Rozpowszechnianie projektów typowych dla indywidualnego budownictwa na wsi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ORAZ ROLNICTWA
z dnia 12 maja 1966 r.
w sprawie rozpowszechniania projektów typowych dla indywidualnego budownictwa na wsi.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały nr 320 Rady Ministrów z dnia 7 października 1964 r. w sprawie tworzenia terenowych zespołów usług projektowych, przy wydziałach budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr 72, poz. 336) i art. 72 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się instrukcję w sprawie kolportażu i warunków nabywania projektów typowych dla indywidualnego budownictwa na wsi oraz rozpowszechniania informacji o stosowaniu tych projektów, stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia. Instrukcję tę obowiązane są stosować organy administracji budowlanej prezydiów rad narodowych, terenowe zespoły usług projektowych oraz Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Wiejskiego.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 28 lipca 1960 r. w sprawie rozpowszechniania projektów typowych dla budownictwa wiejskiego indywidualnego, spółdzielczego i kółek rolniczych (Monitor Polski Nr 71, poz. 332).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE KOLPORTAŻU I WARUNKÓW NABYWANIA PROJEKTÓW TYPOWYCH DLA INDYWIDUALNEGO BUDOWNICTWA NA WSI ORAZ ROZPOWSZECHNIANIA INFORMACJI O STOSOWANIU TYCH PROJEKTÓW

1.

Rozpowszechnianie i warunki dostawy projektów typowych.

§  1.
1.
Sprzedaż projektów typowych przeznaczonych do stosowania w budownictwie indywidualnym na wsi powinny prowadzić terenowe zespoły usług projektowych przy wydziałach budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów powiatowych rad narodowych, zwane dalej "zespołami".
2.
W powiatach, w których nie powołano zespołów, bądź w powiatach, w których nie ma siedziby zespołu, sprzedaż projektów typowych wymienionych w ust. 1 powinny prowadzić wydziały budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów powiatowych rad narodowych, zwane dalej "wydziałami".
§  2.
Projekty typowe przeznaczone do stosowania w budownictwie indywidualnym na wsi dostarcza zespołom i wydziałom Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Wiejskiego w Warszawie, zwane dalej "Biurem". Biuro dostarcza projekty na podstawie pisemnej umowy komisu stosownie do zamówień, określających ilość i rodzaj potrzebnych projektów oraz ich numery. W miarę sprzedaży zapasy projektów w punktach komisowych powinny być bieżąco uzupełniane.
§  3.
1.
Projekty typowe należy sprzedawać po cenach określonych na każdym egzemplarzu projektu.
2.
Za sprzedane projekty jednostkom prowadzącym sprzedaż przysługuje prowizja w wysokości 15% wartości sprzedaży.
3.
W wydziałach prowizja przeznaczona jest dla pracownika wyznaczonego do prowadzenia sprzedaży komisowej.
§  4.
Wpływy uzyskane z komisowej sprzedaży projektów należy odprowadzać, po potraceniu należnej prowizji (§ 3 ust. 2), na rachunek bankowy Biura nr 110-813 w Banku Rolnym, Oddział Wojewódzki w Warszawie, co najmniej raz w miesiącu, najpóźniej do dnia 3 następnego miesiąca.
§  5.
Jeżeli zespół bądź wydział zakupi projekty do dalszego rozpowszechniania i ureguluje należność przy odbiorze, Biuro udzieli dodatkowej prowizji w wysokości 10%, tj. razem w wysokości 25%.
§  6.
Wydziały i zespoły prowadzące komisową sprzedaż projektów typowych obowiązane są potwierdzać i uzgadniać z Biurem co najmniej dwa razy w roku posiadany zapas projektów oraz stan rozliczeń z tytułu sprzedaży.
§  7.
Biuro ma prawo do przeprowadzania kontroli w poszczególnych punktach sprzedaży komisowej stanu zapasów projektów typowych oraz terminowości odprowadzania wpływów ze sprzedaży.
§  8.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem rozpowszechniania projektów typowych sprawują:
1)
nad wydziałami - wydziały budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów wojewódzkich rad narodowych,
2)
nad zespołami - wydziały budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów powiatowych rad narodowych.

2.

Propaganda i informacja techniczna o rozwiązaniach typowych.

§  9.
Biuro zapewni w każdym roku kalendarzowym przygotowanie, druk i rozpowszechnianie materiałów informacyjno-reklamowych o projektach typowych w postaci: katalogów, plakatów, ulotek itp. Szczególny nacisk powinien być położony na propagandę nowych, a tym samym mało znanych w terenie opracowań projektowych.
§  10.
1.
Zespoły i wydziały prowadzące sprzedaż komisową projektów typowych zobowiązane są do odpowiedniej ekspozycji materiałów propagandowych dostarczanych przez Biuro, jak również do podejmowania z własnej inicjatywy propagandy rozwiązań typowych.
2.
Zespoły i wydziały stworzą warunki umożliwiające zainteresowanym zapoznanie się z rozpowszechnianymi projektami typowymi oraz udzielą niezbędnych objaśnień i pomocy przy wyborze projektu uwzględniającego w maksymalnym stopniu potrzeby gospodarki rolnej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.24.124

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozpowszechnianie projektów typowych dla indywidualnego budownictwa na wsi.
Data aktu: 12/05/1966
Data ogłoszenia: 27/05/1966
Data wejścia w życie: 28/06/1966