Powoływanie biegłych w postępowaniu wodnoprawnym.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 11 marca 1964 r.
w sprawie powoływania biegłych w postępowaniu wodnoprawnym.

Na podstawie art. 148 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
W postępowaniu wodnoprawnym powołuje się biegłych spośród osób wpisanych na listę biegłych.
§  2.
1.
Na listę biegłych może być wpisana osoba, która spełnia jeden z następujących warunków:
1)
posiada dyplom wyższej szkoły z zakresu budownictwa wodnego, melioracji, geologii, hydrologii, chemii lub inżynierii sanitarnej oraz co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w danej specjalności,
2)
posiada uprawnienia budowlane do sporządzania projektów budowlanych i kierowania robotami w zakresie budownictwa wodnego, melioracji lub inżynierii sanitarnej, wydane na podstawie przepisów prawa budowlanego,
3)
posiada uprawnienia do prowadzenia prac geologicznych w zakresie wód podziemnych, wydane na podstawie przepisów prawa geologicznego.
2.
Wpis na listę biegłych następuje na wniosek osoby spełniającej jeden z warunków określonych w ust. 1.
3.
O wpisie na listę biegłych decyduje organ administracji wodnej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  3.
1.
Listę biegłych dla każdego województwa (miasta wyłączonego z województwa) prowadzi organ administracji wodnej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Listę biegłych ogłasza się w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Kopię listy biegłych należy przesłać do Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej, który prowadzi centralną listę biegłych.
§  4.
Biegły wpisany na listę w jednym z województw może być wyznaczony w charakterze biegłego do udziału w postępowaniu wodnoprawnym, prowadzonym na obszarze innego województwa.
§  5.
1.
Organ administracji wodnej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) skreśli biegłego z listy w razie:
1)
śmierci,
2)
zgłoszenia wniosku o skreślenie,
3)
utraty obywatelstwa,
4)
utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych lub prawa wykonywania zawodu,
5)
ubezwłasnowolnienia,
6)
gdy biegły nie daje rękojmi należytego wykonywania powierzonych mu obowiązków.
2.
O skreśleniu biegłego z listy należy zawiadomić Centralny Urząd Gospodarki Wodnej.
§  6.
W razie konieczności zasięgnięcia opinii w specjalnościach nie wymienionych w § 2 ust. 1 biegłym w postępowaniu wodnoprawnym może być osoba nie wpisana na listę biegłych, która w swojej specjalności:
1)
posiada dyplom szkoły wyższej i co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową lub
2)
posiada uprawnienia budowlane do sporządzania projektów budowlanych i kierowania robotami.
§  7.
Biegłym w postępowaniu wodnoprawnym może być także osoba, będąca samodzielnym pracownikiem nauki w określonej specjalności.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024