Pomoc i asysta organów Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 23 czerwca 1967 r.
w sprawie pomocy i asysty organów Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Na podstawie art. 43 § 2 pkt 1 i art. 48 § 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151) oraz w związku z przepisami art. 765 § 1 i art. 811 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy Milicji Obywatelskiej udzielają pomocy organom egzekucyjnym oraz osobom wykonującym czynności egzekucyjne (komornikom, egzekutorom, poborcom skarbowym) w razie:
1)
natrafienia przez nie na opór osoby, która uniemożliwia lub utrudnia przeprowadzenie egzekucji,
2)
istnienia uzasadnionego przypuszczenia, że organ egzekucyjny lub osoba wykonująca czynności egzekucyjne na taki opór natrafi.
2.
Ilekroć w dalszych przepisach mówi się o "organie egzekucyjnym", należy przez to rozumieć również osobę wykonującą czynności egzekucyjne (komornika, egzekutora, poborcę skarbowego).
§  2.
1.
Organ Milicji Obywatelskiej, właściwy ze względu na miejsce prowadzenia egzekucji, udziela pomocy organowi egzekucyjnemu na podstawie pisemnego wezwania.
2.
W pilnych przypadkach udziela się pomocy również na wezwanie ustne lub telefoniczne; organ Milicji Obywatelskiej nie wstrzymując udzielenia pomocy może zażądać potwierdzenia wezwania na piśmie.
3.
W pilnych przypadkach obowiązek udzielenia pomocy ciąży także na funkcjonariuszach patrolu milicyjnego pełniącego służbę w pobliżu miejsca egzekucji.
§  3.
1.
Funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej udzielający pomocy powinien w razie wątpliwości ustalić, czy organ egzekucyjny uprawniony jest do przeprowadzenia egzekucji; w tym celu może on żądać okazania właściwego zaświadczenia lub legitymacji służbowej.
2.
Funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej nie jest uprawniony do badania, czy egzekucja jest zasadna i celowa, ani też do dokonywania jakichkolwiek czynności wykraczających poza zakres pomocy.
§  4.
Pomoc organu Milicji Obywatelskiej polega na towarzyszeniu organowi egzekucyjnemu, zapewnieniu mu osobistego bezpieczeństwa, umożliwieniu wykonywania czynności egzekucyjnych, w szczególności przez przymusowe usunięcie osoby uniemożliwiającej lub utrudniającej wykonanie tych czynności, oraz na zapewnieniu porządku w miejscu przeprowadzania egzekucji.
§  5.
1.
Z przebiegu czynności wymienionych w § 4 funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej składa notatkę służbową przełożonemu.
2.
W notatce podaje się miejsce, czas trwania i rodzaj egzekucji, nazwisko osoby, przeciwko której egzekucja była skierowana, nazwę organu egzekucyjnego i nazwisko osoby, która wykonywała czynności egzekucyjne, czynności wykonane w ramach pomocy oraz ewentualne uwagi własne.
§  6.
Gdy funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej udzielający pomocy stwierdzi popełnienie przestępstwa, a w szczególności - użycie przemocy lub groźby bezprawnej dla zmuszenia organu egzekucyjnego do zaniechania czynności egzekucyjnych (art. 129 Kodeksu karnego), jego znieważenie (art. 132 § 1 Kodeksu karnego) lub czynną napaść na niego (art. 133 § 1 Kodeksu karnego), powinien zabezpieczyć ewentualne ślady i dowody przestępstwa i postąpić dalej w sposób wskazany w Kodeksie postępowania karnego.
§  7.
1.
Jeżeli egzekucja jest prowadzona w obrębie budynków lub pomieszczeń zajmowanych przez organ Milicji Obywatelskiej albo pozostających pod jego zarządem budynków (pomieszczeń), do których wstęp jest dozwolony tylko za okazaniem przepustki, organ Milicji Obywatelskiej udziela organowi egzekucyjnemu asysty.
2.
Do asystowania przy czynnościach egzekucyjnych wyznacza się funkcjonariuszy w stopniu oficera lub podoficera - w zależności od stopnia służbowego funkcjonariusza, przeciw któremu ma być prowadzona egzekucja. Funkcjonariuszy do asystowania wyznacza komendant (kierownik) jednostki, która zajmuje budynek (pomieszczenie) lub pod której zarządem budynek (pomieszczenie) pozostaje, na podstawie zawiadomienia o mającej nastąpić egzekucji.
3.
Obowiązkiem asystującego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej jest towarzyszenie organowi egzekucyjnemu w celu umożliwienia przeprowadzenia czynności egzekucyjnych.
4.
Przepisy §§ 3 i 5 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 czerwca 1956 r. w sprawie służby asystencyjnej organów Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Monitor Polski Nr 59, poz. 714).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.37.182

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pomoc i asysta organów Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.
Data aktu: 23/06/1967
Data ogłoszenia: 07/07/1967
Data wejścia w życie: 07/07/1967