Nadanie statutu organizacji "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 lipca 1967 r.
w sprawie nadania statutu organizacji "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej".

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 23, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organizacji "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej", zwanej dalej w skrócie "ORMO", nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT OCHOTNICZEJ REZERWY MILICJI OBYWATELSKIEJ

§ 1.
1.
Jednostki ORMO tworzone według miejsca pracy ich członków (jednostki zakładowe) obejmują swoim działaniem teren zakładu pracy i przylegającą okolicę. Jednostki te mogą obejmować swoim działaniem również inne określone miejsca.
2.
Jednostki tworzone według miejsca zamieszkania ich członków (jednostki terenowe) obejmują swoim działaniem miasto, dzielnicę, osiedle, gromadę lub wieś.
3.
Stosownie do potrzeb mogą być tworzone specjalistyczne jednostki ORMO, jak np. jednostki do spraw ruchu drogowego, ochrony bezpieczeństwa i porządku na wodach, na kolejach, do spraw dzieci zaniedbanych.
§  2.
1.
Na czele jednostki ORMO stoi komendant.
2.
Komendant jednostki i jego zastępca wybierani są na okres 3 lat w głosowaniu jawnym, na zebraniu członków jednostki. Wyboru dokonuje się zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania.
3.
Wybór komendanta i jego zastępcy wymaga zatwierdzenia przez właściwy społeczny komitet ORMO.
§  3.
1.
Komendant jednostki ORMO kieruje bezpośrednio całokształtem działalności jednostki i obowiązany jest składać okresowe sprawozdania społecznemu komitetowi ORMO.
2.
Komendant działający na terenie wsi jest ponadto obowiązany współdziałać z sołtysem.
§  4.
Jeżeli komendant jednostki ORMO albo jego zastępca nie wykonuje swoich obowiązków lub wykonuje je niewłaściwie, właściwy terenowo społeczny komitet ORMO może zarządzić przeprowadzenie nowych wyborów.
§  5.
1.
Obywatel pragnący zostać członkiem ORMO powinien złożyć podanie o przyjęcie, życiorys oraz opinię polecającą, wystawioną przez organizację polityczną, społeczną albo zawodową lub przez dwóch członków ORMO albo innych godnych zaufania obywateli.
2.
Sprawa przyjęcia do ORMO powinna być omówiona i zadecydowana na zebraniu jednostki, do której kandydat ma być przyjęty. Głosowanie odbywa się w sposób jawny. Uchwała o przyjęciu zapada zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków jednostki i podlega zatwierdzeniu przez właściwy terenowo społeczny komitet ORMO.
3.
Jeżeli jednostka ORMO liczy mniej niż 3 członków, uchwałę o przyjęciu nowego członka podejmuje społeczny komitet ORMO.
4.
Akta osobowe członków ORMO przechowują właściwe terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej.
§  6.
1.
Osoba przyjęta na członka ORMO składa ustnie na zebraniu jednostki przyrzeczenie następującej treści:

"Ja (imię i nazwisko) przyrzekam uroczyście wiernie służyć Ojczyźnie w realizacji zadań, dla których powołana została Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej, a w szczególności:

- w miejscu pracy i zamieszkania oddziaływać wychowawczo na otoczenie i umacniać dyscyplinę społeczną,

- interweniować w razie ujawnienia przestępstwa lub wykroczenia, jak też w razie bezpośredniej groźby naruszenia porządku publicznego,

- udzielać obywatelom niezbędnej pomocy w razie katastrof i klęsk żywiołowych,

- przestrzegać dyscypliny organizacyjnej i sumiennie wykonywać polecenia przełożonych,

- w postępowaniu kierować się zasadami uczciwości i praworządności oraz strzec godności członka ORMO i dobrego imienia tej organizacji".

2.
Po odczytaniu przyrzeczenie powinno być podpisane przez składającego je i przez prowadzącego zebranie.
§  7.
Członek ORMO otrzymuje legitymację organizacyjną oraz ma prawo noszenia ubioru organizacyjnego i oznaki organizacyjnej w czasie wykonywania swych obowiązków.
§  8.
1.
Społeczne komitety ORMO, w zależności od potrzeb, zwołują zebrania członków ORMO w celu omówienia ich działalności i bieżących spraw.
2.
Członkom ORMO przysługuje prawo wypowiadania się na zebraniach w sprawach działalności ORMO oraz zgłaszania uwag i wniosków dotyczących w szczególności:
1)
pracy i postępowania każdego członka organizacji,
2)
podniesienia stanu porządku publicznego oraz likwidacji szkodnictwa i marnotrawstwa mienia społecznego.
3.
Członkowie ORMO powinni inicjować omawianie na zebraniach załóg w zakładach pracy wypadków naruszania obowiązujących przepisów porządkowych.
§  9.
1.
Członek ORMO, który działa w organizacji co najmniej 10 lat i ukończył 60 rok życia, staje się honorowym członkiem organizacji.
2.
Członkiem honorowym ORMO może zostać również długoletni działacz ORMO, który z uwagi na stan zdrowia nie jest w stanie wykonywać bezpośrednio zadań organizacyjnych, a także inna osoba, która szczególnie zasłużyła się w rozwoju ORMO.
3.
W obu wypadkach uznanie za honorowego członka ORMO następuje w trybie uchwały właściwego społecznego komitetu ORMO.
§  10.
Decyzję o wyróżnieniu członka ORMO podejmuje właściwy społeczny komitet ORMO na wniosek komendanta jednostki ORMO.
§  11.
1.
Decyzja o wymierzeniu członkowi ORMO kary za naruszenie dyscypliny organizacyjnej powinna być podjęta w trybie uchwały właściwej jednostki - po wysłuchaniu zainteresowanego członka.
2.
Uchwała zapada w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków jednostki.
3.
Uchwała podlega zatwierdzeniu przez społeczny komitet ORMO.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.45.227

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu organizacji "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej".
Data aktu: 15/07/1967
Data ogłoszenia: 11/08/1967
Data wejścia w życie: 11/08/1967