Koordynacja działalności w zakresie zagospodarowania turystycznego kraju.

UCHWAŁA Nr 61
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1963 r.
w sprawie koordynacji działalności w zakresie zagospodarowania turystycznego kraju.

W celu zapewnienia prawidłowego zagospodarowania turystycznego kraju oraz koordynacji działalności w tym zakresie, przewidzianej w art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki (Dz. U. Nr 10, poz. 65) - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) 1
"urządzeniach turystyczno-wypoczynkowych" bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć obiekty budowlane przystosowane do świadczenia usług noclegowych, a także inne obiekty posiadające urządzenia służące do celów turystycznych i wypoczynkowych,
2)
"prezydiach wojewódzkich rad narodowych" - należy przez to rozumieć także prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
"wojewódzkich komitetach kultury fizycznej i turystyki" - należy przez to rozumieć komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  2.
1.
Zadania w zakresie urządzeń turystyczno-wypoczynkowych, zawarte w projektach wieloletnich planów inwestycyjnych ministerstw i jednostek równorzędnych, objęte planowaniem centralnym podlegają uzgodnieniu z Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Uzgodnienie zadań określonych w ust. 1 następuje po uprzednim ich zaopiniowaniu przez właściwe wojewódzkie komitety kultury fizycznej i turystyki w części dotyczącej poszczególnych województw.
3.
Centralna Rada Związków Zawodowych zatwierdza plany inwestycyjne w zakresie urządzeń wypoczynkowych podległych sobie instytucji, po uprzednim ich zaopiniowaniu przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.
4.
Zadania w zakresie urządzeń turystyczno-wypoczynkowych, zawarte w projektach wieloletnich terenowych planów inwestycyjnych, podlegają uzgodnieniu z właściwymi wojewódzkimi komitetami kultury fizycznej i turystyki.
§  3.
1.
Inwestorzy urządzeń turystyczno-wypoczynkowych przystosowanych do świadczenia usług noclegowych obowiązani są założenia projektowe tych inwestycji uzgadniać z właściwym miejscowo wojewódzkim komitetem kultury fizycznej i turystyki.
2.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może zastrzec przedstawienie sobie do uzgodnienia założeń projektowych inwestycji określonych rodzajów urządzeń turystyczno-wypoczynkowych.
§  4.
1.
Inwestorzy urządzeń turystyczno-wypoczynkowych:
1)
w powiatach posiadających szczególne walory turystyczno-wypoczynkowe,
2)
nad jeziorami i zbiornikami wody o powierzchni ponad 50 ha

- obowiązani są założenia projektowe tych inwestycji uzgadniać z właściwym miejscowo wojewódzkim komitetem kultury fizycznej i turystyki.

