Zasady wykonywania przez organy prezydiów rad narodowych oraz przez szkoły zadań w zakresie kontroli wypełniania obowiązku szkolnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 13 stycznia 1968 r.
w sprawie zasad wykonywania przez organy prezydiów rad narodowych oraz przez szkoły zadań w zakresie kontroli wypełniania obowiązku szkolnego.

Na podstawie art. 9 ust. 4 dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o obowiązku szkolnym (Dz. U. z 1956 r. Nr 9, poz. 52 i z 1961 r. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prowadzenie ewidencji dzieci w wieku szkolnym, o której mowa w art. 9 ust. 2 dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o obowiązku szkolnym (Dz. U. z 1956 r. Nr 9, poz. 52 i z 1961 r. Nr 32, poz. 160), polega na utrzymywaniu w stanie aktualnym imiennego spisu dzieci w wieku od 6 do 17 lat, osobno dla każdego rocznika i na notowaniu przebiegu wypełniania przez te dzieci obowiązku szkolnego.
§  2.
1.
Ewidencję prowadzą kierownicy szkół podstawowych w księgach ewidencji dzieci, sporządzonych według ustalonego wzoru. Ewidencja obejmuje wszystkie dzieci w wieku od 6 do 17 lat, które zamieszkałe są w obwodzie danej szkoły niezależnie od tego, czy dzieci te uczęszczają do tej czy innej szkoły, czy też nie wypełniają obowiązku szkolnego.
2.
Podstawą do wpisania dziecka do księgi ewidencji dzieci jest informacja (§ 3) organu ewidencji i kontroli ruchu ludności o zameldowaniu dziecka w danej miejscowości.
3.
Podstawą do skreślenia dziecka z księgi ewidencji dzieci danej szkoły jest zawiadomienie o przyjęciu dziecka do szkoły, nadesłane przez kierownika tej szkoły, w której obwodzie zostało ono zameldowane.
§  3.
1.
Organy ewidencji i kontroli ruchu ludności prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, prezydiów rad narodowych osiedli oraz biura gromadzkich rad narodowych sporządzają na podstawie zapisów w rejestrach mieszkańców i przekazują szkołom podstawowym, a w odniesieniu do miejscowości nie objętych siecią szkolną - wydziałom oświaty i kultury (inspektoratom oświaty), następujące dane:
1)
corocznie w terminie do dnia 31 stycznia - imienny wykaz dzieci, które w bieżącym roku kalendarzowym kończą 6 lat i są zameldowane według stanu na dzień 1 stycznia na pobyt stały w obwodzie danej szkoły,
2)
na bieżąco - zawiadomienie zawierające nazwisko i imię dziecka kończącego w bieżącym roku kalendarzowym 6 do 17 lat, imię jego ojca oraz adres i datę zameldowania dziecka w obwodzie danej szkoły.
2.
Organy ewidencji i kontroli ruchu ludności prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydiów dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw przesyłają informacje, o których mowa w ust. 1 (bez podziału na obwody szkolne), bezpośrednio właściwym miejscowo inspektoratom oświaty. Inspektoraty oświaty przekazują otrzymane informacje właściwym szkołom.
3.
Informacja o zameldowaniu na pobyt czasowy powinna obejmować tylko te dzieci, które zostały zameldowane na pobyt dłuższy niż 30 dni w okresie od 1 września do 31 maja następnego roku kalendarzowego. W miejscowościach, w których obowiązują szczególne przepisy meldunkowe, z wyjątkiem miejscowości na terenie województwa warszawskiego, informacja o zameldowaniu na pobyt czasowy powinna obejmować tylko te dzieci, które zameldowano na pobyt czasowy wynoszący ponad dwa miesiące w okresie od 1 września do 31 maja następnego roku kalendarzowego,
§  4.
W celu dostarczenia organom ewidencji i kontroli ruchu ludności danych niezbędnych do wykonywania zadań określonych w ust. 1 wydziały oświaty i kultury (inspektoraty oświaty) przekazują tym organom aktualne informacje o zasięgu terenowym poszczególnych obwodów szkolnych.
