wartość kosztorysową i zdolność produkcyjną oraz określenie i wartość maszyn, które nie będą dostarczone i spowodują nieoddanie do użytku obiektów przemysłowych.
2.
Jednostka nadrzędna nad dostawcą maszyn powinna na podstawie zawiadomień, o których mowa w ust. 1, zapewnić dostawę niezbędnych maszyn z pełnym wykorzystaniem możliwości przedsiębiorstw wchodzących w skład zjednoczenia bądź objętych koordynacją branżową.
§  6.
1.
Analogicznie, jak dla dostaw maszyn krajowych, inwestorzy powinni wykonać czynności wymienione w § 2 i 3 w odniesieniu do maszyn z importu, niezbędnych dla obiektów przemysłowych oddawanych w 1970 r. do eksploatacji, i przesłać wykazy właściwym przedsiębiorstwom handlu zagranicznego.
2.
Zobowiązuje się przedsiębiorstwa handlu zagranicznego do podjęcia kroków w celu zapewnienia terminowych dostaw maszyn, o których mowa w § 4, i powiadomienia inwestorów w terminie do dnia 30 września 1969 r. o terminach dostaw.
3.
Zakupy maszyn w krajach kapitalistycznych mogą być realizowane dopiero po wyczerpaniu możliwości zakupów w krajach socjalistycznych i nie mogą powiększyć przyznanych limitów dewizowych na maszyny i na kooperację (w ramach wytycznych na rok 1970).
§  7.
Wymienione w zarządzeniu obowiązki inwestorów w zakresie inwestycji objętych generalnymi dostawami wypełniają generalni dostawcy.
§  8.
W razie konieczności dokonania zmiany umowy z odbiorcą dla wykonania zadań, o których mowa w § 4, mają zastosowanie przepisy rozdziału 10 ogólnych warunków umów sprzedaży, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

...........................

(nazwa inwestora i adres)

...........................

(nazwa jednostki nadrzędnej

- zjednoczenia)

........................... ......................

(ministerstwo) (nazwa i adres

dostawcy maszyn*)

Wykaz maszyn, bez których dostawy obiekt przemysłowy nie może być oddany do eksploatacji w 1970 r.

Nazwa obiektu .................................................

Wartość kosztorysowa ....................... mln zł.

Projektowana zdolność produkcyjna .............................

Planowany termin oddania obiektu do eksploatacji .............

Lp. Nazwa i określenie maszyny oraz ilość Nr potwierdzenia dostawy Potwierdzona data dostawy Niezbędny termin dostawy Data przekazania do montażu według aktualnego harmonogramu Uwagi

.................... dnia ....... 19 ... r. ..................

(podpis dyrektora)

________

*) krajowego lub przedsiębiorstwa handlu zagranicznego.

Uwaga: Wykaz należy przesłać w dwóch egzemplarzach do dostawcy, który zwraca jeden egzemplarz z podanym na odwrocie swoim stanowiskiem.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.34.251

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zapewnienie dostaw maszyn i urządzeń dla obiektów przemysłowych oddawanych do eksploatacji w 1970 r.
Data aktu: 08/07/1969
Data ogłoszenia: 02/08/1969
Data wejścia w życie: 02/08/1969