Wykonywanie za pomocą statków powietrznych usług lotniczych innych niż przewóz lotniczy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 22 lutego 1964 r.
w sprawie wykonywania za pomocą statków powietrznych usług lotniczych innych niż przewóz lotniczy.

Na podstawie art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 32, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do wykonywanych za pomocą statków powietrznych usług lotniczych innych niż przewóz lotniczy, zwanych dalej "usługami", wymagających uzyskania zezwolenia na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu, zalicza się w szczególności:
1)
dokonywanie zabiegów ochrony roślin przy użyciu środków chemicznych, rozsiewanie nawozów sztucznych, rozsiewanie ziarna itp.,
2)
dokonywanie zrzutu ulotek,
3)
holowanie reklam, tzw. pisanie na niebie za pomocą smugi dymu i podobną działalność reklamową,
4)
stosowanie śmigłowców jako dźwigów powietrznych w budownictwie i w transporcie,
5)
zwiad lotniczy (wykrywanie zatorów lodowych, ławic rybnych itp.) i służbę patrolową (kontrola instalacji naziemnych itp.),
6)
lotniczą akcję przeciwpożarową (patrolowanie, gaszenie pożarów itp.),
7)
sprawozdawczą i dyspozytorską obsługę imprez sportowych i innych,
8)
lotniczą akcję sanitarną oraz poszukiwawczo-ratowniczą,
9)
wykonywanie zdjęć lotniczych dla celów fotogrametrycznych i innych.
§  2.
Zezwolenie na wykonywanie usług może otrzymać organizacja państwowa albo społeczna lub osoba prawna, posiadająca odpowiednie środki zapewniające bezpieczne, prawidłowe i zgodne z techniką lotniczą oraz bezpieczeństwem ruchu lotniczego wykonywanie tych usług, a w szczególności:
1)
odpowiednio wyszkolony personel lotniczy,
2)
przystosowany do wykonywania danych usług sprzęt lotniczy oraz urządzenia naziemne.
§  3.
1.
Zezwolenie może być udzielone:
1)
na stałe wykonywanie usług,
2)
na czas oznaczony,
3)
na jednorazowe odpłatne wykonanie określonej usługi.
2.
Zezwolenie na stałe wykonywanie usług może być udzielone przedsiębiorstwu (zakładowi) państwowemu lub organizacji społecznej, dla których wykonywanie usług jest wyłącznym lub jednym z podstawowych zadań.
3.
Utworzenie przez Ministra Komunikacji przedsiębiorstwa (zakładu) państwowego określonego w ust. 2 jest równoznaczne z udzieleniem mu zezwolenia na stałe wykonywanie usług.
4.
Zezwolenie może zawierać szczególne warunki i ograniczenia wykonywania usług.
§  4.
Odmowa wydania zezwolenia może nastąpić, jeżeli:
1)
nie są spełnione warunki określone w § 2,
2)
usługi, o których wykonanie ubiega się wnioskodawca, mogą być wykonane w takim samym zakresie przez przedsiębiorstwo (zakład) państwowe posiadające już zezwolenie na stałe wykonywanie usług.
§  5.
Zezwolenie może być cofnięte, uprawnienia wynikające z niego mogą być zawieszone lub mogą być do niego wprowadzone dodatkowe warunki i ograniczenia, jeżeli:
1)
w czasie wykonywania usług nie są spełniane warunki określone w § 2 lub
2)
usługi są wykonywane niezgodnie z warunkami lub ograniczeniami zezwolenia, lub
3)
stwierdzono, że przy wykonywaniu usług zostały naruszone przepisy prawa lotniczego lub przepisy wydane na jego podstawie.
§  6.
1.
Z wyjątkiem przewidzianym w ust. 2 zezwolenia na wykonywanie usług wydaje Minister Komunikacji.
2.
Nie wymaga zezwolenia Ministra Komunikacji jednorazowe wykonanie usług nieodpłatnie lub jednorazowe wykonanie akcji poszukiwawczo-ratowniczej.
3.
Wykonanie usługi określonej w ust. 2 może nastąpić po potwierdzeniu przyjęcia planu lotu lub zgłoszenia lotu przez organ ruchu lotniczego właściwy ze względu na siedzibę wnioskodawcy. W planie (zgłoszeniu) lotu należy w tym przypadku oprócz danych wymaganych przez odrębne przepisy podać rodzaj usługi oraz zleceniodawcę, na którego rzecz usługa ma być wykonana.
§  7.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1)
nazwę i adres wnioskodawcy,
2)
określenie rodzaju i charakteru podstawowej działalności wnioskodawcy,
3)
określenie rodzaju zamierzonych usług, a w razie ubiegania się o zezwolenie na jednorazowe wykonanie usługi - rodzaju usługi, miejsca i czasu jej wykonania,
4)
określenie sprzętu, który ma być używany przy wykonywaniu danego rodzaju usług,
5)
w przypadku usługi jednorazowej - określenie zleceniodawcy, na którego rzecz ma być wykonana usługa.
2.
Ministerstwo Komunikacji może żądać dodatkowych danych dotyczących wnioskodawcy oraz dowodów stwierdzających spełnienie warunków określonych w § 2.
§  8.
Organizacje państwowe lub społeczne oraz osoby prawne, zajmujące się w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia wykonywaniem usług, powinny w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia wystąpić z wnioskiem o udzielenie zezwolenia; w razie niewystąpienia z wnioskiem obowiązane są zaniechać wykonywania usług z upływem tego terminu.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.14.68

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonywanie za pomocą statków powietrznych usług lotniczych innych niż przewóz lotniczy.
Data aktu: 22/02/1964
Data ogłoszenia: 28/02/1964
Data wejścia w życie: 29/03/1964