Znaki wodne i wodne urządzenia pomiarowe.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 1 lipca 1964 r.
w sprawie znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych.

Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
Znaki wodne i wodne urządzenia pomiarowe służą do kontroli warunków pozwolenia wodnoprawnego oraz do prowadzenia regularnych obserwacji hydrograficznych na rzekach, potokach i jeziorach.
§  2.
Określa się następujące rodzaje znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych:
1)
znaki wodne wskazujące najwyższy lub najniższy dozwolony stan wody, jak klamry, bolce, pale,
2)
wodne urządzenia pomiarowe służące do pomiarów:
a)
poziomu wody, jak łaty wodowskazowe, wodowskazy, limnigrafy, telelimnigrafy,
b)
przepływu wody, jak przelewy pomiarowe lub kanały,
c)
wielkości poboru wody powierzchniowej i podziemnej oraz ilości odprowadzanych ścieków, jak wodomierze, przelewy pomiarowe lub kanały,
d)
filtracji, jak piezometry, przelewy pomiarowe,
e)
składu fizycznego i chemicznego, temperatury, i skażeń promieniotwórczych wody i ścieków.
§  3.
1.
Znaki wodne ustawia się w miejscach łatwo dostępnych w taki sposób, aby mogły spełniać swoje zadania, a w szczególności aby:
1)
stykały się one bezpośrednio z wodą,
2)
był zapewniony dostęp dla ich obserwacji,
3)
były one chronione przed zmianą miejsca ustawienia oraz przed zniszczeniem.
2.
Znaki wodne ustawia się w nawiązaniu do reperów państwowej sieci niwelacyjnej,
§  4.
1.
Przy urządzeniu do piętrzenia wody ustawia się jeden znak wodny. Jeżeli urządzenie takie znajduje się w odległości większej niż 500 m od zakładu albo wykonanie niwelacji między urządzeniem a zakładem jest utrudnione, ustawia się dwa znaki wodne; w takich wypadkach jeden znak wodny ustawia się przy urządzeniu do piętrzenia, a drugi przy zakładzie.
2.
Jeżeli z jednego kanału roboczego korzysta kilka zakładów, znak wodny ustawia się dla każdego z tych zakładów.
§  5.
Jeżeli w pozwoleniu wodnoprawnym zastrzeżono, że stan wody ma być utrzymany na określonym najniższym poziomie, znak wodny powinien być tak ustawiony, by wskazywał również ten najniższy dozwolony stan wody. Do określenia najniższego stanu wody może być ustawiony osobny znak wodny.
§  6.
Właściwy organ administracji wodnej może - w zależności od warunków miejscowych - ustalić w pozwoleniu wodnoprawnym sposób ustawiania znaków wodnych inny niż przewidziany w niniejszym zarządzeniu.
§  7.
Wodne urządzenia pomiarowe ustawia się lub zakłada w miejscach i w sposób określony w projekcie budowlanym danego obiektu budowlanego gospodarki wodnej. W braku projektu budowlanego stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 1.
§  8.
Osoba uprawniona, określona w pozwoleniu wodnoprawnym, obowiązana jest do korzystania ze znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych zgodnie z ich przeznaczeniem, do prowadzenia systematycznej obserwacji i odczytów oraz do notowania i przechowywania wyników tych obserwacji i odczytów, a także do utrzymywania ich w należytym stanie technicznym, zabezpieczającym w szczególności przed zniszczeniem, zmniejszeniem trwałości i możliwości obserwacji.
§  9.
Stosownie do art. 172 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) traci moc rozporządzenie Ministra Robót Publicznych z dnia 25 kwietnia 1923 r. w przedmiocie kształtu znaków wodnych dla zakładów wodnych i urządzeń piętrzących wodę oraz sposobu ich ustawienia (Dz. U. Nr 80, poz. 631).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024