2.
Wykaz powiatów, o których mowa w ust. 1 pkt. 1, ustala załącznik do uchwały.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może na wniosek zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych uzupełnić w drodze zarządzenia wykaz, o którym mowa w ust. 2.
4.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może wydawać wytyczne w sprawie zagospodarowania turystycznego powiatów wymienionych w załączniku do uchwały.
5.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury określić miejscowości spośród objętych uchwałą nr 181 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie programu zagospodarowania turystycznego kraju dla turystyki zagranicznej w latach 1959-1962, w których założenia projektowe inwestycji turystyczno-wypoczynkowych podlegać będą uzgodnieniu z Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  5.
1.
Zgoda właściwego organu państwowego nadzoru budowlanego na zmianę sposobu użytkowania urządzenia turystyczno-wypoczynkowego może być udzielona po uprzednim uzgodnieniu przez użytkownika tej zmiany z właściwym wojewódzkim komitetem kultury fizycznej i turystyki, a w granicach morskiego pasa nadbrzeżnego - również z właściwym urzędem morskim.
2.
Zmiana przeznaczenia urządzenia turystyczno-wypoczynkowego, nie wymagająca zgody właściwego organu państwowego nadzoru budowlanego, może nastąpić po uprzednim uzgodnieniu przez użytkownika tej zmiany z właściwym wojewódzkim komitetem kultury fizycznej i turystyki.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki określi w terminie do dnia 31 marca 1963 r. zasady i tryb rejestracji urządzeń turystyczno-wypoczynkowych.
§  6.
Obowiązek uzgadniania, o którym mowa w §§ 2-5, dotyczy również organizacji spółdzielczych i społecznych, z wyjątkiem budownictwa wypoczynkowego instytucji podległych Centralnej Radzie Związków Zawodowych.
§  7.
1.
Zobowiązuje się właściwe organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych do wyznaczenia i oznakowania w terminie do dnia 30 kwietnia 1964 r. odpowiednich terenów pod obozowiska turystyczne w powiatach wymienionych w załączniku do uchwały.
2.
Wyznaczenie i oznakowanie terenów (ust. 1) na obszarze lasów powinno być dokonywane w porozumieniu z właściwymi okręgowymi zarządami lasów państwowych, na obszarze parków narodowych - z dyrektorami tych parków, w pobliżu wód - z właściwymi rejonami dróg wodnych, a w granicach morskiego pasa nadbrzeżnego - z właściwymi urzędami morskimi.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki określi w terminie do dnia 31 marca 1963 r. w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego warunki, jakim powinny odpowiadać tereny pod obozowiska turystyczne.
4.
Koszty oznakowania terenów pod obozowiska turystyczne będą pokrywane ze środków Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku.
§  8.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może ustalić w porozumieniu z Ministrem Oświaty wykaz miejscowości, w których organizowanie kolonii i obozów dla młodzieży szkolnej wymagać będzie uprzedniej zgody prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  9.
Prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki ustalą w terminie do dnia 15 marca 1963 r. wykaz jednostek osadniczych o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, dla których należy w latach 1963-1965 sporządzić plany zagospodarowania przestrzennego.
§  10.
1.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie do dnia 30 czerwca 1963 r.:
1)
wyda wytyczne co do opracowania planów, o których mowa w § 9, uwzględniające w szczególności konieczność zapewnienia odpowiednich terenów dla uspołecznionego budownictwa turystyczno-wypoczynkowego,
2)
określi zasady zagospodarowania terenów pod budownictwo turystyczno-wypoczynkowe.
2.
Prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych zapewnią realizację zadań określonych przez Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w wykonaniu przepisów ust. 1.
§  11.
1.
W sprawach zagospodarowania miejscowości dla potrzeb wypoczynku świątecznego i wypoczynku po pracy Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki działa w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, a wojewódzkie komitety kultury fizycznej i turystyki - z wojewódzkimi komisjami związków zawodowych.
2.
W sprawach zagospodarowania turystycznego miejscowości uzdrowiskowych Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki działa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej, a wojewódzkie komitety kultury fizycznej i turystyki - z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi.
3.
W sprawach zagospodarowania turystycznego terenów zabytkowych Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki działa w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki, a wojewódzkie komitety kultury fizycznej i turystyki - z wojewódzkimi konserwatorami zabytków.
§  12.
Zasady koordynowania działalności resortu obrony narodowej w zakresie budownictwa turystyczno-wypoczynkowego określą Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Minister Obrony Narodowej.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz właściwym ministrom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

WYKAZ POWIATÓW POSIADAJĄCYCH SZCZEGÓLNE WALORY TURYSTYCZNO-WYPOCZYNKOWE

1. Województwo białostockie:
powiat augustowski,
" ełcki,
" suwalski.
2. Województwo bydgoskie:
powiat brodnicki,
" bydgoski,
" chojnicki,
" inowrocławski,
" świecki,
" tucholski.
Toruń p. m.
3. Województwo gdańskie:
powiat elbląski,
Gdańsk p. m.,
" gdański,
Gdynia p. m.,
" kartuski,
" kościerski,
" lęborski,
" nowodworsko-gdański,
" pucki,
Sopot p. m.
4. Województwo katowickie:
powiat bielski,
" cieszyński.
5. Województwo kieleckie:
powiat kielecki.
6. Województwo koszalińskie:
powiat kołobrzeski,
" koszaliński,
" sławieński,
" słupski,
" szczecinecki.
7. Województwo krakowskie:
powiat krakowski,
" limanowski,
" myślenicki,
" nowosądecki,
" nowotarski,
" suski,
Zakopane p. m.,
" żywiecki.
8. Województwo lubelskie:
powiat puławski
Zamość p. m.
9. Województwo olsztyńskie:
powiat giżycki,
" iławski,
" mrągowski,
" ostródzki,
" piski,
" węgorzewski.
10. Województwo opolskie:
powiat nyski.
11. Województwo poznańskie:
powiat poznański.
12. Województwo rzeszowskie:
powiat gorlicki,
" krośnieński,
" leski,
" sanocki,
" ustrzycki.
13. Województwo szczecińskie:
powiat gryficki
" kamieński,
" woliński.
14. Województwo warszawskie:
powiat gostyniński,
" nowodworski,
Otwock p. m.,
Płock p. m.
15. Województwo wrocławskie:
powiat bystrzycki,
" jeleniogórski,
" kamiennogórski,
" kłodzki,
" lwówecki,
" noworudzki,
" trzebnicki,
" wałbrzyski.
16. Województwo zielonogórskie:
powiat świebodziński
" wschowski.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 267 z dnia 30 listopada 1973 r. (M.P.73.55.305) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1974 r.
2 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1965 r. w sprawie uzupełnienia wykazu powiatów posiadających szczególne walory turystyczno-wypoczynkowe (M.P.66.1.13) z dniem 13 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024