§  5.
1.
Kierownicy szkół, biorąc za podstawę informacje, o których mowa w § 3, zakładają corocznie w miesiącu lutym ewidencję dzieci kończących w bieżącym roku kalendarzowym 6 lat oraz aktualizują imienne spisy dzieci wszystkich roczników objętych ewidencją. Ponadto w terminie do 15 września kierownicy szkół odnotowują w księdze ewidencji dzieci przebieg wypełniania przez te dzieci obowiązku szkolnego.
2.
Podstawą do oceny frekwencji uczniów na obowiązkowych zajęciach szkolnych jest prowadzony w każdej szkole rejestr uczniów, w którym nauczyciel jest obowiązany odnotowywać codziennie nieobecność uczniów.
3.
Ewidencję wszystkich dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły prowadzi się w jednej księdze, przeznaczając dla dzieci każdego rocznika odpowiednią liczbę stron.
§  6.
Ewidencję dzieci zamieszkałych na terenie nie objętym siecią szkolną (nie należącym do żadnego obwodu szkolnego) prowadzi wydział oświaty i kultury (inspektorat oświaty). Wydział oświaty i kultury (inspektorat oświaty) może zlecić prowadzenie tej ewidencji kierownikom szkół, których obwody graniczą z terenem nie objętym siecią szkolną.
§  7.
1.
W celach kontrolnych dla zebrania w drodze bezpośredniej danych o wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły lub w określonej miejscowości (gromadzie, mieście, osiedlu, dzielnicy) może być przeprowadzona w miarę potrzeby, nie częściej jednak niż jeden raz w ciągu roku, kontrola powszechności nauczania, polegająca na odwiedzaniu poszczególnych domów (mieszkań) i zbieraniu informacji o wypełnianiu obowiązku szkolnego przez zamieszkałe w tych domach (mieszkaniach) dzieci w wieku szkolnym.
2.
Kontrolę taką zarządzają prezydia gromadzkich (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, rad narodowych miast stanowiących powiaty, dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw oraz rad narodowych osiedli - z inicjatywy własnej, na wniosek kierownika szkoły lub na polecenie prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
3.
W kontroli, o której mowa w ust. 1, mogą brać udział nauczyciele, członkowie komitetów rodzicielskich i aktywu rodzicielskiego oraz miejscowych organizacji społecznych.
4.
Po przeprowadzeniu kontroli prezydia rad narodowych oraz szkoły dokonują oceny przebiegu i wyników kontroli oraz podejmują środki zmierzające do pełnej realizacji powszechności nauczania.
§  8.
Biura gromadzkich rad narodowych, właściwe do spraw oświaty organy prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, a w prezydiach rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, rad narodowych osiedli i dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty - organy wyznaczone przez te prezydia obowiązane są do badania przyczyn nieuczęszczania dzieci do szkoły, podejmowania inicjatywy zmierzającej do zapewnienia jak najkorzystniejszych warunków realizacji powszechności nauczania (budowa szkół oraz dróg i ścieżek prowadzących do szkół, organizowanie dowożenia dzieci do szkół, popieranie akcji dożywiania w szkołach itp.) oraz do przedstawiania odpowiednich wniosków.
§  9.
Prezydia gromadzkich (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, rad narodowych miast stanowiących powiaty, dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw oraz rad narodowych osiedli rozpatrują wnioski, o których mowa w § 8, i dokonują w terminie do końca października każdego roku oceny realizacji powszechności nauczania.
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 21 lipca 1959 r. w sprawie zasad wykonywania przez właściwe organy prezydiów rad narodowych oraz szkoły zadań w zakresie kontroli wypełniania obowiązku szkolnego (Monitor Polski Nr 69, poz. 357).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1968 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.4.23

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady wykonywania przez organy prezydiów rad narodowych oraz przez szkoły zadań w zakresie kontroli wypełniania obowiązku szkolnego.
Data aktu: 13/01/1968
Data ogłoszenia: 01/02/1968
Data wejścia w życie: 01/02/1968