Rozpowszechnianie projektów typowych dla indywidualnego budownictwa na wsi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ORAZ ROLNICTWA
z dnia 12 maja 1966 r.
w sprawie rozpowszechniania projektów typowych dla indywidualnego budownictwa na wsi.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały nr 320 Rady Ministrów z dnia 7 października 1964 r. w sprawie tworzenia terenowych zespołów usług projektowych, przy wydziałach budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr 72, poz. 336) i art. 72 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się instrukcję w sprawie kolportażu i warunków nabywania projektów typowych dla indywidualnego budownictwa na wsi oraz rozpowszechniania informacji o stosowaniu tych projektów, stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia. Instrukcję tę obowiązane są stosować organy administracji budowlanej prezydiów rad narodowych, terenowe zespoły usług projektowych oraz Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Wiejskiego.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 28 lipca 1960 r. w sprawie rozpowszechniania projektów typowych dla budownictwa wiejskiego indywidualnego, spółdzielczego i kółek rolniczych (Monitor Polski Nr 71, poz. 332).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE KOLPORTAŻU I WARUNKÓW NABYWANIA PROJEKTÓW TYPOWYCH DLA INDYWIDUALNEGO BUDOWNICTWA NA WSI ORAZ ROZPOWSZECHNIANIA INFORMACJI O STOSOWANIU TYCH PROJEKTÓW

1.

Rozpowszechnianie i warunki dostawy projektów typowych.

§  1.
1.
Sprzedaż projektów typowych przeznaczonych do stosowania w budownictwie indywidualnym na wsi powinny prowadzić terenowe zespoły usług projektowych przy wydziałach budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów powiatowych rad narodowych, zwane dalej "zespołami".
2.
W powiatach, w których nie powołano zespołów, bądź w powiatach, w których nie ma siedziby zespołu, sprzedaż projektów typowych wymienionych w ust. 1 powinny prowadzić wydziały budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów powiatowych rad narodowych, zwane dalej "wydziałami".
§  2.
Projekty typowe przeznaczone do stosowania w budownictwie indywidualnym na wsi dostarcza zespołom i wydziałom Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Wiejskiego w Warszawie, zwane dalej "Biurem". Biuro dostarcza projekty na podstawie pisemnej umowy komisu stosownie do zamówień, określających ilość i rodzaj potrzebnych projektów oraz ich numery. W miarę sprzedaży zapasy projektów w punktach komisowych powinny być bieżąco uzupełniane.
§  3.
1.
Projekty typowe należy sprzedawać po cenach określonych na każdym egzemplarzu projektu.
2.
Za sprzedane projekty jednostkom prowadzącym sprzedaż przysługuje prowizja w wysokości 15% wartości sprzedaży.
3.
W wydziałach prowizja przeznaczona jest dla pracownika wyznaczonego do prowadzenia sprzedaży komisowej.
§  4.
Wpływy uzyskane z komisowej sprzedaży projektów należy odprowadzać, po potraceniu należnej prowizji (§ 3 ust. 2), na rachunek bankowy Biura nr 110-813 w Banku Rolnym, Oddział Wojewódzki w Warszawie, co najmniej raz w miesiącu, najpóźniej do dnia 3 następnego miesiąca.
§  5.
Jeżeli zespół bądź wydział zakupi projekty do dalszego rozpowszechniania i ureguluje należność przy odbiorze, Biuro udzieli dodatkowej prowizji w wysokości 10%, tj. razem w wysokości 25%.
§  6.
Wydziały i zespoły prowadzące komisową sprzedaż projektów typowych obowiązane są potwierdzać i uzgadniać z Biurem co najmniej dwa razy w roku posiadany zapas projektów oraz stan rozliczeń z tytułu sprzedaży.
§  7.
Biuro ma prawo do przeprowadzania kontroli w poszczególnych punktach sprzedaży komisowej stanu zapasów projektów typowych oraz terminowości odprowadzania wpływów ze sprzedaży.
§  8.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem rozpowszechniania projektów typowych sprawują:
1)
nad wydziałami - wydziały budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów wojewódzkich rad narodowych,
2)
nad zespołami - wydziały budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów powiatowych rad narodowych.

2.

Propaganda i informacja techniczna o rozwiązaniach typowych.

§  9.
Biuro zapewni w każdym roku kalendarzowym przygotowanie, druk i rozpowszechnianie materiałów informacyjno-reklamowych o projektach typowych w postaci: katalogów, plakatów, ulotek itp. Szczególny nacisk powinien być położony na propagandę nowych, a tym samym mało znanych w terenie opracowań projektowych.
§  10.
1.
Zespoły i wydziały prowadzące sprzedaż komisową projektów typowych zobowiązane są do odpowiedniej ekspozycji materiałów propagandowych dostarczanych przez Biuro, jak również do podejmowania z własnej inicjatywy propagandy rozwiązań typowych.
2.
Zespoły i wydziały stworzą warunki umożliwiające zainteresowanym zapoznanie się z rozpowszechnianymi projektami typowymi oraz udzielą niezbędnych objaśnień i pomocy przy wyborze projektu uwzględniającego w maksymalnym stopniu potrzeby gospodarki rolnej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.24.124

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozpowszechnianie projektów typowych dla indywidualnego budownictwa na wsi.
Data aktu: 12/05/1966
Data ogłoszenia: 27/05/1966
Data wejścia w życie: 28/06/1966