Zasady stosowania mandatów karnych przez członków resortowej służby przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych resortu Ministra Przemysłu Chemicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 30 sierpnia 1966 r.
w sprawie zasad stosowania mandatów karnych przez członków resortowej służby przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych resortu Ministra Przemysłu Chemicznego.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79 i Nr 69 poz. 434, z 1961 r. Nr 7, poz. 46 oraz z 1966 r. Nr 23, poz. 149) i § 2 ust. 1, 2 i 4 zarządzenia nr 201 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 października 1961 r. w sprawie nadania niektórym organom administracji państwowej uprawnień do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatu karnego (Monitor Polski z 1961 r. Nr 78, poz. 327 i z 1963 r. Nr 68, poz. 338) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych uprawnieni są członkowie resortowej służby przeciwpożarowej zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych w resorcie Ministra Przemysłu Chemicznego.
§  2.
Nakładanie i ściąganie grzywien w drodze mandatu karnego może być stosowane tylko na podstawie imiennego upoważnienia wydanego na piśmie przez przełożoną władzę służbową i tylko za oznaczone w upoważnieniu wykroczenia przeciwko przepisom o ochronie przeciwpożarowej. Wykaz wykroczeń przeciwko przepisom o ochronie przeciwpożarowej stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Przełożoną władzą służbową, upoważnioną do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatu karnego, jest Główny Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej w Ministerstwie Przemysłu Chemicznego.
§  4.
Jednostki organizacyjne resortu Ministra Przemysłu Chemicznego, w których zatrudnieni są członkowie resortowej służby przeciwpożarowej uprawnieni do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatu karnego, powinny przekazywać wpływy z mandatów karnych na dochody budżetu terenowego właściwych terytorialnie prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty lub wyłączonych z województw) rad narodowych oraz składać im miesięczne sprawozdania opisowe z przebiegu wymierzania kar mandatowych. Sprawozdania obejmować powinny liczbę mandatów nałożonych, wykroczenia, za jakie je nałożono, i globalną kwotę ściągniętych mandatów.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKROCZENIA PRZECIWKO PRZEPISOM O OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ, ZA KTÓRE CZŁONKOWIE RESORTOWEJ SŁUŻBY PRZECIWPOŻAROWEJ UPOWAŻNIENI SĄ DO NAKŁADANIA I ŚCIĄGANIA GRZYWIEN W DRODZE MANDATU KARNEGO

I.

Wykroczenia przeciwko przepisom o zapobieganiu pożarom w budynkach i na budowach:

1)
nieutrzymywanie przez użytkowników i zarządzających nieruchomościami w należytym stanie sprzętu pożarniczego, urządzeń wodnych oraz swobodnego dostępu do nich i budynków;
2)
przechowywanie i gromadzenie na strychach oraz innych nie przeznaczonych do zamieszkania częściach budynków mieszkalnych posiadających nieogniotrwałą podłogę lub strop i konstrukcję dachową jakichkolwiek przedmiotów i materiałów łatwopalnych;
3)
gromadzenie w korytarzach piwnicznych oraz na klatkach schodowych jakichkolwiek przedmiotów w sposób utrudniający przejście;
4)
gromadzenie pod zewnętrznymi ścianami budynków materiałów łatwopalnych;
5)
wysypywanie popiołu lub żarzących się węgli w odległości mniejszej niż 30 m od budynków drewnianych;
6)
palenie ognisk, spalanie śmieci i odpadków w obrębie budynków drewnianych lub w pobliżu materiałów łatwopalnych;
7)
pozostawianie w zakładach pracy czyściwa do maszyn oraz natłuszczonych szmat bez zabezpieczenia ich w szczelnie zamykanych naczyniach blaszanych;
8)
gromadzenia w tartakach, stolarniach i innych zakładach obróbki drewna wiórów i trocin ponad produkcję dzienną;
9)
palenie tytoniu oraz używanie ognia otwartego na strychach i w piwnicach oraz w tych zabudowaniach gospodarskich, w których istnieje możliwość spowodowania pożaru od otwartego ognia, jak również w zakładach pracy w miejscach ustalonych przez kierownictwo zakładu;
10)
rzucanie nie zgaszonych niedopałków papierosów i zapałek do koszów na odpadki;
11)
rozgrzewanie smoły i asfaltu w kotłach nie zaopatrzonych w pokrywę oraz łopatę, bez uprzedniego przygotowania piasku do gaszenia i w odległości mniejszej niż 10 m od budynków ogniotrwałych, a 30 m od budynków drewnianych;
12)
pozostawienie dzieci w okolicznościach umożliwiających im wzniecenie pożaru;
13)
zawieszanie przewodów elektrycznych bezpośrednio na hakach lub gwoździach, owijanie żarówek papierem lub tkaniną oraz dokonywania napraw i przeróbek instalacji i urządzeń elektrycznych przez osoby nie posiadające do tego właściwych uprawnień oraz naprawianie korków (bezpieczników) i stopek;
14)
niezaopatrzenie budynków przez zarządzających i użytkowników w odpowiedni sprzęt ułatwiający zwalczanie pożarów.

Podstawa prawna: art. 29 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) oraz §§ 1, 2, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 28 sierpnia 1951 r. w sprawie zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów w budynkach i na budowach (Dz. U. Nr 49, poz. 360).

II.

Wykroczenia przeciwko przepisom o zapobieganiu pożarom lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk:

1)
porzucanie na terenie lasów, wrzosowisk, suchych łąk i torfowisk oraz w odległości do 100 m od nich nie ugaszonych zapałek i niedopałków papierosów;
2)
rozniecanie na terenach wymienionych w pkt 1 ognisk, pozostawianie lub przenoszenie palących się lub tlących przedmiotów, korzystanie z otwartego płomienia, jak również spalania pokrywy gleby i pozostałości roślinnych;
3)
przejazd przez wymienione w pkt 1 tereny ciągnikiem bez zabezpieczenia rur wydechowych iskrochronami;
4)
gromadzenie materiałów łatwopalnych w sąsiedztwie torów kolejowych w odległości do 50 m od pasa ochronnego przeciwpożarowego lub od dróg publicznych.

Podstawa prawna: art. 29 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) oraz § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14 lipca 1951 r. w sprawie zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk (Dz. U. Nr 40, poz. 303).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.47.236

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady stosowania mandatów karnych przez członków resortowej służby przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych resortu Ministra Przemysłu Chemicznego.
Data aktu: 30/08/1966
Data ogłoszenia: 14/09/1966
Data wejścia w życie: 14/09/1966